ԹԻՀԿ-ը լույս է ընծայել գնումների մասին երկու հրապարակում
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանի և հանրային գնումների գծով փորձագետ Արտակ Մանուկյանի հեղինակած «Գնումների ուղեցույց գործարարների համար» և «Հայաստանի հանրապետության պետական գնումների համակարգի 2008-2009 թվականների գործունեության մոնիտորինգ» հրապարակումները լույս են ընծայվել Երևանի ավագանու ընտրությունների և հանրային գնումների մոնիտորինգ Հայաստանում ծրագրի շրջանակում` Բաց հասարակության ինստիտուտի օժանդակության հիմնադրամի աջակցությամբ:
«Գնումների ուղեցույց գործարարների համար» ձեռնարկը նախատեսված է` օժանդակելու ձեռնարկատերերի մոտ պետական գնումների մասին իրավագիտակցության աստիճանի բարձրացմանը: Նրանում փորձ է արված քարտեզագրելու մեկ փուլով գնման բաց մրցույթի գործընթացը. գնում կատարելու այդ ձևն ընտրվել է այն պատճառով, որ տնտեսվարող սուբյեկտները մեծամասամբ գնումներ կատարում են նման ձևով: Ներկայացված է գործընթացի մանրամասն սխեմատիկ պատկերը, որն իր մեջ ներառում է նաև պատվիրատուի` «Գնումների մասին» ՀՀ օրենքից բխող գործառույթները, և տրված են նաև պարզաբանումներ պատկերված գործընթացի բոլոր քայլերի վերաբերյալ: Ձեռնարկի երկրորդ մասում հարց ու պատասխանի ձևաչափով ներկայացված են գնումների ոլորտի վերաբերյալ բազմաթիվ հիմնահարցեր և դրանց պարզաբանումները:
«Հայաստանի հանրապետության պետական գնումների համակարգի 2008-2009 թվականների գործունեության մոնիտորինգ» հրապարակումը ամփոփում է և վերլուծում 2008թ. ապրիլից մինչև 2010թ. փետրվարն իրականացված` ՀՀ հանրային գնումների մոնիտորինգային հետազոտության արդյունքները: Ծրագրի շրջանակներում փորձ է կատարվել ուսումնասիրելու հանրային գնումների գործընթացի իրականացումը ՀՀ-ում, մասնավորապես, գնումների մասին օրենսդրության և իրավակիրարկման պրակտիկայի համադրման միջոցով վեր հանելու համակարգի հնարավոր կոռուպցիոն ռիսկերը և թերություները, առաջարկելու քայլեր և մեխանիզմներ հանրային գնումների համակարգում առկա ռիսկերի նվազեցման ու գնումների համակարգի արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ:

Two publications - Procurement Guide for Businesses and Monitoring of Public Procurement System of Armenia in 2008-2009, co-authored by Executive Director Varuzhan Hoktanyan and Procurement Expert Artak Manukyan of Transparency International Anti-corruption Center have been issued within the framework of Monitoring of Yerevan Council Elections and Public Procurement in Armenia project with the assistance of Open Society Institute Assistance Foundation.
Procurement Guide for Businesses manual is intended to help raise legal awareness of procurement among businesses. It attempts to map open tendering of one stage procurement, which was chosen since economic agents in most cases make that kind of procurement. The publication presents a detailed scheme of the process, which includes functions arising from the Law on Procurement, as well as clarifies all the steps of the mentioned process. The second part of the manual features numerous key issues in question and answer format and gives their clarifications.
Monitoring of Public Procurement System of Armenia in 2008-2009 publication sums up and analyses the findings of public procurement monitoring research, carried out from 2008 April to 2010 February. An attempt was made to study public procurement process in Armenia within the framework of the program, in particular, to reveal possible corruption risks and shortcomings of the system via comparison between procurement legislation and its enforcement practice, and to recommend steps and mechanisms in public procurement system to diminish the current risks and to increase effectiveness of the procurement system.