«Իրավաբան. կունենանք ՀՀԿ անսահմանափակ կառավարում՝ դրանից բխող բոլոր հետևանքներով»
iLur.am-ը զրուցել է իրավաբան, Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի իրավախորհրդատու Հերիքնազ Տիգրանյանի հետ սահմանադրական փոփոխությունների անհրաժեշտության, ներկայացված նախագծի բովանդակության և դրա մեջ պարունակվող վտանգների շուրջ: 2013թ. սեպտեմբերին սահմանադրական փոփոխություններ անելու և սահմանադրական հանձնաժողով ձևավորելու մասին միանձնյա որոշումը հասարակության կողմից ընկալվել է որպես գործող կուսակցության համար հնարավորություն՝ ևս մեկ անգամ օրինական, սահմանադրական ճանապարհով երկարաձգելու իր իշխանությունը:
Գործող Սահմանադրության՝ չգործելու պատճառներից է այն, որ Մայր օրենքում ամրագրված նորմերը շարադրված են որպես հռչակագրային նորմեր: Որևէ նորմի խախտումից պաշտպանությունն արդյունավետորեն չի գործում, քանի որ մեզ մոտ կաղում է իրավակիրառ պրակտիկան: Եթե կառավարվումը ոչ դեմոկրատական սկզբունքներով է իրականացվում, կաղավաղվի լավագույն սկզբունքները հռչակող լավագույն Սահմանադրությունը:
Հրապարակված նախագծում առավելագույն ձայներ հավաքած երկու կուսակցությունները գնում են երկրորդ փուլ: Երկրորդ փուլի գաղափարը ի չիք է դարձնում պառլամենտական դեմոկրատիա ստեղծելու մասին խոսքերը. դրանք այլևս ընկալվում են որպես քվեարկություն այնքան ժամանակ, մինչև կապահովվի մեկ կուսակցության գերիշխող դիրքը խորհրդարանում: Այսինքն, այն, ինչ հիմա մենք ունենք, օրինականացվում է սահմանադրական նորմերով, և այդ կուսակցությունը հանգիստ կանցկացնի և՛ իր վարչապետին, և՛ կառավարության անդամներին, և՛ ցանկացած օրենք:
Սահմանադրությամբ ամրագրված երկու անմիջական մանդատի՝ ԱԺ և նախագահի փոխարեն առաջարկվում է մեկը: Ժողովրդի կողմից առաջնային մանդատ ստացած 1 ինստիտուտ թողնելը նշանակում է, որ ժողովուրդը միայն մեկ անգամ իրավունք ունի մասնակցել պետության կառավարմանն ընտրությունների միջոցով՝ ԱԺ ընտրություններում: Նախագահի մանդատն այլևս առաջնային չէ, նա գործադիր իշխանության ձևավորման հարցում մրցակից չէ, և ԱԺ կողմից նշանակվող վարչապետի ինստիտուտն ունենում է թելադրող դիրք:
Եթե այս նախագիծը դառնա Սահմանադրություն, Հայաստանի քաղաքացին ոչինչ չի շահի՝ իր կյանքի որակի փոփոխություն դրանից տեղի չի ունենա:

“Lawyer: We may have unlimited government with all its consequences”
Heriknaz Tigranyan, lawyer, Legal Adviser of Transparency International Anticorruption Center, gave an interview to iLur.am on the necessity of constitutional amendments, the content of the presented draft amendment to the constitution and the perils it contains. In early September 2013 one-man decision to make amendments to constitution and to set up a Specialized Commission for Constitutional Amendments was perceived by public as another opportunity for the ruling political party to legally, constitutionally extend its authority for another term.
One of the reasons why current constitution is not effectively exercised is that the norms stipulated in the basic law are stated as declarative norms. Protection against violation of norms is ineffective because of poor law enforcement. The best constitution stating the best principles might be distorted if governance is carried out into practice by non-democratic principles. The idea of the second round
According to the published draft two political parties having received most votes participate in the second round. The idea of the second round abolish the notion of creating parliamentary democracy. They are perceived as voting as long as one political party’s dominating position is guaranteed in the parliament. What we have now is legitimized by constitutional norms. The ruling political party might easily pass its desired prime minister, government members and any law.
Instead of two mandates – National Assembly and President - stipulated by the constitution one is proposed. To leave one institute that received primary mandate by people means that the people might take part in state governance only once through elections via parliamentary elections. President’s mandate is no longer primary. He/she is not contestant in establishing executive power and the institute of prime minister appointed by the National Assembly is in dictating position.
If this draft turns into constitution, the Armenian citizen may not gain, and his/her life quality may not be improved accordingly.