Հայտարարություն ՀՀ ընտրական օրենսգրքի նախագծում տեղական դիտորդների և ԶԼՄ ներկայացուցիչների գործունեության սահմանափակումների վերաբերյալ
Ս.թ. մարտի 3-ին ՀՀ կառավարությունը հաստատել և ՀՀ ազգային ժողով է ներկայացրել ժողովրդավարության սկզբունքներին հակասող, փակ գործընթացներով և «Իրավական ակտերի մասին» ՀՀ օրենքի պահանջների խախտումներով մշակված ՀՀ ընտրական օրենսգրքի նախագիծը:
Ի թիվս նախագծում առկա բազմաթիվ այլ խնդիրների, դրանում հաշվի չեն առնվել ԵԱՀԿ/ԺՄԻՀԳ 2012թ. խորհրդարանական ու 2013թ. նախագահական ընտրություններից և 2015թ. սահմանադրական հանրաքվեից հետո տրված հանձնարարականները՝ տեղական դիտորդների հավատարմագրման խոչընդոտները վերացնելու և բողոքարկման հետ կապված նրանց իրավասություններն ընդլայնելու վերաբերյալ, ինչպես նաև գործող օրենսդրության համեմատ նախատեսվել են դիտորդների և ԶԼՄ ներկայացուցիչների գործունեության լուրջ սահմանափակումներ՝ փորձելով հնարավորինս անվերահսկելի դարձնել ընտրական գործընթացները: Այսպես,
- Միաժամանակ 8-ից ավելի դիտորդների և ԶԼՄ ներկայացուցիչների ներկայության արգելքը տեղամասում (հոդված 65, մաս 7) բացարձակապես հիմնավորված չէ և չի կարող համարվել իրավաչափ սահմանափակում: Ավելին, այն գործնականում կարող է կիրառվել սկզբունքային և անկողմնակալ դիտորդական կազմակերպություններին և ԶԼՄ ներկայացուցիչներին տեղամասի մոտ «հերթի մեջ» պահելու և տեղամաս մուտք գործելու հնարավորությունից զրկելու համար: Մյուս կողմից նման կարգավորումը նաև անտրամաբանական է այն առումով, որ կազմակերպությունները դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակով անցում են որոշակի գործընթաց և հավատարմագրվում են ԿԸՀ-ի կողմից, սակայն, փաստորեն, վերջինիս կողմից տրված վկայականը երաշխիք չէ, որ դիտորդի կարգավիճակ ունեցող հասարակական կազմակերպությունը կարող է քվեակության օրը մուտք գործել ընտրատեղամաս և իրականացնել իր առաքելությունը:
- Եթե նույնիսկ դիտորդական առաքելությունը բարեբախտություն ունենա հայտնվել «թույլատրելի» ութնյակում և մուտք գործել ընտրատեղամաս, ապա, ըստ նախագծի, այն ունի դիտարկման համար խիստ սահմանափակ իրավունքներ՝ միայն հարցեր տալ ընտրությունների համար պատասխանատու պաշտոնյաներին և նրանց ուշադրությունը հրավիրել խախտումների վրա (հոդված 32, մաս 2): Ընդ որում, «պատասխանատու պաշտոնյաների» ձևակերպման անհստակությունը և «ուշադրություն հրավիրելու» իրավունքի իրացման անորոշությունը որևէ գործնական դեր չեն կարող ունենալ դիտորդի կողմից նկատված ընտրախախտումը կանխելու կամ խափանելու առումով, քանի որ դիտորդին իրավունք չի տրվում՝ ներկայացնելու խախտումը վերացնելու պահանջ կամ առաջարկ: Սա էական հետընթաց է գործող օրենսդրությունից, որտեղ դիտորդը գոնե կարող է հանձնաժողովի նախագահին ներկայացնել իր դիտարկումներն ու առաջարկությունները:
- Ըստ նախագծի, դիտորդներն իրենց անձնական դիտարկումները կարող են ներկայացնել ընտրական հանձնաժողովներին դիտորդական առաքելության զեկույցի միջոցով, և դիտորդների բոլոր եզրահանգումների համար պետք է հիմք հանդիսանան իրենց անձնական դիտարկումները (հոդված 32, մաս 3): Այս դրույթով սահմանափակվում է դիտորդական առաքելության ազատ եզրահանգում անելու հնարավորությունը: Բացի այդ, դիտորդությունը լինում է ինչպես կարճաժամկետ, այնպես էլ երկարաժամկետ, որի ընթացքում կարող են օգտագործվել նաև տվյալների երկրորդային աղբյուրներ:
