Մամուլի հաղորդագրություն. Դեկտեմբերի 9, 2018թ. 11:00
Դեկտեմբերի 9-ը կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օրն է և խորհրդանշական է, որ հենց այս օրը, երկար տարիների ընթացքում առաջին անգամ Հայաստանի Հանրապետության ժողովուրդը հնարավորություն ունի ազատորեն արտահայտելու իր կամքը և ընտրելու իրապես ներկայացուցչական խորհրդարան։
—————————————————————————————————————————————
«Ականատեսը» դիտորդական առաքելություն է իրականացնում 2018 թ․ դեկտեմբերի 9-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին ՀՀ բոլոր մարզերում: ՀՀ-ում առաջին անգամ «Ականատեսը» դիտորդություն է անելու ընտրանքի հիման վրա դիտորդության մեթոդաբանության կիրառմամբ: Վերջինս գնահատում է ընտրության օրվա գործընթացները՝ օգտագործելով ընտրական տեղամասերի թվից պատահական ներկայացուցչական ընտրանք: Վիճակագրական մեթոդների կիրառման միջոցով ընտրանքը հնարավորություն է տալիս ճշգրտորեն չափելու ընտրական օրվա գործընթացների որակը, այդ թվում՝ տեղամասերի բացումը, քվեարկությունը, փակումը և արդյունքների ամփոփումը: Թեև դիտորդները ներկայացված չեն երկրի բոլոր ընտրական տեղամասերում՝ ընտրանքի հիման վրա դիտորդության մեթոդաբանության վիճակագրական բնույթը «Ականատես» դիտորդական առաքելությանը հնարավորություն է տալիս առավելագույնս համապարփակ ներկայացնելու ընտրական գործընթացները համապետական մակարդակով։
Նախաձեռնության շրջանակներում Հայաստանի ամբողջ տարածքում գտնվող 300 ընտրական տեղամասեր են ուղարկվել մոտ 600 դիտորդ, ինչպես նաև շրջիկ դիտորդների 52 թիմ։ Առաքելությանն աջակցում են Երևանում տեղակայված 30 իրավաբան և 30 օպերատոր։
Հիմնական արդյունքներ
Ժամը 9։00-ի դրությամբ, «Ականատեսը» հաղորդումներ է ստացել է ընտրանքի 100% տեղամասերից:
Ընտրական տեղամասեր «Ականատեսի» դիտորդների մուտք գործելու հետ կապված խնդիրներ չեն ծագել և նրանք բոլորը ազատ մուտք են գործել ընտրական տեղամասեր` դիտարկելու դրանց կահավորումը և բացման ընթացքը։
Դիտորդների դիտարկման համաձայն, ընտրական հանձնաժողովներն, ընդհանուր առմամբ, գործել են քվեարկությանը նախորդող ընթացակարգերին համապատասխան և նախապատրաստման գործընթացը հիմնականում ընթացել է առանց էական խախտումների։
Ընտրատեղամասերի 96%-ում ապահովվել է քվեարկության նախապատրաստմանը ներկա հանձնաժողովի անդամների անհրաժեշտ քվորում։ Կողմնակի անձանց ներկայություն է նկատվել ընտրական տեղամասերի 1%-ում։ Չհրկիզվող պահարանների մասով պահանջները պահպանվել են ընտրական տեղամասերի 98%-ում, քվեատուփերի մասով՝ ընտրական տեղամասերի 99%-ում։ Ընտրական տեղամասերի 99%-ում տվյալները պատշաճ կերպով ներմուծվել են, և տպվել է ընտրողների բացակայությունը հավաստող տեղեկանքը։
Դիտարկվող որևէ ընտրատեղամասում ընտրություներին մասնակցող քաղաքական ուժերի քարոզչական նյութեր չեն նկատվել։
Ընտրատեղամասերի 96%-ի կահավորումն ապահովում է քվեարկության գաղտնիությունը։ 4% տեղամասերում եղել են խնդիրներ, որոնք կարգավորվել են։ Դիտորդները պարզել են, որ ընտրական տեղամասերի 48%-ը հասանելի չի եղել հենաշարժողական դժվարություններ ունեցող մարդկանց համար։
Նախկինում ոչ էական միջադեպերի մասին տեղեկացնելու փոխարեն «Ականատեսն» այժմ ներկայացնում է այն դեպքերը, որոնք հնարավոր է՝ լուրջ ազդեցություն ունենան ընտրական գործընթացի վրա։
Քվեարկության նախապատրաստական փուլում գրանցվել է 17 խախտում, որոնք ներկայումս ստուգվում են։
Դիտորդները մնալու են իրենց ընտրական տեղամասերում մինչև դրանց փակումը և քվեաթերթիկների հաշվման ավարտը։ Նրանք շարունակելու են կապ պահպանել Երևանում տեղակայված օպերատորների և իրավաբանների հետ՝ ամբողջ օրվա ընթացքում հաղորդելով հիմնական արդյունքները և էական խախտումները։
«Ականատեսի» հաջորդ հաղորդագրությունը կհրապարակվի 2018 թ․ դեկտեմբերի 9-ին, ժամը 15:00-ին:
