Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի նախագահ Ամալյա Կոստանյանը ս.թ. հունվարի 12-ից 16-ը այցելել է Վաշինգտոն` մասնակցելու Բաց հասարակության ինստիտուտի կողմից կազմակերպված «Քաղաքացիական հասարակության դերը դոնոր կազմակերպությունների ծրագրերում» աշխատանքային հանդիպմանը: Միջոցառմանը մասնակից աշխարհի տարբեր երկրների քաղաքացիական հասարակության և դոնոր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներն արծարծել են զարգացման նպատակով տրամադրված օգնության արդյունավետության առնչվող հիմնախնդիրներ:
Քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները հանդես են եկել դոնոր կազմակերպությունների ծրագրերի մոնիտորինգին մասնակցության իրենց փորձի ներկայացմամբ: Դոնորներն իրենց հերթին բացատրել են, թե ինչպես են իրենց կազմակերպությունները կամ ծրագրերը միավորել քաղաքացիական հասարակությանը Հազարամյակի Մարտահրավեր Կորպորացիայի, Համաշխարհային Բանկի Աղքատության հաղթահարման ռազմավարական ծրագրի, Բաց հասարակության ինստիտուտի ու ՁԻԱՀ-ի, տուբերկուլյոզի և մալարիայի դեմ պայքարի Գլոբալ հիմնադրամի ծրագրի նախագծման, կատարման և մոնիտորինգի իրականացման աշխատանքներում:
Ամալյա Կոստանյանը Բաց հասարակության ինստիտուտի Օժանդակության հիմնադրամ-Հայաստան կազմակերպության գործադիր տնօրեն Լարիսա Մինասյանի հետ մի շարք հանդիպումներ է անցկացրել ԱՄՆ պետական դեպարտամենտի, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության, Հազարամյակի Մարտահրավեր Կորպորացիայի, ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Արտաքին գործերի հանձնաժողովի և Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի ներկայացուցիչների հետ:

Advocacy visit to the United States
Amalia Kostanyan, Chairwoman of Transparency International Anti-corruption Center paid a visit to Washington, D.C. from January 12 to 16, 2009 to take part in a workshop on "The Role of Civil Society in Donor Programs" in Washington, D.C., organized by Open Society Institute. The event brought together civil society representatives from around the world and donor community to cover the key issues related to effectiveness of development aid.
The civil society representatives addressed their experiences in terms of involvement in monitoring of donor programs. The donors in their turn explained how their organizations or programs incorporate civil society into program design, implementation and monitoring of Millennium Challenge Corporation, World Bank's PRSP, OSI and The Global Fund to Fight AIDS, Tuberculoses and Malaria.
Amalia Kostanyan together with Larisa Minasyan, Executive Director of OSI-AFA, had several meetings with representatives of US State Department, USAID, MCC, US House Committee on Foreign Affairs and US Senate Foreign Relations Committee.