Հայտարարություն ՀՀ ընտրական օրենսգրքի նախագծի բարելավման աշխատանքներին մասնակցելու վերաբերյալ
Արձագանքելով ՀՀ ընտրական օրենսգրքի նախագծի քննարկման շուրջ քաղաքական ուժերի ներկայացրած 4+4+4 (իշխանական կոալիցիա, ոչ իշխանական կուսակցություններ և հասարակական կազմակերպություններ) ձևաչափով բանակցություններ վարելու հրապարակային առաջարկությանը՝ քաղաքացիական հասարակության ներքոստորագրյալ խումբը տեղեկացնում է մասնակցության պատրաստակամության մասին: Խմբում ընգրկված են ժողովրդավարության խթանման, մարդու իրավունքների պաշտպանության և ընտրական գործընթացների վերահսկողության ոլորտներում փորձառու հասարակական կազմակերպությունները, որոնք նաև հանդես են եկել ընտրական օրենսգրքի նախագծի հրապարակային քննադատությամբ ու կառուցողական առաջարկություններով:
Ընտրված թեկնածուները ստանձնելու են պատասխանատվություն հանդես գալու որպես քաղաքացիական հասարակության կառույցների պատվիրակներ, և բազմաշահագրգիռ խմբում խթանելու են ոչ միայն իրենց, այլև այլ հասարակական կազմակերպությունների ընդհանուր համաձայնությանն արժանացած առաջարկությունները՝ ապահովելով բանակցային գործընթացների հրապարակայնությունը և հետադարձ կապը քաղաքացիական հասարակության կառույցների հետ:
Քաղաքացիական հասարակության շահագրգիռ խմբի որոշմամբ՝ նշված ձևաչափով ընտրական օրենսգրքի բարելավման աշխատանքներին մասնակցելու համար առաջարկվել են 4 հիմնական և 2 փոխարինող ներկայացուցիչներ ՝ փորձելով ապահովել քաղաքացիական հասարակության կառույցների լիարժեք և արդյունավետ մասնակցությունը:
Այս հայտարարությամբ 4+4+4 ձևաչափով ընտրական օրենսգրքի նախագծի բարելավմանն ուղղված աշխատանքների համար համար ներքոստորագրյալ խումբն առաջարկում է հետևյալ ներկայացուցիչներին.
Հիմնական ներկայացուցիչներ`
- Այվազյան Սոնա, «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» ՀԿ
- Բարսեղյան Լևոն, «Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբ» ՀԿ
- Եգորյան Տիգրան, «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» ՀԿ
- Զեյնալյան Արտակ, «Իրավունքի գերակայություն» ՀԿ
Փոխարինող ներկայացուցիչներ`
- Դանիելյան Ստեփան, «Համագործակցություն հանուն ժողովրդավարության» ՀԿ
- Իոաննեսյան Դանիել, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ
Հուսով ենք, որ տվյալ ձևաչափով համագործակցության արդյունքում ՀՀ ընտրական օրենսգրքի նախագիծը կենթարկվի լուրջ փոփոխությունների՝ ապահովելով ներառական գործընթաց և ամբողջական փոխհամաձայնություն շահագրգիռ կողմերի միջև` նախագծում ամրագրելով հանրային վստահությունն ապահովող գործուն մեխանիզմներ:

Responding to the public proposal to conduct negotiations on discussing draft Electoral Code of the Republic of Armenia in the 4+4+4 format (coalition government, non-ruling political parties, NGOs) presented by political forces, the undersigned group of civil society organizations (CSO) informs of its readiness on engagement in the work. The group involves eligible NGOs, experienced in the areas of democracy promotion, human rights protection and oversight of electoral processes, which publicly criticized draft Electoral Code and made constructive recommendations to improve it.
The elected candidates will take the responsibility to act as delegates to CSOs and will promote not only their own but other NGOs’ recommendations that achieved consensus in a multi-interested group, thus ensuring the publicity and feedback of negotiation processes with CSOs.
According to the decision of the interested civil society group 4 main and 2 substitute representatives were proposed in the mentioned format to be engaged in the work for improvement of the draft Electoral Code, attempting to ensure full and effective engagement of CSOs.
By this statement the undersigned group recommends the following representatives in 4+4+4 format for the engagement in the work to improve the draft Electoral Code of Armenia.
Main representatives:
• Sona Ayvazyan, “Transparency International Anticorruption Center” NGO
• Levon Barseghyan, “Journalists’ Club “Asparez”” NGO
• Tigran Yegoryan, “Europe in Law Association” NGO
• Artak Zeynalyan, "Rule of Right" NGO
Substitute representatives
• Stepan Danielyan, “Collaboration for Democracy” NGO
• Daniel Ioannisyan, “Union of Informed Citizens” NGO
We hope that as a result of cooperation in this format the draft Electoral Code will be seriously amended, providing inclusive process and consensus among stakeholders by stipulating effective mechanisms ensuring public trust in the draft.