ԱՄՆ պետքարտուղարության մարդու իրավունքների 2014 թ. Հայաստանի վերաբերյալ զեկույց. կոշտ գնահատական կոռուպցիային
ԱՄՆ պետքարտուղարության մարդու իրավունքների 2014 թ. զեկույցը հրապարակվել է 2015 թ. հունիսի 25-ին: Հայաստանի վերաբերյալ զեկույցի համաձայն տարվա ընթացքում մարդու իրավունքների ամենանշանակալի խնդիրներն էին համակարգային կոռուպցիան և կառավարման համակարգում թափանցիկության բացակայությունը, դատական համակարգի սահմանափակ անկախությունը և իշխանություններին փոխելու քաղաքացիների կարողության սահմանափակումները: Կառավարման ոլորտում թափանցիկության բացակայությունը խոչընդոտ է հանդիսացել, որպեսզի հասարակությունը կարողանա պատասխանատվություն պահանջել պաշտոնյաներից իրենց գործողությունների համար: Գործադիր իշխանության կողմից շարունակել են քաղաքական ճնշումները դատարանների նկատմամբ, որի արդյունքում եղել են քաղաքական շարժառիթներով պայմանավորված որոշ դատական հետապնդումներ ու դատապարտումներ, իսկ Վճռաբեկ դատարանը զգալի վերահսկողություն է ունեցել բոլոր մակարդակների դատավորների որոշումների նկատմամբ: Շարունակել են լինել հաղորդումներ իշխող ՀՀԿ կուսակցության կողմից ընտրակաշառքներ տալու ու վարչական ռեսուրսները լայն ծավալով չարաշահելու մասին՝ ազգային ու տեղական մակարդակներում իրենց ընտրական մեծամասնական դիրքերը պահպանելու նպատակով: (Տես կոռուպցիայի վերաբերյալ մասն ամբողջությամբ:)
Պաշտոնեական կոռուպցիա և կառավարման թափանցիկության բացակայություն
Օրենքով պաշտոնեական կոռուպցիայի համար սահմանված են քրեական պատժամիջոցներ. սակայն կառավարությունն օրենքն արդյունավետորեն չի կիրառել, և շատ պաշտոնյաներ անպատժելիորեն ներգրավված են եղել կոռուպցիոն գործողությունների մեջ: Տարվա ընթացքում եղել են բազմաթիվ հաղորդումներ պետական կոռուպցիայի վերաբերյալ:
Կոռուպցիա. Թեև սահմանադրությամբ ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող անձանց արգելվում է պետական պաշտոն զբաղեցնել, սակայն գործարարները շարունակել են տեղեր զբաղեցնել Ազգային ժողովում, իսկ պետական տարբեր պաշտոնյաներ շարունակել են օգտագործել իրենց պաշտոններն ի նպաստ իրենց սեփական գործարար շահերի: Շատ դիտորդների գնահատմամբ կառավարության հետ կապված կամ պետական պաշտոններ զբաղեցնող օլիգարխները տնտեսությունը մենաշնորհային են դարձրել: Կոռուպցիայի հարցերով զբաղվող քաղաքացիական խմբերը նշում էին, որ իշխանությունները շարունակել են անտեսել լրատվական ու այլ հաղորդումները, որոնք առնչվում էին պետական պաշտոնյաների կոռումպացված գործունեությանը, վերաբերմունք, որ խաթարում էր հանրության վստահությունը: Իշխանությունները չեն ունեցել հակակոռուպցիոն օրենսդրությունը կիրառելու կամք:
Տնտեսական, սոցիալական և մշակութային իրավունքների կոմիտեն (CESCR) հուլիսյան զեկույցում մտահոգություն էր հայտնել լայնատարած կոռուպցիայի վերաբերյալ և դրա վերացմանն ուղղված միջոցների սահմանափակ արդյունավետության վերաբերյալ: ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների կոմիտեն նմանատիպ մտահոգություններ էր հայտնել 2012թ.: Կոռուպցիան զգալի ազդեցություն ունի տնտեսական աճի վրա: World Economic Forum-ի 2013-14թթ. գլոբալ մրցունակության զեկույցում կոռուպցիան առանձնացվում էր որպես երկրում տնտեսական գործունեության իրականացման ամենախնդրահարույց գործոն: Եղել են բազմաթիվ հաղորդումներ պետական համակարգային կոռուպցիայի
վերաբերյալ գործունեության այնպիսի ուղղություններում, ինչպիսիք են՝ քաղաքների պահպանության աշխատանքներ, շինարարություն, հանրային վարչարարություն, դատական համակարգ, պետական գնումներ և աճուրդներ, առողջապահություն, հարկեր, իրավապահ և զինվորական անձնակազմ: Եղել են հաղորդումներ պետական միջոցների յուրացման մասին, կասկածելի բիզնես գործարքներում պետական պաշտոնյաների ներգրավման, կառավարության հետ կապեր ունեցող ընկերություններին հարկային արտոնություններ տալու մասին:
Մարդու իրավունքների հարցերով իրավաբանները շարունակել են մատնանշել օրենքները, որոնք կոռուպցիայի տեղիք են տալիս, այդ թվում` ոստիկանության պայմանավորվածությունը մասնավոր ընկերությունների հետ երթևեկության խախտումների համար տուգանքների գանձման հարցի հետ կապված: Ոստիկանության հետ ունեցած պայմանագրիհամաձայն մի մասնավոր ընկերություն՝ Սիքյուրիթի Դրիմ Լիմիթիդ (ըստ հաղորդումների անորոշ է, թե ով է այդ ընկերության սեփականատերը) արձանագրում էր ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտումները և հավաքագրում տուգանքները, որոնց գումարների կեսը մնում էին այդ ընկերությանը, իսկ մյուս կեսը տրվում էին ոստիկանությանը: Ապրիլի 23-ին խորհրդարանում հանրային քննարկումների ժամանակ ընդդիմադիր պատգամավորներից