ԵԽԽՎ 1609 բանաձևի կատարման վերաբերյալ ս.թ. հունիսի 17-ին Քաղաքացիական ազգային նախաձեռնություն կազմակերպության դահլիճում տեղի ունեցած քննարկմանը «Ժողովներ, հանրահավաքներ, երթեր և ցույցեր անցկացնելու մասին» օրենքում փոփոխությունների ընդունման ընթացքի վերաբերյալ բանախոսությամբ հանդես է եկել ԹԻՀԿ գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանը: Նա նշել է, որ առանց շահագրգիռ կողմերի ներգրավման` իշխանությունների հապշտապ իրականացվող գործընթացները ոչ թափանցիկ են և կամայականությունների ու խտրականության հիմքեր են ստեղծում` սահմանափակելով մարդու իրավունքները:
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցի կարծիքով, մարտի 1-ի իրադարձությունների անկախ հետաքննության կազմակերպման մասով 1609 բանաձևում նշված պահանջների կատարմանն ուղղված իշխանությունների բոլոր քայլերը իրականում իմիտացիա են և ուղղված են կատարված հանցագործությունը կոծկելուն: Փաստաբան Վահե Գրիգորյանը ներկայացնելով քաղաքական հետապնդումների և քաղբանտարկյալների խնդիրը, նշել է, որ նախաքննությունները և դատավարությունները ընթացել են բազմաթիվ խախտումներով:
Հանդիպման վերջում մասնակիցներն ընդունել են հայտարարություն` ներկայացնելով իրենց դիրքորոշումը Հայաստանի կողմից 1609 բանաձևի կատարման վերաբերյալ, ինչպես նաև որոշել են դիմել ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցության նախագահ Ր. Հովհաննիսյանին` խնդրանքով, որպեսզի հայտարարության դրույթները ներկայացվեն ԵԽԽՎ առաջիկա նիստի ընթացքում:
Մանրամասների համար տես Քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հայտարարությունը ԵԽԽՎ 2008թ. ապրիլի 17-ի թիվ 1609 բանաձևի պահանջների իրականացման վերաբերյալ

TIAC Executive Director Sona Ayvazyan addressed a roundtable discussion regarding the implementation of PACE Resolution 1609 (2008) on the amendments to the "Law on Conducting Meetings, Assemblies, Rallies and Demonstrations of the Republic of Armenia" on June 17, 2008 in the venue of the National Citizens' Initiative. She noted that the actions, which the authorities had hastily taken without involvement of the interested parties, were not transparent and created grounds for arbitrariness and discrimination by diminishing human rights.
In the opinion of Artur Sakunts, the head of Helsinki Citizen's Assembly Vanadzor Office, all the actions of the authorities to carry out credible independent investigation on March 1 event regarding the implementation of PACE Resolution 1609 (2008) are imitative in nature and in effect are aimed at covering up the crime. By examining the issue of political pursuits and prisoners, defense attorney Vahe Grigoryan noted that the preliminary investigations and the court trials were conducted with numerous violations of law.
The roundtable discussants also adopted a joint statement wherein they presented their position with respect to Armenia's fulfillment of the terms of the aforesaid resolution. They also decided to petition Raffi K. Hovannisian, leader of the parliament's sole opposition group, formally requesting of him to introduce this statement to the forthcoming PACE session.
For more information see Comments on Implementation of PACE requirements related to the Law of the Republic of Armenia on Conducting Meetings, Assemblies, Rallies and Demonstrations