- Ընտրական օրենսգրքի նոր նախագծով խիստ թուլացել են դիտորդի՝ տեղամասում գտնվելու դեպքում իրավական պաշտպանվածության երաշխիքները: Եթե գործող իրավակարգավորմամբ դիտորդին տեղամասից կարելի է դուրս հանել միայն ձերբակալման կամ կալանավորման դեպքում, ապա, ըստ նախագծի, ընտրական հանձնաժողովի նախագահը կարող է դիտորդին հեռացնել հանձնաժողովի նիստից կամ քվեարկության սենյակից այն դեպքում, եթե ընտրական հանձնաժողովը ձայների 2/3-ով գտնի, որ դիտորդն աջակցում է որևէ թեկնածուի կամ ընտրություններին մասնակցող կուսակցության կամ խախտում է ընտրական օրենսգրքի պահանջները (հոդված 31, մաս 5): Սա ընտրական հանձնաժողովներին տրված անվերահսկելի լայն լիազորություն է, որը կարող է չարաշահվել, և հանձնաժողովների կամայական որոշումներով տեղամասերից դուրս հանելով անցանկալի դիտորդներին՝ քվերակության ընթացքը հնարավորինս հեռու պահել հանրային վերահսկողությունից: Ինչ վերաբերում է այն փաստարկներին, որ ընտրական հանձնաժողովը ձայների 2/3-ի շեմը հավասարակշռում է հայեցողությունը և սահմանափակելու է կամայականությունը, ապա այն ևս չի դիմանում քննադատության, քանի որ վերջին տարիների ընտրությունների և, հատկապես, 2015թ. հանրաքվեի փորձն ապացուցում է, որ նույնիսկ երբ դիտորդների, ԶԼՄ-ներկայացուցիչների և վստահված անձանց կողմից բացահայտվում էին տարբեր բնույթի ընտրախախտումներ կամ կեղծիքներ, հանձնաժողովները (թեև ենթադրաբար միատարր չեն և հիմնված են ազատ և ինքնուրույն սուբյեկտների հավասարակշռման գաղափարի վրա) միաձայն և միահամուռ ընդդիմանում էին դրանց ուղղությամբ իրենց լիազորությունների տիրույթում որևէ գործողություն կատարելուն, այդ թվում՝ խախտումների փաստերը գրանցամատյաններում կամ հատուկ կարծիքներով ֆիքսելուն:
- Եվ վերջապես, նախագծի նորամուծություններից է քվեարկության հաջորդ օրը դիմումի հիման վրա տեղամասի քվեարկությանը մասնակցած անձանց ստորագրած ցուցակներին ծանոթանալու դիտորդների իրավունքը (հոդված 32, մաս 1, կետ 3): Ընդ որում, շեշտվում է, որ ստորագրված ցուցակները չեն կարող լուսանկարահանվել և տեսանկարահանվել, իսկ ծանոթանալու այլ եղանակների՝ ձեռագիր գրառումներ կատարելու կամ արտագրելու համար սահմանված է ընդամենը 2 ժամ: Ակնհայտորեն, այս պայմաններում հնարավոր չէ իրականացնել պատշաճ դիտարկում և անճշտությունների վերհանում, քանի որ ամենապարզ թվաբանությամբ անգամ 2000 ընտրող պարունակող ցուցակի յուրաքանչյուր տողին ծանոթանալու համար տրվում է 3.6 վրկ:
- Ըստ ամենայնի, դիտորդներին տրվող այս վերջին պատրանքային իրավունքը ՀՀ կառավարության կողմից «շնորհված» է ի պատասխան քվեարկության մասնակիցների ստորագրված ցուցակների հրապարակման շարունակական պահանջի: Ուստի, հարկ ենք համարում հստակեցնել, որ տվյալ պահանջի նպատակը ոչ թե դիտորդների համար ընտրողների ստորագրված ցուցակներին ծանոթանալու հնարավորություն ընձեռելն է, այլ քվեարկության մասնակցության նկատմամբ հանրային վերահսկողության իրական և արդյունավետ հնարավորության ստեղծումը յուրաքանչյուր քաղաքացու համար: Այսինքն, ստորագրված ցուցակների հրապարակումը այլընտրանք չունի հանրային վստահությունը բարձրացնելու առումով և չի կարող փոխարինվել որևէ այլ մեթոդներով: Ավելին, ընտրողների ստորագրած ցուցակները պետք է հրապարակվեն էլեկտրոնային եղանակով և որոնման հնարավորությամբ, հակառակ դեպքում՝ միջոցը չի ծառայի իր նպատակին:
