Բրյուսել, 6 մայիսի, 2010թ. Համաձայն Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ (ԹԻ) համաշխարհային հակակոռուպցիոն կազմակերպության կողմից այսօր հրապարակված գնահատման երեք նոր զեկույցների` Հայաստանը, Ադրբեջանն ու Վրաստանը պետք է ընդունեն կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված ավելի խիստ օրենքներ և հիմնովին իրականացնեն դրանք` նշված հիմնախնդրի առումով առաջընթաց ապահովելու նպատակով:
ԹԻ մասնաճյուղերի կողմից կազմված զեկույցներում հատուկ ուշադրություն է դարձվել այդ երկրներից յուրաքանչյուրում դատական իշխանության և հանրային ոլորտի բարեփոխումների վրա: Նրանցում նաև գնահատվել է, թե յուրաքանչյուր երկիր որքանով է համապատասխանում միջազգային հակակոռուպցիոն կոնվենցիաներին և որքանով է իրականացնում Եվրոպայի խորհրդի հակակոռուպցիոն միջոցառումները մոնիտորինգի ենթարկող մարմնի` Կոռուպցիայի դեմ պայքարի երկրների խմբի (ԳՐԵԿՈ-ի) հանձնարարականները:
Երեք երկրների առումով ԹԻ զեկույցները հրապարակվում են Եվրահանձնաժողովի միջոցառումների ծրագրի կատարման` մայիսի 11-ին նշանակված տարեկան հաշվետվությունների ներկայացումից առաջ:
«Եվրոպական հարևանության քաղաքականությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղենիշներ է տրամադրում, սակայն որպեսզի երկրները երաշխավորեն, որ արդարացնում են իրենց ստանձնած պարտավորությունների կատարումը, պահանջվում է քաղաքացիական հասարակության անկախ մոնիտորինգ», - ասել է ԹԻ Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային տնօրեն Միկլոշ Մարշալը: «Սույն զեկույցներն ու ապագա հաշվետվությունները կապահովեն ընթացիկ վերահսկողություն, որը հաշվետու կպահի կառավարություններին և կօգնի դյուրացնել քաղաքացիների վրա ընկած կոռուպցիայի բեռը»:
Եվրոպական հարևանության քաղաքականություն. հակակոռուպցիոն մոնիտորինգի յուրաքանչյուր զեկույց գնահատում է, թե արդյոք երկրները կատարում են այն հանձնառությունները, որ ստանձնել են որպես Եվրամիության Եվրոպական հարևանության քաղաքականության մաս ստորագրած` իրենց 2006թ. միջոցառումների ծրագրում: Ծրագիրը նախագծված է` ամրապնդելու ընդհանուր արժեքների, այդ թվում` արդյունավետ կառավարման և կայուն պրակտիկայի, պարտավորությունը` երաշխավորելով օրենքի իշխանությունը Եվրամիության և նրա ցամաքային և ծովային հարևան երկրների միջև:
ԹԻ զեկույցները ներկայացնում են Եվրոպական հարևանության քաղաքականության ոլորտում հակակոռուպցիոն քաղաքականության և պրակտիկայի առաջընթացի գնահատման ծանրակշիռ` ցուցիչների վրա հիմնված համակարգ: ԹԻ-ի մոտեցումը, որն ավելի մանրամասն է ու քննադատական, քան Եվրահանձնաժողովի սեփական վերահսկման մեխանիզմը, կարևորում է անկախ ներդրման դերը կառավարության` ավելի թափանցիկությանն ու հաշվետվողականությանն ուղղված երկարատև գործընթացում:
Զեկույցներում առաջ քաշված դիտողություններն ու առաջարկությունները ներառում են.
