Ընտրական oրենսգրքի վերաբերյալ առաջնային միասնական պահանջներ
Հաշվի առնելով Հայաստանում վերջին տարիներին տեղի ունեցած ընտրությունների (և հատկապես՝ Սահմանադրական հանրաքվեի) ժամանակ արձանագրված առավել տարածված ընտրակեղծիքների տեսակները, ընտրական գործընթացների նկատմամբ հանրային վստահության բացակայությունը, ինչպես նաև Ազգային ժողովին ներկայացված Ընտրական օրենսգրքի բովանդակությունը, ներքոստորագրյալ կազմակերպությունները համարում են, որ ընտրական գործընթացի որակական փոփոխություն կարող է լինել միմիայն այն դեպքում, եթե օրենսգրքում ներառվեն (փոփոխվեն) հետևյալ կարևորագույն մեխանիզմները (բոլոր 5-ը)՝
- Ընտրողների կողմից ստորագրված և լրացված ցուցակների հրապարակում։
- Ընտրողների ցուցակների մաքրում՝ հարևան Վրաստանում կատարված մոդելով: Մասնավորապես, պետք է պարզվեն հանրապետությունում չգտնվող քաղաքացիները և ընտրողների ցուցակների մեջ այդ անձանց անվան դիմաց լինի առանձին նշում՝ հանրապետությունից բացակայելու մասին:
- Ազգային ժողովի ընտրությունների անցկացում համամասնական ընտրակարգով՝ համապետական պարզ (փակ) համամասնական ընտրացուցակներով, բացառելով տարածքային ու վարկանիշային ցուցակների կիրառումը։
- Ընտրական տեղամասերում քվեարկության և քվեարկության արդյունքների ամփոփման ողջ գործընթացի տեսանկարահանում առնվազն 5 որակյալ տեսախցիկներով՝ որպես պետության պարտականություն: Տեսախցիկների տեսադաշտում կլինեն քվեատուփը, ընտրողների գրանցման և քվեաթերթիկների հատկացման գործընթացը, տեղամասային կենտրոնն ու դրա մուտքը:
- Ընտրողներին մատնահետքերով նույնականացման համակարգի կիրառում կամ մատների թանաքոտման (այդ թվում՝ անզեն աչքով չերևացող թանաքով) կարգի ներդրում։
Հիմնավորում
- Ընտրողների քվեարկած (ստորագրած) ցուցակների հրապարակումը կրկնաքվեարկությունների կանխարգելման լավագույն մեխանիզմն է, քանի որ քվեարկության ավարտից հետո բոլորին հնարավորություն կտա ստուգելու հանրապետությունից բացակայող անձանց անվան դիմաց ստորագրության բացակայությունը: Հանձնաժողովի անդամները կիմանան, որ մեկ անձի փոխարեն այլ անձին քվեարկելու իրավունք տալու դեպքում դա կարող է շատ հեշտությամբ բացահայտվել: Քվեարկությանը մասնակցած ընտրողների ցուցակների հրապարակումը մեր կարևորագույն պահանջն է: Մենք համարում ենք, որ այն պետք է հրապարակվի ոչ միայն ընտրական տեղամասում՝ բոլորի համար տեսանելի վայրում, այլև թվայնացվի ու համացանցում ունենա որոնման հնարավորություն:
- Կրկնաքվեարկությունների կանխարգելման նպատակով կարևոր է նաև, որ ընտրողների ցուցակներում հատուկ նշում լինի՝ քաղաքացու` հանրապետությունից բացակա լինելու մասին: Դա հնարավորություն կտա առավելապես կենտրոնանալ հենց այն դեպքերի վրա, երբ նման նշումով անձի դիմաց քվեարկելու մասին վկայող ստորագրություն լինի: Այս մոդելը մեծ հաջողությամբ կիրառվել է Վրաստանում:
- Քանի որ այլ անձանց փոխարեն քվեարկությունների դեպքերը չեն սահմանափակվում հանրապետությունից բացակայողների փոխարեն քվեարկությամբ, մենք գտնում ենք, որ մյուս կետերի բավարարման դեպքում կարող է լրացուցիչ կանխարգելիչ միջոցառում լինել նաև ընտրողներին մատնահետքերով նույնականացնող սարքավորումների ներդրումը, որոնք կունենա տեղամասի ընտրողների ցուցակում ներառված բոլոր անձանց մատնահետքերի բազան: Որպես այս համակարգի այլընտրանք, մենք կարող ենք համաձայնվել ընտրողների մատների թանաքոտմանը՝ անզեն աչքով չերևացող և մեկ օր հետո վերացող թանաքով:
