Հայաստան. 2008թ. բախումների կողմնակալ հետապնդում
«Հյումն Ռայթս Ուոթչ» միջազգային կազմակերպությունը հրապարակել է «Ժողովրդավարությունը քարքարոտ ճանապարհին. Հայաստանի 2008թ. վիճելի նախագահական ընտրությունները, հետընտրական բռնությունները և միակողմանի պատասխանատվության կանչելու քաղաքականությունը» վերնագրով 64 էջանոց զեկույց, որտեղ մանրամասնում է 2008թ. փետրվարին կայացած ՀՀ նախագահի ընտրությունից հետո Երևանում 2008թ. մարտի 1-ին տեղի ունեցած բախումները ոստիկանության և ցուցարարների միջև: Զեկույցում նաև փաստվում է բռնությունների առնչությամբ կալանավորվածների նկատմամբ վատ վերաբերմունքը, մարտի 1-ին և դրանից հետո անհամաչափ ուժի կիրառման, համապարփակ հետաքննության և հաշվետվողականության պակասը:
Զեկույցը պատրաստված է Հայաստանում 2008 և 2009 թթ. հետազոտական երեք առաքելության ընթացքում իրականացրած ավելի քան 80 հարցազրույցի հիման վրա: «Երևանում գրեթե մեկ տարի առաջ տեղի ունեցածի ամբողջական պատկերը դեռ ի հայտ կգա, - ասել է «Հյումն Ռայթս Ուոթչ»-ի հետազոտող և զեկույցի հեղինակ Գիորգի Գոգիան: «Մի բան պարզ է. մարտի 1-ին օրվա տարբեր ժամանակահատվածներում անվտանգության ուժերը ցուցարարների նկատմամբ ոչ համաչափ ուժ են կիրառել»:
«Հյումն Ռայթս Ուոթչ»-ը հորդորում է կառավարությանը հետաքննել մարտի 1-ի ընդհարումներում ոստիկանության ուժի կիրառումը`շեշտելով, որ այդ օրվա յուրաքանչյուր ոստիկանական գործողություն պետք է առանձին գնահատվի: Այնտեղ, որտեղ ապացույցներ կան, որ ուժի կիրառումը դուրս է եկել օրինականության շրջանակներից, բոլոր օրինախախտները (այդ թվում և նրանք, ովքեր հրամաններ են արձակել) պետք է հետապնդվեն դատական կարգով: «Հյումն Ռայթս Ուոթչ»-ը պնդում է նաև, որ անհրաժեշտ է հետաքննություն իրականացնել մարտիմեկյան իրադարձությունների կապակցությամբ կալանավորվածների նկատմամբ վատ վերաբերմունքի մասին բոլոր պնդումների վերաբերյալ` հանգեցնելով նաև բոլոր պատասխանատուների հայտնաբերմանն ու հետապնդմանը:
Մանրամասների հետ կարող եք ծանոթանալ` այցելելով «Հայաստան. 2008թ. բախումների կողմնակալ հետապնդում» վերնագրված մամուլի հաղորդագրությանը «Հյումն Ռայթս Ուոթչ»-ի վեբ կայքում` http://www.hrw.org/sites/default/files/related_material/PR%20Armenia%20report%2025Feb09%20armenian.pdf

Armenia: Skewed prosecution over 2008 clashes
Human Rights Watch published a 64-page report, entitled "Democracy on Rocky Ground: Armenia's Disputed 2008 Presidential Election, Post-Election Violence, and the One-Sided Pursuit of Accountability," which detailed the clashes between police and protesters in Yerevan, on March 1, 2008, in the wake of the February 2008 presidential polls. It also documented the ill-treatment of individuals detained in connection with the violence, and lack of comprehensive investigation and accountability for excessive use of force on March 1 and in its aftermath.
The report is based on more than 80 interviews carried out over three research missions in Armenia in 2008 and 2009. "The full picture of what happened almost a year ago in Yerevan has yet to emerge," said Giorgi Gogia, researcher at Human Rights Watch and author of the report. "This much is clear: at various times on March 1, security forces used excessive force against demonstrators."
Human Rights Watch urged the government to investigate the use of police force in the March 1 clashes, emphasizing that each distinct police action during the day should be assessed separately. Where there was evidence that the use of force went outside the boundaries of legitimate policing, all the perpetrators (including those who gave the orders) should be prosecuted. Human Rights Watch also urged an investigation into all allegations of ill-treatment of people detained in connection with March 1 events, also leading to identification and prosecution of those responsible.
For full information on Report "Democracy on Rocky Ground: Armenia's Disputed 2008 Presidential Election, Post-Election Violence, and the One-Sided Pursuit of Accountability" please visit the website of Human Rights Watch at http://www.hrw.org/en/news/2009/02/24/armenia-skewed-prosecution-over-2008-clashes