Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի Միացյալ Թագավորության ներկայացուցչության Պաշտպանության և անվտանգության ծրագիրը հայտարարում է հետազոտական ծառայությունների մրցույթ՝ իրականացնելու Հայաստանի պաշտպանության համակարգի հակակոռուպցիոն համաթվի ուսումնասիրություն։
Կազմակերպության և ծրագրի մասին
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլը (ԹԻ) օրինավորության հաստատմանն ու կոռուպցիայի դեմ պայքարին նպատակաուղղված` առաջատար և աշխարհի ավելի քան 90 երկրներում գործող գլոբալ կազմակերպություն է: ԹԻ-ի Միացյալ Թագավորության ներկայացուցչությունն իրականացնում է Պաշտպանության և անվտանգության ծրագիր, որի շրջանակում աշխատում է կառավարությունների, պաշտպանության ոլորտում ներգրավված ընկերությունների, միջազգային կազմակերպությունների և քաղաքացիական հասարակության հետ՝ կոռուպցիան կանխարգելելու, հակակոռուպցիոն կարողությունները զարգացնելու և օրինավորությունը խթանելու նպատակով:
Պաշտպանության և անվտանգության ծրագրի շրջանակում մշակվել է պետությունների պաշտպանության համակարգերի հակակոռուպցիոն համաթիվ, որը պաշտպանության ոլորտում կոռուպցիոն ռիսկերի առաջին գլոբալ գնահատումն է։ Պաշտպանության հաստատություններում իրականացված կոռուպցիոն ռիսկերի 2013 և 2015 թթ. գնահատումները եղել են մամուլի և լրատվամիջոցների ուշադրության կենտրոնում և կիրառվել են կառավարությունների կողմից` իրենց պաշտպանության հաստատություններում հակակոռուպցիոն պրակտիկան կատարելագործելու նպատակով:
Ծառայության նկարագրություն
ԹԻ Պաշտպանության և անվտանգության ծրագիրը հայտարարում է հետազոտական ծառայությունների մրցույթ: Պահանջվում են հետազոտողներ իրականացնելու՝
- կոռուպցիոն ռիսկերի գնահատում Հայաստանի պաշտպանության և անվտանգության հաստատություններում՝ ըստ սահմանված մեթոդաբանության
- գրախոսություն Հայաստանի պաշտպանության և անվտանգության հաստատություններում իրականացված ուսումնասիրության վերաբերյալ
Պաշտպանության հաստատությունների օրինավորության համաթվի ուսումնասիրության մեթոդաբանությունը հիմնված է երկրի պաշտպանության և անվտանգության հաստատություններին տրված գնահատականների ու կոռուպցիոն ռիսկերի վերաբերյալ 75 հարց ներառող հարցաշարի մանրամասն պատասխանների վրա: Հետազոտությունը նախատեսում է ներառել նաև տվյալներ առաջնային աղբյուրներից: Հետազոտության շրջանակում նախատեսվում է կազմել երկրի քաղաքական և սոցիալական համատեքստի վերաբերյալ համառոտագիր և լրացված հարցաթերթի համաձայն ստացված հիմնական բացահայտումների ամփոփագիր: Գրախոսները պետք է ուսումնասիրեն գնահատման ամբողջական զեկույցը:
Հետազոտական ծառայության ընդհանուր տևողությունը կկազմի 12 շաբաթ: Գրախոսության համար նախատեսված է հատկացնել մոտ 4 շաբաթ: Ակնկալվում է, որ հետազոտողը սկսի ծառայության մատուցումը 2018թ. ապրիլի 1-ից:
- Մագիստրոսի աստիճան քաղաքագիտության, միջազգային հարաբերությունների, խաղաղության և անվտանգության ոլորտներում կամ համապատասխան մասնագիտական փորձ
- Հայաստանի քաղաքական համակարգի, պաշտպանության ու անվտանգության ոլորտների և դերակատարների իմացություն
- Հայերենի և անգլերենի գերազանց իմացություն։
Դիմելու ընթացակարգը
Համապատասխան որակավորում ունեցող անձինք կարող են դիմել մինչև մարտի 25-ը՝ ուղարկելով ինքնակենսագրականը, հետաքրքրության նամակը և հետազոտական աշխատանքի որևէ նմուշ անգլերեն լեզվով [email protected] հասցեին, ինչպես նաև տալ իր ընտրությամբ որևէ մեկ հարցի պատասխան the GI-ից (հարցերը առցանց կարող եք գտնել այստեղ)։ Խնդրում ենք էլեկտրոնային նամակի վերնագրի դաշտում անգլերենով նշել Ձեր անունը և այն հաստիքը, որի համար դիմում եք (օրինակ՝ “Researcher: Government Defence Anti-Cooruption Index”): Դիմումները կդիտարկվեն դիմելու պահից սկսած, ուստի առաջարկվում է դիմել հնարավորինս շուտ:

TI-UK’s Defence and Security Programme is announcing a call for research services in Armenia to conduct a country assessment of Government Defence Anti-Corruption Index.
About the organization and the programme
Transparency International (TI) is the world's leading non-governmental, global, anti-corruption civil society organisation, with over 90 politically non-partisan chapters. TI-UK’s Defence and Security Programme works with governments, defence companies, multilateral organisations and civil society to prevent corruption in defence, and to build anti-corruption capacity and integrity in defence establishments across the world.
The Government Defence Anti-Corruption Index (GI) is the first global analysis of corruption risks in defence establishments. Its two iterations published in 2013 and in 2015 generated a high degree of press and media attention, and have been used by governments to improve their anti-corruption practices in defence institutions.
TI Defence & Security are looking for reasearchers in Armenia
- to conduct a country assessment and
- peer reviewing of the assessment for the next iteration of the GI.
The core of the index methodology consists of a lead country assessor scoring and providing detailed answers to 75 questions spanning a range of corruption risks relevant to the defence and security sector. The research requires the assessors to engage with primary sources. The research will also require from the assessor a short write-up of the current relevant political and social context of the country, and a summary of the main findings based on the filled-in questionnaire. Peer reviewers will engage in conducting a full review of the country assessment.
The country assessment requires a commitment of around 12 weeks to complete the research. The peer review process requires a commitment of around 4 weeks. It is anticipated to start the delivery of services from April 1, 2018. Remuneration to be agreed on appointment, dependent upon experience.
- M.A. degree in political science, international relations, peace and security studies, or substantive relevant professional experience.
- Subject knowledge of the Armenian political system, actors and defence and security sectors
- Fluency in the Armenian language and excellent command of written English.
Application Closing Date: 25 March 2018 (applications to be reviewed on a rolling basis)
Applications will be reviewed on a rolling basis, so please apply as soon as possible. To apply, please send your CV, a cover letter, a writing sample, and a response to a question of your choice from the GI (please find the questions online, here) to [email protected]. Please specify in the subject line of the email your name and the role title (“Researcher: Government Defence Anti-Corruption Index”) you are applying for.