Սույն հայտարարությամբ «Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնությունն իր դժգոհությունն է հայտնում ինչպես նախագծի մշակման գործընթացի առնչությամբ, այնպես էլ՝ նախագծում տեղ գտած հանրային վերահսկողությանն առնչվող իրավակարգավորումների վերաբերյալ՝ արձանագրելով, որ ներկայացված նախագիծը ոչ միայն չի ապահովում հանրային վերահսկողության իրական միջոցներ, այլև էական հետընթաց է գործող օրենսդրությունից:
Գտնում ենք, որ շարունակելով քաղաքացիներին զրկել հանրային վերահսկողության հնարավորությունից և զգալիորեն սահմանափակելով դիտորդների ու ԶԼՄ ներկայացուցիչների իրավունքները՝ ՀՀ կառավարությունն ընդամենը խորացնում է ընտրական գործընթացների օրինավորության նկատմամբ հանրության կասկածները և ամրապնդում ընտրակեղծարարության կազմակերպված ու համակարգված լինելու վերաբերյալ համոզմունքը:
«Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնությունը քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների կոալիցիա է, որը ներառում է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը, Իրավունքի Եվրոպա միավորումը, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը և Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբը:

Statement on local observers and mass media representatives’ activity limitations in Draft Electoral Code of Armenia
On March 3, 2016, the government of Armenia approved and submitted to the National Assembly the Draft Electoral Code, developed in contradiction to the principles of democracy, through non-inclusive processes and in breach of the requirements of RA Law on Legal Acts.
In addition to a number of other concerns, the draft not only failed to consider the recommendations made by OSCE/ODIHR Election Observation Missions after 2012 Parliamentary Elections, 2013 Presidential Election and by Referendum Expert Team after 2015 Constitutional Referendum on removing the obstacles related to the accreditation of local observers and exceeding their authority to make complaints, but also made considerable limitations of observers’ and mass media representatives’ activity compared with the legislation in force, that tend to minimize the opportunity of overseeing the electoral process.
- Thus, the provision on banning the presence of more than eight local observers and representatives of mass media in the voting room at the same time (article 65, part 7) is absolutely groundless and therefore cannot be considered as а lawful limitation. Moreover, in practice it may be applied for keeping principled and unbiased observer organizations and representatives of mass media “lined up” near the precinct and may deprive their opportunity to enter the precinct. On the other hand, such approach is illogical likewise, since the organizations pursue a certain process in order to carry out election observation mission and are accredited by the Central Electoral Commission. Nonetheless, it turned out that the certificate granted by the Central Electoral Commission is not a guarantee for an NGO having a status of observer to enter a polling station on the day of election and to carry out its mission.
