Կոռուպցիան շարունակում է մնալ որպես լուրջ մարտահրավեր ողջ տարածաշրջանի համար
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի նախագահ Ամալյա Կոստանյանը և գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը ս.թ. նոյեմբերի 17-ին Երևանի ժամանակով ժամը 14:00-ին ներկայացրել են Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ-ի 2009թ կոռուպցիայի ընկալման համաթվի (ԿԸՀ) տվյալները «Ուրբաթ» ակումբում: Ամալյա Կոստանյանը ներկայացրել է ԿԸՀ շարժընթացը տարածաշրջանում տասնամյակի ընթացքում, իսկ Վարուժան Հոկտանյանն անդրադարձել է ԿԸՀ 2009թ. միտումներին:
Ընդհանուր առմամբ, ԿԸՀ 2009թ. տվյալները մեծ մտահոգության առարկա են, քանի որ կոռուպցիան շարունակում է մնալ համատարած այնտեղ, որտեղ իշխում է ոչ-թափանցիկ գործելաոճը, որտեղ հանրային հաստատությունները դեռևս կարիք ունեն ամրապնդման և որտեղ կառավարությունները չեն իրականացնում իրական հակակոռուպցիոն բարեփոխումներ: 2008թ. համեմատ այս տարի նահանջ են արձանագրել Բահրեյնը, Հունաստանը, Իրանը, Մալայզիան, Մալթան և Սլովակիան: Բարելավում անցյալ տարվա համեմատ նկատվելէ Բանգլադեշում, Բելառուսում, Գվատեմալայում, Լիտվայում, Մոլդովայում, Չերնոգորիայում, Լեհաստանում, Սիրիայում և Տոնգայում:
Նախկին խորհրդային հանրապետություններից առաջատարը կրկին Էստոնիան է ԿԸՀ-ի 6.6 արժեքով: Ինչ վերաբերում է մեր տարածաշրջանին, ապա այստեղ առաջընթաց արձանագրել են Վրաստանը, որի ԿԸՀ-ն 3.9-ից աճել է մինչև 4.1 և Ադրբեջանը, որի ԿԸՀ-ն 1.9-ից բարձրացել է մինչև 2.4: Հայաստանն արձանագրել է նահանջ 2.9-ից մինչև 2.7: Մյուս հարևան երկրներում, Թուրքիայում և Իրանում նույնպես արձանագրվել է նահանջ համապատասխանաբար 0.2 և 0.5 կետով: Եթե Հայաստանի, Ադրբեջանի և Իրանի ԿԸՀ-ի արժեքները շարունակում են մնալ 3.0-ից ցածր, որը բնորոշ է համակարգային կոռուպցիա ունեցող երկրներին, ապա Վրաստանը և Թուրքիան գրանցում են շարունակական բարելավում սկսած 2004թ.-ից, և այժմ նրանց ԿԸՀ-ները 4.0-ից բարձր են:

Amalia Kostanyan, Chairwoman and Varuzhan Hoktanyan, Executive Director of Transparency International Anti-corruption Center presented 2009 Transparency International's (TI) Corruption Perceptions Index (CPI) at a press conference hosted by Friday Club at 2 pm Yerevan time on November 17, 2009. Amalia Kostanyan covered CPI dynamics in the region for the last decade, while Varuzhan Hoktanyan addressed CPI 2009 trends in the world.
Overall results in the 2009 index are of great concern because corruption continues to lurk where opacity rules, where institutions still need strengthening and where governments have not implemented anti-corruption reforms. Bahrain, Greece, Iran, Malaysia, Malta and Slovakia declined in 2009, compared to 2008, while Bangladesh, Belarus, Guatemala, Lithuania, Moldova, Montenegro, Poland, Syria and Tonga improved their scores this year.
Among post-Soviet countries, the lead is again taken by Estonia, with a score of 6.6. As to our region, Georgia and Azerbaijan went up from 3.9 to 4.1 and 1.9 to 2.4, respectively, while Armenia dropped from 2.9 to 2.7. Other neighboring countries such as Iran and Turkey also fell down by 0.5 and 0.2, correspondingly. However, Armenia, Azerbaijan and Iran are still scored below 3.0, which is characteristic for countries with rampant corruption, whereas Georgia and Turkey have demonstrated a continuing progress since 2004 by reaching a level above 4.0.