Թեղուտի բնակիչների ցույցը` հանուն իրենց իրավունքների պաշտպանության
Թեղուտի պաշտպանության շարժման ակտիվիստները հունիսի 11-ին միացան Թեղուտ և Շնող գյուղերի մոտ 50 բնակիչներ բողոքի ցույցին Կառավարության շենքի դիմաց` պահանջելով «Հեռու մնալ Թեղուտի անտառներից»: Թեև տարբեր իրավապաշտպան և բնապահպանական կազմակերպություններ արդեն կես տարի պայքարում են Թեղուտի հանքավայրի շահագործման դեմ, գյուղի բնակիչներն առաջին անգամ էին եկել մայրաքաղաք` անձամբ իրենց հարցը բարձրացնելու: Գյուղացիներին մտահոգում էր ոչ միայն խնդրի բնապահպանական կողմը, այլև իրավական. նրանց հավաստմամբ` ոտնահարվում են իրենց սեփականություն ունենալու իրավունքները:
Թեղուտի պաշտպանության խմբի անդամ, ԹԻՀԿ գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանի կարծիքով պայքարը չեն դադարեցնելու, քանի որ սա կարող է նախադեպ դառնալ այլ հանքավայրերի անխնա շահագործման համար: Ըստ Սոնա Այվազյանի` Քաջարանից հետո մոլիբդենի ևս մեկ հանքավայր շահագործելը Հայաստանի համար պարզապես կործանարար կլինի:

The activists of Teghut Defense Movement joined about 50 residents of the villages of Teghut and Shnogh of northern Armenia who staged a protest on June 11, 2008 near the government building in Yerevan with "Hands off Teghut Forest" demand. While the active campaign by different legal and environmental organizations against turning the vast Teghut copper and molybdenum field into a mine has been going on for half a year now, it was the first time that the local village residents came to the capital to raise their issue. The village residents concerned not only with the environmental aspect of the issue, but also with the legal one. They claimed their rights as property owners were being violated.
Member of the Teghut Defense Group, TIAC executive director Sona Ayvazyan was of the opinion that the struggle would not be stopped as it might prove a precedent for unsparing exploitation of other mines in the future. To use another molybdenum mine after Kajaran would simply prove destructive for Armenia.