Lragir.am-ի հետ զրույցում Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը նշել է՝ հիասթափեցնող է, որ գլխավոր դատախազ, նախկինում հակակոռուպցիոն ռազմավարության մոնիտորինգի հանձնաժողովի նախագահ Գևորգ Կոստանյանի հրաժարականը պայմանավորված է նրա անվան հետ կապված ընկերությունների կողմից բանակին սնունդ մատակարարելու չարաշահումների հետ: Նույնիսկ եթե դա այդպես է, դժվար թե թղթերով նա լիներ այդ ընկերությունների տերը: Պետք է իրավական մեխանիզմներով հնարավոր լինի ընկերությունների իրական տերերի բացահայտումը:
Ըստ Վարուժան Հոկտանյանի՝ կարևոր է, որ պաշտոնյաները չչարաշահեն իրենց դիրքը, անընդհատ մրցույթներ չշահեն, մրցակիցներին դուրս չշպրտեն շուկայից: Գերիշխող դիրք ունեցող ու մենաշնորհային ընկերությունների շահերի բախումը պետք է բացառել: Պաշտոնյաների կողմից կեղծ հայտարարագրեր ներկայացնելու դեպքերը հարկ է, որ հետաքննության առարկա դառնան համապատասխան մարմինների կողմից, որոնք պետք է իրավասություն ունենան ստուգելու ու հասկանալու, թե որտեղից են դրանք: Անհրաժեշտ է թափանցիկությունից անցնել հաշվետվողականության՝ ոչ միայն ցույց տալ տարօրինակ ծագման եկամուտները, այլև բացատրել դրանց ծագումնաբանությունը:
Երբ գործող քաղաքական ու տնտեսական համակարգը փոխվի, իր ներքին ռեսուրսներով կոռուպցիան կդառնա քիչ անհրաժեշտ, որովհետև կոռուպցիան սովորաբար ինստիտուտների ոչ կատարյալ լինելու հետևանք է: Քաղաքական, տնտեսական և վարչական նորմալ մեխանիզմների առկայությունը կնվազեցնի կոռուպցիան առանց հատուկ ռազմավարությունների, գործողությունների ծրագրի ու տարբեր միջոցառումների: Մեզ մոտ պետք է փորձել ռազմավարությունը իմիտացիայից դարձնել մի քիչ ռեալ, թեպետ այդ ռազմավարության պոտենցիալը մեծ չի լինի: Նույնիսկ իշխանություններն են ընդունում, որ նախորդ երկու ռազմավարությունները առանձնապես մեծ արդյունք չեն ունեցել:

Executive Director of Transparency International Anti-corruption Center Varuzhan Hoktanyan in an interview with Lragir.am - said that it is disappointing that the Attorney General, previously the chairman of the Anti-Corruption Strategy Monitoring Commission Gevorg Kostanyan’s resignation is related to the abuses and violations commiteed by the companies supplying food to the army which are associated with his name. Even if this is so, it is unlikely that he is the owner of these companies according to legal documents. It is necessary to reveal the actual owners of these companies through the use of legal mechanisms.
According to Varuzhan Hoktanyan, it is important that officials stop abusing their power, stop constantly winning contests and throwing competitors out of the market. The conflict of interests for companies which hold dominant positions and monopolies should be ceased. Cases of false declarations by officials ought to be the subject of investigation by the appropriate authorities, who should be empowered to examine and understand where these falsifications are from. It is necessary to proceed from transparency to accountability, not only show the strange origin of the revenues, but also to explain their origin.
When the current political and economic system changes, corruption with its internal resources will become less necessary because corruption is often the result of imperfect institutions. Normal political, economic and administrative mechanisms will reduce corruption without special strategies, action plans and other measures. We have to try to make strategy less imitational and more realistic, although this strategy’s potential will not be as great. Even the authorities admit that the previous two strategies have not had great results.