Քաղաքացիական հասարակությունը մտահոգ է. վտանգված է Սևանա լճի ճակատագիրը
Ս. թ. մարտի 27-ին Էկոլոգիական հասարակական դաշինքի Սևանի պաշտպանության նախաձեռնող խումբը բնապահպանների, երիտասարդ ակտիվիստների, Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի ու այլ ՀԿ-ների ներկայացուցիչների հետ մեկտեղ դուրս էր եկել բողոքի ցույցի, որը մեկնարկել է նախագահի նստավայրի մոտից և շարունակվել դեպի ՀՀ ԳԱԱ, ԱԺ և կառավարություն: Ցույցն ուղղված էր ընդդեմ Արարատի ոսկու արդյունահանման ֆաբրիկայի և Սոտքի ոսկու հանքի շահագործման սեփականատեր ԳեոՊրոՄայնինգ ՍՊԸ-ի նախաձեռնած անօրինական գործողությանը, որը նախատեսում է առաջիկայում Սևանի ավազանում ոսկու վերամշակման ձեռնարկություն կառուցել` վտանգելով Սևանա լճի գոյությանը:
Պաստառներով, կանաչ շապիկներով և էկո մարտիկի գլխարկներով զինված բնապահպանները դիմել են պետական կառույցներին վերանայելու ընկերության հետ կնքած պայմանագրերը և անվավեր ճանաչելու տրամադրած արտոնագրերը: Ոսկու վերամշակման ձեռնարկության կառուցման արդյունքում կառաջանա 100 միլիոն տոննա ապարային թափոնակույտ, պոչամբար` թունավորված ցիանային միացություններով, ծանր և տոքսիկ մետաղներով ու տարրերով, մկնդեղով, անտիմոնով, պիրիտով և այլն:
Ըստ ԹԻԱԿ նախագահ Ամալյա Կոստանյանի` բնապահպանական ոլորտում առկա խայտառակ իրավիճակը կոռուպցիայի արդյունք է, իսկ ԹԻԱԿ խորհրդի անդամ Սոնա Այվազյանի կարծիքով որոշումները կայացվում են ոչ թափանցիկ կերպով, առանց իրավական հիմքի:

Civil society concerns: Lake Sevan is at stake
On March 27 SOS Sevan Initiative Group of Environmental Public Alliance, together with environmentalists, youth activists, representatives of Transparency International Anti-corruption Center and other NGOs held a protest action, which started off from the Presidential Office and continued to the National Academy of Sciences of Armenia, National Assembly and the Government building. The aim of the demonstration was to voice concern with the issue of possible illegal operation of a gold processing factory in Sevan basin by GeoProMining LLC, the owner of Ararat Gold Recovery Company and Sotk mining, thus threatening the very existence of Lake Sevan.
Armed with banners, green T-shirts and eco warrior helmets, the environmentalists applied to the state institutions to reconsider the contracts concluded with the company and to annul the licenses. Construction of gold processing factory would result in 100 million tons of rock waste, a tailing dump poisoned with cyanide combination, heavy and toxic metals and elements, such as arsenic, antimonite, pyrite, etc.
In view of TIAC Chairwoman Amalia Kostanyan the terrible situation in the sphere of environmental protection was caused as a result of corruption and TIAC Board Member Sona Ayvazyan was of the opinion that decision making process was lacking legal foundation and was non transparent.