- Մեր համոզմամբ, տարածքային վարկանշային ընտրական ցուցակները հնարավորություն կտան դրանցում ներառել տեղական (այդ թվում՝ կրիմինալ) հեղինակություններին, համայնքների ու հիմնարկների ղեկավարներին, ում ձայն տալու համար ընտրողները ստիպված կլինեն քվեարկել այդ անձանց ներկայացնող կուսակցությանը: Այստեղ պետք է հաշվի առնել, որ Հայաստանը ֆեդերացիա չէ, և չունի տարբեր ռեգիոնների շահերը խորհրդարանում հավասարաչափ մրցակցային կերպով ներկայացնելու խնդիր, իսկ խորհրդարանում քննարկվող հարցերը գրեթե միշտ կրում են համապետական բնույթ: Պարզ (փակ) համամասնական ցուցակի վերադարձը իր հետևից կվերացնի նաև նախագծով առաջարկվող գունավոր քվեաթերթիկների հետ կապված բոլոր խնդիրները:
- Ինչպես հայտնի է, տեղամասային հանձնաժողովներում հաճախ արձանագրվում են խախտումներ, որոնք ապացուցելը բավականին դժվար է լինում: Այդ խախտումների թվին են պատկանում լցոնումները, դիտորդների, լրագրողների ու վստահված անձանց գործունեության խոչընդոտումը, քվեարկության արդյունքների կեղծումը, քվեարկած քվեաթերթիկների հանումը տեղամասից, կուտակումները և այլն: Որպես նման խախտումների կանխարգելման և առավել դյուրին ապացուցման ու բացահայտման լավագույն եղանակ մենք տեսնում ենք տեղամասերում պետության կողմից տեսախցիկների տեղադրումը, որոնք ոչ միայն կհավաքագրեն նկարահանվածը, այլև կհեռարձակեն այն համացանցով: Յուրաքանչյուր տեղամասում 1 տեսախցիկ պետք է հսկի տեղամասի մուտքը դրսի կողմից, 1 տեսախցիկ՝ քվեատուփն ու դրա պատասխանատու հանձնաժողովի անդամին, 2 տեսախցիկ՝ ընտրողների գրանցող ու քվեաթերթիկ հատկացնող հանձնաժողովի անդամներին, 1 տեսախցիկ ընդհանուր տեղամասային կենտրոնը: Քվեարկության արդյունքների ամփոփման (հաշվարկի) ժամանակ՝ բացի դուրսը հսկող տեսախցիկից, մյուս 4-ը պետք է վերադասավորվեն այնպես, որ, որ արտացոլեն քվեները հաշվելու ամբողջ ընթացքը (ծրարները քվեատուփից հանելու, բացելու, քվեաթերթիկներն ուսումնասիրելու, քվեաթերթիկները խմբերի բաշխելու, քվեարկության վերջնական արձանագրության կազմելու, ստորագրելու և ընտրական փաստաթղթերի փաթեթավորելու գործընթացը):
«Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորում» ՀԿ
«Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոն
«Ընդդեմ Իրավական Կամայականության» ՀԿ
«Իրավունքի Եվրոպա» միավորում ԻՀԿ
«Էլեկտրիկ Երևան» ՀԿ
Ժողովրդավարության Ազգային Պլատֆորմ
Պահանջներին սատարելու առաջարկ է ուղարկվել նաև Ազգային ժողովում ներկայացված բոլոր կուսակցություններին: Մարտի 22-ի դրությամբ սույն հայտարարության պահանջներին աջակցել են հետևյալ կուսակցությունները՝
«Հայ Ազգային Կոնգրես» կուսակցություն
«Հայկական Վերածնունդ» կուսակցություն
«Ժառանգություն» կուսակցություն
«Ազատ Դեմոկրատներ» կուսակցություն
«Ազատություն» կուսակցություն
Հայաստանի Ժողովրդական կուսակցություն
«Հայոց Համազգային Շարժում» կուսակցություն,
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցություն (վերապահումով՝ մատների թանաքոտման հետ):
Հայտարարությանը միանալու հարցը քննարկվում է «Քաղաքացիական Պայմանագիր» և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցություններում: Հայտարարությունը բաց է միանալու համար:

Taking into account the most widespread types of election fraud registered during the elections in Armenia in the recent years (especially the Constitutional referendum), the lack of public confidence towards electoral processes, as well as the content of the Electoral Code submitted to the National Assembly, we, the undersigned organizations, consider that a real change in the quality of electoral processes can happen only in case the following crucial mechanisms (all the 5) are included (amended) in the Electoral Code:
