ԹԻՀԿ ստացած դրամաշնորհները 2017թ․ ապրիլի խորհրդարանական ընտրություններին «Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնության շրջանակում դիտորդական առաքելություն իրականացնելու համար
«Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնությունը «2017 թ. խորհրդարանական ընտրությունների հանրային վերահսկողություն» ծրագրի համար ֆինանսավորում ստացել է մի քանի աղբյուրներից։ Մասնավորապես, Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը դրամաշնորհ է ստացել Ժողովրդավարության ազգային հիմնադրամից (ԺԱԴ), Վրաստանում Նիդեռլանդների թագավորության դեսպանատնից և Թուֆենկյան հիմնադրամից:
ԺԱԴ-ի տրամադրած դրամաշնորհի ծրագրի տևողությունը եղել է 7 ամիս, որը կազմել է 90,466 ԱՄՆ դոլար, որի մոտ 19,884-ը (~22%) ծախսվել է անձնակազմի աշխատավարձերի և մոտ 4,759-ը` (~5.3%) գրասենյակի և հեռահաղորդակցության համար։ Իրավաբանների մատուցած ծառայությունների արժեքը կազմել է մոտ 18,476 դոլար (~20.4%): Մարզային և երևանյան 42 համակարգողների և մի քանի դիտորդների վարձատրությունը կազմել է մոտ 33,695 դոլար (~37.2%), ճանապարհածախսը՝ մոտ 4,268 դոլար (~4.7%): Մնացած 9,384-ը (10.4%) ծախսվել է հյուրանոցային ծառայությունների, սոցիալական ցանցերի գովազդի, տեսահոլովակի պատրաստման և նյութեր տպագրելու համար:
Վրաստանում Նիդեռլանդների թագավորության դեսպանատան դրամաշնորհի ծրագրի տևողությունը եղել է երկու ամիս և իրականացվել է «Բազմազգ Վրաստան» հասարակական կազմակերպության հետ համագործակցությամբ։ Դրամաշնորհի ընդհանուր ծախսերը կազմել են 61,832 եվրո, որից մոտ 4,037-ը (~6.5%) ծախսվել է Վրաստանի և Հայաստանի թիմերի անձնակազմերի աշխատավարձերի վրա: Դասընթացավարների, փորձագետների և Վրաստանից ժամանած դիտորդների վճարը կազմել է մոտ 7,776 եվրո (~12.6%), նույն 150 դիտորդի ճանապարհածախսը և գիշերակացը՝ մոտ 44,908 (~72.6%), տարածքի վարձակալության, տպագրության, հեռահաղորդակցության ծախսերը՝ մոտ 5,111 (~8.3%):
Թուֆենկյան հիմնադրամից ստացված դրամաշնորհը կազմել է 3,000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ, որն ուղղվել է դասընթացների կազմակերպման աջակցմանը։
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության կողմից «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» ՀԿ-ին տրամադրված դրամաշնորհից ԹԻՀԿ աշխատակազմը դիտորդական առաքելության համակարգման համար լրացուցիչ ստացել է մոտ 15,800 եվրո համախառն գումարի վարձատրություն:

Grants awarded to TIAC to conduct election observation mission during 2017 parliamentary elections within the framework of Citizen Observer Initiative
Citizen Observer Initiative received funding for implementation of the “Public Oversight over 2017 Parliamentary Elections” project from several sources. In particular, Transparency International Anticorruption Center was awarded grants from National Endowment for Democracy (NED), Embassy of the Kingdom of the Netherlands in Georgia and Tufenkian Charitable Foundation.
The NED-funded grant lasted 7 months and was around 90,466 USD, out of which approximately 19,884 USD was spent on the salaries of the staff and about 4,759 USD (~5.3%) was spent on office and telecommunication expenses. The cost of the service provided by the lawyers was about 18,476 USD (~20.4%). Forty-two regional and Yerevan coordinators and a few observers were paid 33,695 USD (~37.2%) total. Nearly 4,268 USD (~4.7%) was spent on travel expenses. The remaining 9,384 USD (10.4%) was spent on hotel services, social network advertising, creation of video clips, and printing of materials.
The grant funded by the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in Georgia lasted two months and was carried out in cooperation with Public Movement "Multinational Georgia". General expenses of the grant were 61,832 EUR, out of which nearly 4,037 EUR (~6.5%) was spent on the Georgia and Armenia staff salaries. Nearly 7,776 EUR (~12.6%) was spent on trainers, experts and observers from Georgia, nearly 44,908 EUR (~72.6%) was spent on travel expenses and the overnight stay for the same 150 observers from Georgia. 5,111 EUR (~8.3%) was spent on accommodations, printing and telecommunication expenses.
The grant, received from Tufenkian Charitable Foundation in AMD was equivalent to 3,000 USD. The funds were spent on supporting to organize trainings.
TIAC staff additionally received about 15,800 EUR (gross) payment from the EU- funded grant awarded to Europe in Law Association NGO for coordination of election observation mission.