մեկը հավաստիացրեց, որ երկու տարում ընկերությունն հավաքագրել է 11միլիարդ դրամ (26.9 միլիոն ԱՄՆ դոլար) տուգանք և ունեցել է 5.8 միլիարդ դրամի (14.4 միլիոն ԱՄՆ դոլար) շահույթ: Իրավաբանները պնդում էին, որ ընկերությունն իր հավաքագրած տուգանքների վերաբերյալ չի ապահովել փաստերի ու օրենքի վրա հիմնված համոզիչ հիմնավորումներ: Հունվարի 7-ին կառավարության արտոնմամբ Դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայությունը ձեռնամուխ եղավ չվճարված տուգանքների հավաքագրմանը՝ առանց դատական ակտի: Ոստիկանության միջնորդությանն ի պատասխան ծառայությունը կարող էր սառեցնել խախտման մեջ ներգրավված փոխադրամիջոցի սեփականատեր հանդիսացող անձանց ու ընկերությունների ֆինանսական հաշիվները՝ առանց պատշաճ ընթացակարգերի կամ դատավեճի: Այս սառեցումների հետևանքով խնդրո առարկա անձինք հայտնվեցին ծավալուն բյուրոկրատական քաշքշուկի մեջ և հաճախ որոշում էին չվիճարկել այս որոշումները և վճարել ոչ մեծ տուգանքները (նույնիսկ եթե հիմնավորված չէին) և ծառայության ծախսերը, քան բախվել իրենց հաշիվների թեկուզև ժամանակավոր անհասանելիության խնդրին:
Իշխանությունները շարունակել են միջոցների յուրացման ու կեղծիքի վերաբերյալ հնչեցված մեղադրանքների քննությունը կապված նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի, Հայաստանյայց Առաքելական եկեղեցու արքեպիսկոպոս Նավասարդ Կճոյանի և գործարար Աշոտ Սուքիասյանի հետ: Սարգսյանը և Կճոյանը շարունակում էին ժխտել իրենց ներգրավվածությունը: Հունվարի 31-ին Վրաստանում ձերբակալվեց և հունիսի 19-ին Հայաստանին արտահանձնվեց Սուքիասյանը, ով պնդում էր, թե կեղծել է Սարգսյանի և Կճոյանի ստորագրությունները:
Կոռուպցիայի գործերի քննության համար պատասխանատու է ոստիկանությունը, իսկ դրանցով դատական կարգով հետապնդում իրականացնելու համար գլխավոր դատախազությունը: Ըստ լայն տարածում ստացած հաղորդումների՝ այս կառույցներից ոչ մեկն արդյունավետ կամ անկախ չի գործել, և ոչ մեկը չի ունեցել բավարար ռեսուրսներ:
Եկամուտների ու գույքի հայտարարագրում. օրենքով պահանջվում է, որ բոլոր բարձրաստիճան պետական պաշտոնյաները և նրանց ընտանիքի անդամները տարեկան կտրվածքով ներկայացնեն գույքի և եկամուտների հայտարարագրեր: Օրենքի համաձայն Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը հավաքել և դիտարկել է հայտարարագրերի ներկայացումը, սակայն չունի դրանց արժանահավատությունը ստուգելու կամ կեղծ տվյալներ ներկայացնելու համար պաշտոնյաների նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու իրավասություն: Քրեական պատիժ հայտարարագրեր չներկայացնելու կամ դրանցում կեղծ տեղեկություններ ներկայացնելու համար չի եղել:
Տեղեկատվության հասանելիությունը հանրության համար. Թեև օրենքը սահմանում է պաշտոնական տեղեկատվության հանրային հասանելիություն, սակայն որոշ պետական կառույցներ և պաշտոնյաներ չեն կամեցել ապահովել այն: Ըստ Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոն հասարակական կազմակերպության և Թրանսփերենսի Ինթերնեյշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի ամենամեծ մարտահրավերն այն էր, որ պետական մարմինները, որոնք ինֆորմացիայի ազատության պահանջը բավարարելու տպավորություն էին ստեղծում, այնպիսի պատասխաններ էին տալիս, որոնք կամ տեղին չէին, կամ էլ ամբողջական չէին: Հասարակական կազմակերպությունները դատարաններում իրենց գործերի հետ կապված ավելի քիչ էին հաջողություններ ունենում, քան նախորդ տարիներին, քանի որ դատարանները մերժում էին հայցերն այն հիմնավորմամբ, որ պետական մարմնի կողմից արդեն իսկ տրամադրվել է պատասխան:

The 2014 Country Reports on Human Rights Practices were released on June 25, 2015. According to the report on Armenia the most significant human rights problems in Armenia during the year were systemic corruption and lack of transparency in government, the limited independence of the judiciary, and limitations on the ability of citizens to change their government. Lack of transparency in government impeded the public’s ability to hold officials accountable for their actions. The executive branch continued to subject the courts to political pressure, resulting in some politically motivated prosecutions and sentencing, and the Court of Cassation exercised considerable control over judges’ decisions at all levels. There continued to be reports of vote buying and large-scale abuse of administrative resources by the ruling RPA aimed at sustaining its electoral majorities at both the national and local levels. (See below full citation of Section 4 on corruption).