1. Publication of the lists signed by the voters (lists of voting participants).
2. Cleaning voter lists by using the practice of neighboring Georgia. In particular, citizens who are not in the republic should be identified, and there should be a special note about their absence from the republic next to their names in the voter lists.
3. Holding parliamentary elections by proportional representation system with simple (closed) national proportional electoral lists, excluding the application of district and preferential (ranked choice) electoral lists.
4. Video recording of the whole process of voting and vote count in the polling stations by at least 5 quality cameras (as a responsibility of the state). The video cameras will target the ballot box, the process of voter registration and allocation of ballot papers, the polling station and its entrance.
5. Application of fingerprint identification system or introduction of finger inking practice (including ink invisible to the naked eye) for voter identification.
Justification
• Publication of the lists with voting participants’ signatures is the best mechanism for preventing double-voting as everybody will have the opportunity to check the absence of a signature next to the names of persons who are absent from the republic after the voting. Members of the precinct electoral commissions will realize that if they give a person the right to vote instead of another person, it may be easily revealed later on. Publication of the voting participants’ lists is our most important demand. We consider that it should be published not only in the polling station, in a visible place, but also be digitalized and have a search possibility in the internet.
• For this purpose, it is also important to have a special note in the voter lists about the absence of the citizen from the republic. This will give the opportunity to mainly concentrate on these cases, when there is a signature testifying voting participation in front of the name with such a note. This model has been applied with great success in Georgia.
• Cases of voting instead of other persons are not limited to voting instead of citizens absent from the republic. Thus, we find that in case of satisfying the requirements mentioned in the other points here, introduction of voters’ fingerprint identification equipment (which will have the database including the fingerprints of all the people included in the voter list) can be an additional preventive measure. As an alternative to this system, we can consider acceptable the voting participants’ finger inking with an ink that is invisible to the naked eye and that will disappear the next day.
• We are convinced that the district preferential electoral lists will yield the possibility of including local (including criminal) “authorities”, heads of communities and establishments in these lists. In order to elect the aforementioned people, the voters will have to cast their vote for the political party representing these people. Here we should also consider the fact that Armenia is not a federation and does not face the issue of equally representing the interests of different regions in Parliament equally and on a competitive basis, and the issues discussed in Parliament almost always have a national character. Return to the simple (closed) proportional list will also eliminate all the issues with the use of colored ballot papers proposed in the Draft.
• As is known, very often irregularities are registered in the polling stations that are difficult to prove. Those irregularities include ballot stuffing, inhibiting the activity of observers, journalists and proxies, falsification of voting results, taking voted ballot papers out of the polling station, overcrowding, and etc. We consider installation of cameras (by the state) in the polling stations the best way to prevent and more easily prove and reveal such irregularities. The cameras will not only collect the recorded material but will also broadcast it in the internet. In each polling station, 1 camera should control the entrance to the polling station from the outside, 1 camera should be allocated for the ballot box and the member of the committee responsible for it, 2 cameras should control the committee members who register the voters and give the ballot papers, and 1 camera should control the whole polling station. During the vote count, the 4 cameras (except for the one controlling the entrance from the outside) should be rearranged in such a way so that they reflect the whole process of vote count (the processes of taking out the envelopes from the ballot box, opening them, examining the ballot papers, distributing the ballot papers into groups, preparation of the final voting results protocol, signing and packaging of election documents).
“Electric Yerevan” NGO
National Platform for Democracy
Proposal to support the demands has also been sent to the political parties represented or having a representative in the RA National Assembly. The following parties have supported the statement:
“Armenian National Congress” Party
Armenian Renaissance Party
Heritage Party
Free Democrats Party
Freedom Party
People’s Party of Armenia
Armenian National Movement Party
Bright Armenia Party (with a reservation regarding finger inking).
The question of joining the statement is being discussed in Civil Contract and Prosperous Armenia Parties. The statement is open for any organization to join.