1in.am. պետբյուջեի փողերը մսխվում են
1in.am-ին տված հարցազրույցում Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը անդրադառնում է գնումների ոլորտին, որը լուրջ կոռուպցիոն ռիսկեր է պարունակում: Առաջին հայացքից լինում են ուռճացված գներով ապրանքների կամ ծառայությունների գնում, ինչը տեղիք է տալիս հարցնելու, թե ինչու պետք է այդքան գումար հատկացվի: Պատճառաբանություններն էլ լուրջ չեն բերվում կամ ընդհանրապես չեն բերվում: Չի բացառվում, որ այն որոշակի շահերի սպասարկելուն է ուղղված: ՀՀ օրենսդրությունն ունի համապատասխան գործիքներ, որոնք կարող են հնարավորություն տալ կոռուպցիոն ռիսկերը բացահայտելու, որոշակի խախտումներ ի հայտ բերելու և պատժելու: Բայց դա քաղաքական կամքի առկայության և պրոֆեսիոնալիզմի խնդիր է:
Օրինակ, «Հայկական ժամանակում» նշված է, որ թանկարժեք ավիատոմսեր են պատվիրվել: Եթե կա քաղաքական կամք, պետք է ուսումնասիրվի, և եթե գտնվեն խախտումներ, դա կարող է հիմք լինել պարզելու, որ բյուջետային միջոցների մսխում է եղել՝ իրականում կարելի էր էժան գնով այդ տոմսերը ձեռք բերել, բայց ձեռք են բերվել ավելի թանկ գնով: Հնարավոր է նաև, որ ՀՀ իրավապահ մարմիններն այդ տեխնոլոգիային չեն տիրապետում, որպեսզի կարողանան բացահայտել այդ տիպի հանցագործությունները կամ զանցանքը: Հաշվի առնելով այս երկրի աղքատությունը, այդպիսի ծախսեր անելը հանցագործություն է: Պետք է բյուջեի թալանը բացառվի:
Ըստ Վարուժան Հոկտանյանի՝ ամեն ինչ սկսվում է նորմալ ընտրություններից: Եթե ունենաք նորմալ ընտրություններ, բնականաբար, հանրությունը չի ների այդ ամենը և դեմ կքվեարկի: Հիմքեր չկան ենթադրելու, որ դա արվում է առանց վերևների գիտության և նույնիսկ մասնակցության: Սկզբի համար ուղղակի պետք է պատժելիություն ապահովվի և այս անպատժելիության մթնոլորտը հաղթահարվի: Այն երկրում չենք, որ տեսնենք լուրջ բացահայտումներ, իսկ եթե տեսնում ենք, պարզվում է, որ այնտեղ ուրիշ հաշիվներ են եղել:
Մեզ մոտ թղթով ամեն ինչ կարգին է, թղթով զինվորները լավ սնվում են, լավ հագնված են: Բայց պարզվում է, որ դա այդպես չէ, ինչը ցույց է տալիս, որ մենք պետական մտածելակերպ չունենք: Նրանք, ովքեր որոշումներ ընդունողներ են կա՛մ մեզ են խաբել, կա՛մ նաև իրենք իրենց են խաբել, թե պատերազմ չի լինի, պատկերացնելով, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունն իրենց նման թալանում է, և հավերժ կունենանք status quo-ի պահպանումը: Պետք է չմոռանալ, որ հարևան երկիրն ունեցել է այնպիսի նավթային եկամուտներ, որ իրեն թույլ է տվել տարիներով ունենալ մեր պետական բյուջեից մեծ ռազմական բյուջե, այսինքն՝ ռազմական ծախսերն ավելի շատ են, քան թե մեր ողջ բյուջետային ծախսերը:

In an interview to 1in.am Varuzhan Hoktanyan, Executive Director of Transparency International Anticorruption Center (TIAC) addressed certain problems of procurement system that pose serious corruption risks. At first sight procurement of goods and services arises questions why so much money should be spent on them. No serious justifications or no justifications at all are provided. It is not excluded that they serve specific interests. The Armenian legislation has certain tools that may enable to expose corruption risks, reveal certain violations and punish, however, it requires political will and professionalism.
For instance, “Haykakan Zhamanak” published an article on booking expensive air tickets by a government official. If there is political will the situation should be carefully studied. Should violations be exposed, they would see if budget funds were wasted and if the air tickets could have been purchased in far cheaper price. The law enforcement bodies might not have the necessary know-how for the job to be able to expose such crimes or delinquency. Making such a lot of expenses in view of the country’s poverty is crime. Budget embezzlement should be excluded.
According to Varuzhan Hoktanyan everything starts with conducting normal elections. If normal elections are provided the public, will naturally not bear corruption at all and will vote against the corrupt regime. There are no grounds to assume that it is done without the knowledge and even participation of the superior body. In the beginning punishment should be inflicted. We must overcome atmosphere of impunity. This is not yet a country where the corrupt are unmasked, and even if they are, they might be unmasked for other reason.
Everything is correct on paper. The soldiers are fed well and dressed well, but in reality it is different. It shows that they do not possess state thinking. Those who are decision makers either deceived us or deceived themselves as well thinking that no war might be unleashed. They supposed that the ruling elite in Azerbaijan was as corrupt as they and the status quo would be preserved forever. We must not forget that Azerbaijan has such enormous incomes from oil industry that allows itself to have military budget increasing Armenia’s entire state budget.