Հայաստան. Չնայած, ընդհանուր առմամբ, Հայաստանն առաջխաղացում է արձանագրել ավելի արդյունավետ կառավարման չափանիշների ուղղությամբ, դատական համակարգում թափանցիկությունն ու անկախությունը սահմանափակ են: Այդ ոլորտն ընկալվում է որպես երկրում ամենակոռումպացվածը: Քաղաքացիական ծառայության բարեփոխումների առումով ևս առկա է առաջընթաց, սակայն նկատվում է թափանցիկության, հաշվետվողականության և օրինավորության պակաս: Հայաստանում նաև ձախողվել է ԳՐԵԿՈ-ի հանձնարարականների լիակատար իրականացումը:
Ադրբեջան. Զեկույցում նշված է, որ, չնայած թե դատական համակարգում, և թե հանրային ոլորտում լավ մշակված օրենսդրությանը, օրենքները չեն իրականացվում: Նույն վիճակն է տիրում երկրի հակակոռուպցիոն օրնսդրությունում` օրենքները համապատասխանում են միջազգային չափանիշներին, սակայն հարկ է, որ դրանք կիրառվեն: Ադրբեջանը առաջընթաց է արձանագրել ԳՐԵԿՈ-ի հանձնարարականները իրականացնելու գործում հիմնականում օրենսդրական նախաձեռնությունների, տարբեր գործակալությունների միջև համագործակցության ամրապնդման և ուսուցման ծրագրերի ներմուծման ուղղությամբ:
Վրաստան. Զեկույցը նշանակալի առաջընթաց է արձանագրել բարեփոխումների ուղղությամբ օրենսդրության մեջ, մասնավորապես, ԳՐԵԿՈ-ի հանձնարարականների համապատասխանեցման և դատական վերակազմակերպման առումով, սակայն ենթադրում է ավելի մեծ անկախության անհրաժեշտություն դատական համակարգում, որն ակնհայտորեն կրում է կառավարության ազդեցությունը: Հանրային հատվածի հակակոռուպցիոն բարեփոխումները տարբերվում են գերատեսչությունից գերատեսչություն, ազդանշելով, որ կա համախմբող, ազգային բարեփոխման ռազմավարության անհրաժեշտությունը:
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ-ը կոռուպցիայի դեմ պայքարող առաջատար քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություն է:
Ծանոթություն. Եվրամիության հարևանության քաղաքականությունը (ԵՀՔ) կազմավորվել է 2004թ. և այժմ ներառում է Եվրամիությունը շրջապատող 16 երկիր, որից 13-ը իրականացնում է միջոցառումների ծրագիր: (Ռուսաստանը ԵՀՔ մաս չի կազմում, այն ԵՄ-ի հետ ռազմավարական գործընկերության մեջ է: ) ԳՐԵԿՈ-ն հիմնադրվել է 1999-ին Եվրախորհրդի ենթակայությամբ, ներկայումս նրա կազմում են 46 եվրոպական անդամ երկրներ և Միացյալ Նահանգները:
Թի-ն կհրապարակի բոլոր երեք զեկույցները համապատասխան ազգային լեզուներով մինչև ս.թ. մայիսի վերջը: Անգլերենով տարբերակը կարելի է ներբեռնել www.transparency.org հասցեից:

Brussels, 6 May, 2010 --- Armenia, Azerbaijan and Georgia must adopt stronger anti-corruption legislation and fully implement it in order to ensure progress is made in fighting the problem, according to three new assessment reports released today by Transparency International (TI), the global anti-corruption organisation.
The reports, which were compiled by TI chapters in each country, focus on reforms in the judiciary and in the public sector. They also assess whether each country is complying with international anti-corruption conventions and implementing recommendations made by the Group of States against Corruption (GRECO), the Council of Europe body that monitors anti-corruption efforts.
The TI reports are issued ahead of the European Commission's Action Plan annual reviews for the three countries, slated for 11 May.
"The European Neighbourhood Policy provides guidelines for advancing anti-corruption, but to ensure countries live up to their commitments requires independent civil society monitoring," said Miklos Marschall, Regional Director Europe and Central Asia for TI. "These reports and future reviews will provide ongoing oversight to hold governments to account and help ease the corruption burden on citizens."
The TI reports offer a solid, indicator-based framework for benchmarking progress in the ENP area related to anti-corruption policies and practices. TI's approach, which is more detailed and critical than the EC's own review mechanism, highlights the importance of independent input in the long-term move towards greater transparency and accountability in government.
Observations and recommendations highlighted in the reports include:
Armenia: Although Armenia has increased promotion of overall better governance standards, transparency and independence in the judiciary are limited; the sector is perceived as the country's most corrupt. Civil service reforms are progressing but there is a lack of transparency, accountability and integrity. Armenia has also failed to implement fully the recommendations made by the GRECO.
Azerbaijan: The report notes that despite well-crafted legislation in both the judiciary and public sector, the laws are not being implemented. The same is true for the country's anti-corruption legislation: the laws meet international standards, but now need to be used. Azerbaijan has made progress implementing the GRECO recommendations mainly on legislative initiatives, enhancement of cooperation between various agencies, and introducing training programs.
Georgia: The report notes significant progress in reform legislation, particularly in compliance with GRECO recommendations and in terms of judicial reorganisation, but suggests a need for greater independence of the judiciary, which is seen to be influenced by the government. Public sector anti-corruption reforms vary from department to department signalling a need for a cohesive, national reform strategy.
Note to editors: The European Neighbourhood Policy was developed in 2004 and now covers 16 countries that surround the EU, 13 of which have Action Plans in place. (Russia is not part of ENP; it has a strategic partnership with the EU). GRECO, established in 1999 under the Council of Europe, currently has 46 European member states and the United States.
TI will publish all three reports in their respective national languages by the end of May 2010. English versions can be downloaded at www.transparency.org