Թեղուտի ճակատագրով մտահոգ երիտասարդները ՀՀ կառավարության նիստի օրը հավաքվել էին Կառավարության շենքի դիմաց` լուռ նկարչությամբ իրենց բողոքն արտահայտելու Թեղուտի հանքերի շահագործման դեմ: Նկարչության թեման էր «Կանաչ Հայաստան». նկարում էին ծառեր, ծաղիկներ, կենդանիներ, այն ամենը, ինչից չէին ցանկանա զրկվել մի քանի հոգու գերշահույթ ստանալու ցանկության պատճառով: Ակցիայի մասնակիցները հետաքրքրվողներին ներկայացնում էին, թե պղնձամոլիբդենային գործարանի շահագործմամբ ինչ խնդիրներ կարող են ծագել:
Նկարչությունից հետո երիտասարդները բողոքի ակցիա անցկացրին նաև «Վե-Տե-Բե» բանկի հայաստանյան ներկայացուցչության դիմաց, քանի որ ընդամենը օրեր առաջ բանկը 257 միլիոն դոլարի վարկ էր հատկացրել Թեղուտի հանքավայրի շահագործմամբ զբաղվող «Էյ-Սի-Փի» ընկերությանը:
Թեղուտի պաշտպանության խումբը մայիսի 15-ին նամակ է հանձնել վարչապետին` պահաջելով վերանայել հանքավայրի շահագործման վերաբերյալ կառավարության որոշումը: Ըստ Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանի` Թեղուտի պաշտպանության խմբի մի քանի ներկայացուցիչներ երեկոյան հանդիպելու են վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ` քննարկվելու իրենց ներկայացրած պահանջները:

Concerned about its destiny, Teghut Defense Group gathered in front of the government building to express their protest by silent painting against exploitation of the Teghut mine. The topic of painting was "Green Armenia." The youth were painting trees, flowers, animals everything they would not like to be deprived of because of a few people's willingness to gain super profit. The participants in the action were explaining to those interested what problems might raise as a result of copper-molybdenum plant's operation.
After painting, the youth participated in a protest action in front of the Armenian representative office of VTB bank since some days ago the bank granted a loan of 257 million USD to ACP Company for exploitation of Teghut mine.
Teghut Defense Grout submitted a letter for the Prime Minister's consideration with a request to review the decision on the operation of Teghut deposit. According to Sona Ayvazyan, Executive Director of Transparency International Anti-corruption Center some representatives of Teghut Defense Group would meet the Prime Minister later that day to discuss the requirements they had presented.