Հունիսի 5-ին` Շրջակա միջավայրի համաշխարհային օրը ԹԻՀԿ գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանը բնապահպանական հասարակական կազմակերպությունների հետ անց է կացրել մամուլի ասուլիս` ներկայացնելու երկրի բնապահպանական իրավիճակի և դրա զարգացման միտումների վերաբերյալ իրենց կարծիքը: 35 հասարակական կազմակերպություններից բաղկացած Էկոլոգիական հասարակական դաշինքը կոչ է արել իշխանություններին և հանրությանը լուրջ ուշադրություն դարձնել բացասական երևույթների վրա և կանգնեցնել ավերիչ միտումները, քանի դեռ ողջ երկիրը չի վերածվել ամբողջական «բնապահպանական աղետի գոտու»:
Հայաստանում չի իրականացվում պատշաճ բնապահպանական քաղաքականություն, ավելին` բնապահպանական հիմնախնդիրներն ավելանում են: Բնապահպանական արդիական խնդիրների թվում մատնանշվել է Սևանա լճի հիմնահարցը, շարունակվող անտառապահատումներն ու երկրի անտառածածկ տարածքների կրճատումը։ Անտառահատումը բացասաբար է անդրադառնում կլիմայի և ջրային ռեժիմի վրա, ինչը հանգեցնում է հողի դեգրադացմանը և կենսաբազմազանության կրճատմանը:

Armenia is turning into an environmental disaster area
On June 5, World Environment Day 2008, TIAC executive director Sona Ayvazyan, together with representatives of a number of ecological non governmental organizations, held a press conference to share their concerns on ecological situation in Armenia and its development trends. The Environmental Public Alliance, comprised of 35 NGOs, called the authorities and the public to pay serious attention to the negative processes and stop the destructive trends unless the whole country is "turned into an environmental disaster area."
Armenia does not pursue adequate ecological policy, moreover, ecological problems multiply. The problem of Lake Sevan, logging and destruction of forests in the country were mentioned among urgent environmental issues. Logging has a negative impact on the climate and water resources, which causes soil degradation and extinction of biodiversity.