Ս.թ. նոյեմբերի 21-22-ին Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) ծրագրերի ղեկավար Վարուժան Հոկտանյանը Բեռլինում մասնակցել է «Տվյալների դերը մաքուր գնումներում. ինչպե՞ս կարող են տվյալների մատչելիությունն ու կիրառումը նպաստել կոռուպցիայի վերացմանը» թեմայով աշխատաժողովին: Ծրագիրն իրականացրել է Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ քարտուղարությունը` Եվրամիության համաֆինանսավորմամբ:
Աշխատաժողովն անդրադարձել է հետևյալ խնդիրներին.
• հստակ պատկերացնել որոնք են բաց տվյալները, ինչպես են դրանք ներկայացվում այսօր, և ինչու են կարևորվում հանրային գնումների ոլորտում կոռուպցիայի դեմ պայքարում
• ինչպես են բաց տվյալներն օգտագործվում տարբեր երկրներում կանխարգելելու, պատժելու, հետաքննելու և դատական հետապնդում իրականացնելու հանրային գնումներում կոռուպցիոն դրսևորումների պարագայում և որոնք են դեռևս մնացած սողանցքները
• շարունակել ներգրավվել և քննարկել բաց տվյալների օգտագործման հնարավորություններն ու մարտահրավերները գնումների ոլորտում կոռուպցիայի դեմ լայնածավալ պայքարում:

Varuzhan Hoktanyan, Project Director of Transparency International Anticorruption Center (TIAC) participated in a workshop "The role of data for clean contracting: How can better access to and use of data help end corruption?” held in Berlin, Germany on November 21-22, 2016. The project was implemented by Transparency International and the event was co funded by the European Union.
The workshop addressed the following objectives:
• get a clear understanding of what open data is, what forms it has taken to date and why it matters in the fight against corruption in public procurement;
• how has open data been used in different countries to prevent, detect, investigate and prosecute corruption in public procurement and what are the remaining gaps;
• continue to engage with and discuss the opportunities and challenges for increased use of open data for great anti-corruption in procurement.