- Even if the observation mission is fortunate enough to be among the octad “allowed” to be present in the voting room, its rights to observe the electoral process is restricted only in asking questions to officers responsible for the elections and drawing their attention to violations (Article 32, part 2). Moreover, the non-clarity of defining “the officers responsible for the elections” and the ambiguity of applying the right “to draw their attention” cannot play any practical role in preventing or impeding the violation noticed by the observer, since the observer is not entitled to claim or suggest that the violation be removed. This is a significant regress compared with the legislation in force, according to which an observer could at least express his/her observations and suggestions.
- According to the draft the observers may submit their personal observations to electoral commissions through the report of the observation mission and shall base all their findings on their personal observations (article 32, part 3). This provision restricts the opportunity of the observation mission to freely make conclusion. Besides the observation may both be short-term and long-term during which data from secondary source may also be used.
- The guarantees to the legal protection of the observer while being in the voting room are considerably weakened according to the new Draft Electoral Code. If according to the legal regulation in force the observer may be removed from the precinct only in case of detention or arrest, according to the draft the chairperson of the electoral commission may remove the observer from the sitting of the commission or from the voting room in case the electoral commission by 2/3 of its votes finds that an observer supports a candidate or political party running in elections, or the requirements of this Code are violated (article 31, part 5). This is an uncontrollable extensive authority granted to the electoral commissions, which may be abused by removing undesirable observers from the polling station, thus keeping the electoral process far from public oversight. The arguments, that the threshold of 2/3 of votes by the electoral commission shall balance the discretion, cannot be beyond criticism in view of the experience of the latest national elections and especially 2015 referendum. Even if the observers, representatives of mass media and proxies exposed electoral violations and various sort of fraud, the commission (though commission members are supposed not to be homogenous and are based on the idea of balancing of free and independent subjects) unanimously opposed to doing any action in their jurisdiction to eliminate the mentioned violations, including even registering the violations or special opinions in the registration book.
- Finally, one of the innovations of the draft is the observers’ right to freely get acquainted with the signed lists of persons having participated in the voting the next day of the voting pursuant to their applications (article 32, part 1, point 3). Moreover, it is emphasized that the signed lists cannot be photographed or videoed, and they have only two hours under their disposal to get acquainted with the lists by other means, taking notes or copying them out. It is obvious that under these circumstances it is impossible to make proper observation and reveal the inaccuracies since even by the simplest math 3.6 seconds are needed to get acquainted with each line of the list of even 2000 voters.
It looks like this last illusory right given to the observers by the government of Armenia is “granted” in reply to the continuous demand of publishing the signed lists of the voters. Therefore, we need to clarify that the purpose of the demand is not giving an opportunity to get acquainted with the signed voter lists but giving an opportunity for every citizen to exercise his/her right to public oversight of participation in the voting. That is, publicizing the signed voter lists has no alternative in increasing public trust and cannot be substituted by any other method. Moreover, the signed lists of voters should be published electronically with an opportunity to search, otherwise the means will not serve its purpose.
By this statement “Citizen Observer” Initiative voices its discontent both with the process of the development of the draft and legal regulations related to public oversight, by registering that the submitted draft not only fails to ensure real means to public oversight but is also an essential drawback from the legislation in force.
We find that by continuing to deprive citizens of public oversight and by significantly restricting the rights of observers and representatives of mass media, the Armenian government deepens the public doubt about the legitimacy of electoral processes and strengthen the belief that vote rigging was organized and coordinated.
The “Citizen Observer” initiative is a coalition, formed in May 2013, of the following NGOs – Transparency International Anticorruption Center, Europe in Law Association, Journalists’ Club “Asparez,” and Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor Office.