«Ականատես» տեղական, անկախ (որևէ կուսակցության չհարող) դիտորդական առաքելությունը հիմնվել է 2018թ․ Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի, «Ասպարեզ» լրագրողական ակումբի և «Ռեստարտ» քաղաքացիական նախաձեռնության կողմից։ Առաքելության հիմնական նպատակը ՀՀ-ում ազատ և արդար ընտրությունների անցկացմանը նպաստելն ու ընտրական գործընթացների և հաստատությունների զարգացումն է։

December 9 is the international day of the fight against corruption, and it is symbolic that on this day, after a long period, this is the first time that Armenian citizens have the opportunity to freely express their will to choose a representative parliament.
Akanates is implementing election observation in all regions of Armenia on December 9, 2018. For the first time in Armenia, Akanates is deploying observers using the sample-based observation (SBO) methodology, which oversees the election process using a random, representative sample of polling stations. Using statistical methods, the sample is able to accurately measure the quality of election day processes, including polling station setup, opening, voting, closing and counting processes, nationwide.
Although observers are not present in all polling stations across the country, the selected statistical sampling methodology provides an opportunity to assess and speak to the conduct of election day processes in the entire country.
As part of the initiative, 600 observers were deployed to the sampled 300 polling stations across the country, along with 52 mobile observer teams. The observation mission is also supported by 30 lawyers and 30 operators.
Key Findings
As of 9:00 am, Akanates has received reports from 100% of sampled polling stations.
There were no major problems with access of Akanates observers to polling stations. All observers have freely entered the polling stations to observe the set up and opening processes.
Observers found that polling station officials largely followed the necessary voting preparation procedures, and that the processes in the morning were without any significant incidents. In 96% of polling stations, there was a necessary quorum of commission members present at the preparation for voting while the presence of unauthorized persons was observed at 1% of polling stations. In 98% of polling stations, the safe deposit box requirements were followed, as well as the ballot box requirements at 99% of polling stations. The lottery procedure was followed at 99% of polling stations.
No campaign materials of any participating political party were found in polling stations. A total of 96% of polling stations followed the furniture set up requirement to protect the secrecy of the voting (4% of the stations encountered problems here, which were later resolved). Observers found that 48% of polling stations do not fulfill the required accessibility criteria for persons with disabilities.
Instead of reporting for every single minor incident, Akanates in now reporting on incidents which might have a serious impact on the electoral process.
During the voting preparation and opening of polling stations, observers reported 17 violations, which are currently under scrutiny.
Observers will remain at their assigned polling station until closing and counting of ballots is complete. Observers will continue to maintain contact with the call operators and lawyers based in Yerevan, and will report key findings and critical incidents throughout the day.
The Akanates (Eyewitness) is a domestic, non-partisan observation initiative founded in 2018 by Transparency International Anticorruption Center, Journalists’ Club Asparez and Restart Civic Initiative. Its main goal is to promote free and fair elections and the improvement of the electoral process and institutions in Armenia.