Համաշխարհային հիմնախնդիրներին ընդառաջ
Ս.թ. մարտի 26-ից 28-ը Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի նախագահ Ամալյա Կոստանյանը մասնակցել է Բրյուսելյան 5-րդ ֆորումին` հյուսիսատլանտյան և եվրոպական ամենաազդեցիկ քաղաքական և ինտելեկտուալ առաջնորդների ու ընկերությունների ղեկավարների ամենամյա բարձր մակարդակի հանդիպմանը, որն անդրադարձել է Եվրոպայի և Ամերիկայի առջև ծառացած հրատապ մարտահրավերներին: Միջոցառումը ձեռնամուխ է եղել համաշխարհային փոփոխվող իրողություններին համահունչ և նոր սպառնալիքներին դիմակայելու ունակ տրանսատլանտյան նոր օրակարգի մշակմանը:
Բրյուսելյան ֆորումի օրակարգում ընդգրկված քննարկումները ծավալվել են համապարփակ թեմաների շուրջ` համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամից մինչև կլիմայի փոփոխություն: Բելգիայի վարչապետի բացման խոսքից հետո ծրագրային զեկուցմամբ հանդես է եկել Եվրահանձնաժողովի նախագահ Խոսե Մանուել Բարոսոն: Ի թիվս այլ հարցերի, բանախոսներն անդրադարձել են տրանսատլանտյան հարաբերություններին բազմաբևեռ աշխարհում, ուժեղ, կայուն և հավասարակշռված աճին ուղղված ջանքերին, անվտանգության ճարտարապետության կառուցմանը Եվրոպայում, ՆԱՏՕ-ի ապագային անկանխատեսելի և գլոբալացվող աշխարհում, համաշխարհային տնտեսական կառավարմանը:

From March 26 to 28, 2010, Amalia Kostanyan, Chairwoman of Transparency International Anti-corruption Center attended 5th Brussels Forum, an annual high-level meeting of the most influential North American and European political, corporate, and intellectual leaders to address pressing challenges currently facing both sides of the Atlantic. The event helps shape a new transatlantic agenda that can adapt to changing global realities and new threats.
The Brussels Forum agenda included discussion sessions on broad themes, from the global financial crisis to climate change. After the opening address of the Prime Minister of Belgium European Commission President Jose Manuel Barroso delivered keynote address. Among numerous other issues the speakers reflected on transatlantic relationship in a multipolar world; efforts to promote strong, sustainable and balanced growth; building a security architecture in Europe; NATO's future in unpredictable and globalizing world, global economic governance.