Corruption and Lack of Transparency in Government
The law provides criminal penalties for corruption by officials, but the government did not implement the law effectively, and many officials engaged in corrupt practices with impunity. There were numerous reports of government corruption.
Corruption: Although the constitution prohibits individuals engaged in entrepreneurial activity from holding public office, company executives continued to occupy seats in the National Assembly, and various government officials continued to use their offices to promote their private business interests. In the view of many observers, oligarchs linked to the government or holding government posts monopolized the economy. According to civic groups working to address corruption, authorities continued to ignore media and other reports implicating government officials in corrupt practices, an attitude which undermined public trust. Authorities lacked the will to implement anticorruption laws.
In its July report, the CESCR expressed concern about widespread corruption and the limited effectiveness of measures taken to eradicate it. The UN Human Rights Committee raised similar concerns in 2012. Corruption had a significant effect on economic growth. The World Economic Forum’s Global Competitiveness Report for 2013-14 listed corruption as the most problematic factor for doing business in the country.
There were numerous reports of systemic government corruption, including in such activities as urban maintenance, construction, public administration, the judiciary, state procurement and auctions, health care, taxation, law enforcement bodies, and military personnel. There were reports of embezzlement of state funds, involvement of government officials in questionable business activities, and tax privileges for government-linked companies.
Human rights lawyers continued to highlight laws that facilitated corruption, including police arrangements with private companies to collect traffic fines. Through an agreement with police, a private company, Security Dream Ltd. (its ownership was reportedly unclear), was in charge of monitoring traffic rules and collecting fines, with half of the fine collected going to the company and the other half to police. During public hearings in parliament on April 23, an opposition MP asserted that in two years the company collected 11 billion drams ($26.9 million) in fines and made a profit of 5.8 billion drams ($14.4 million). Lawyers contended the company provided no credible justification based on facts and law for the fines it collected. On January 7, with government authorization, a Service for Mandatory Enforcement of Court Rulings began collecting unpaid fines without a court ruling. In response to a police petition, the service could freeze the financial accounts of individuals or companies owning a vehicle involved in an infraction without due process or litigation. Such freezes resulted in extensive bureaucratic difficulties for the individuals concerned, who often decided not to challenge these decisions in court and pay the minor fines (even if unjustified) and the extra service charges rather than lose access to their funds, even if temporarily.
Authorities continued their investigation into allegations of embezzlement and fraud implicating the former prime minister, Tigran Sargsyan; the archbishop of the Armenian Apostolic Church, Navasard Kchoyan; and businessman Ashot Sukiassian. Sargsyan and Kchoyan continued to deny their involvement. On January 31, authorities in Georgia arrested Sukiassian, who claimed he forged the signatures of Sargsyan and Kchoyan, and extradited him to Armenia on June 19.
Police were responsible for investigating corruption, and the prosecutor general was responsible for prosecuting it. According to widespread reports, neither agency operated effectively or independently, and neither had sufficient resources.
Financial Disclosure: The law requires high-ranking public officials and their families to file annual asset declarations. Pursuant to the law, the Ethics Commission for High-Ranking Officials collected and monitored the filing of the declarations, but the commission has no authority to verify the accuracy of the declarations or penalize officials for false declarations. There are no criminal penalties for noncompliance or filing false declarations.
Public Access to Information: While the law provides for public access to government information, some government bodies and officials were reluctant to grant it. According to the NGOs Freedom of Information Center of Armenia and the Transparency International Anticorruption Center, the biggest challenge was governmental bodies that, while creating an impression they were satisfying freedom of information requests, provided answers that were either irrelevant or incomplete. The NGOs were less successful in pursuing their cases in courts than in previous years, as judges rejected their claims on the grounds that government entities already provided answers.