Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը (այսուհետ` ԹԻՀԿ) հիմնադրվել է 2000 թ. և գործում է որպես Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ (ԹԻ) կոռուպցիայի դեմ պայքարող համաշխարհային շարժման հավատարմագրված ներկայացուցչություն Հայաստանում: Կազմակերպության առաքելությունն է կոռուպցիան նվազեցնելու և ժողովրդավարությունն ամրապնդելու միջոցով նպաստել լավ կառավարմանը Հայաստանում: Կազմակերպության նպատակների թվում են՝ աջակցել արդյունավետ հակակոռուպցիոն քաղաքականությանը և թափանցիկ ու հաշվետու կառավարմանը, խթանել ազատ և արդար ընտրությունների անցկացումը և հանրային ռեսուրսների թափանցիկ ու հաշվետու կառավարումը:
Փորձագիտական ծառայության նպատակը
Մշակել պետական գնումների մոնիտորինգի մեթոդաբանություն և տվյալների համակարգային և արդյունավետ հավաքագրման, վերլուծության և կիրառման համապարփակ համակարգ՝ պետական գնումների ոլորտի օրենսդրական դաշտը և իրավակիրառ պրակտիկան ուսումնասիրելու նպատակով.
Փորձագետից ակնկալվում է իրականացնել հետևյալ առաջադրանքները.
- Մշակել/վերանայել պետական գնումների մոնիտորինգի մեթոդաբանությունը ծրագրային թիմի հետ համատեղ
- Ուսումնասիրել պետական գնումների օրենսդրական դաշտը և իրավակիրառ պրակտիկան և դրանց բարելավման ուղղությամբ հանդես գալա առաջարկություններով
- Վերլուծել պետական գնումների օրենքով սահմանված մարմինների կողմից իրականացվող գնումների վերաբերյալ հավաքագրված տեղեկատվությունը և ամփոփել դրանք համապատասխան զեկույցում
- Հանդես գալ որպես կազմակերպության փորձագետ շահագրգիռ կողմերի հետ հանդիպումներում, ինչպես նաև ԶԼՄ-ների հետ փոխհարարբերություններում
- Իրականացնել ջատագովություն
- Խորհրդատվություն մատուցել մոնիտորինգի իրականացման ընթացքում ծրագրային թիմին:
- Պետական գնումների մոնիտորինգի վերանայված մեթոդաբանություն
- Զեկույց պետական գնումների մոնիտորինգի արդյունքների վերաբերյալ
- Բարձրագույն կրթություն տնտեսագիտության ոլորտում
- 3-5 տարվա աշխատանքային փորձ պետական գնումների և/կամ հանրային քաղաքականության ոլորտներում
- Պետական գնումների և առնչվող օրենդրական դաշտի և իրավակիրառ պրակտիկայի իմացություն
- Պետական մարմինների և միջազգային կառույցների հետ աշխատելու փորձառություն
- Հանրային քաղաքականության հետազոտության/մոնիտորինգի մեթոդաբանության, պլանների և գործիքների մշակման փորձառություն:
Ծառայության ընդհանուր տևողությունը կկազմի 6 ամիս՝ Ծառայությունների մատուցման պայմանագրում նշված մեկնարկի ամսաթվից սկսած: Ակնկալվում է, որ փորձագետը սկսի աշխատանքը 2017թ. մարտի 1-ից:
- պահանջվող որակավորում և փորձ (40%),
Հետաքրքրված անհատները պետք է ներկայացնեն հետևյալ փաստաթղթերը՝
- Հետաքրքրության նամակ՝ ընդգծելով համապատասխան փորձառությունը
- Ինքնակենսագրական
- Ծառայության արժեք՝ օրական դրույք և ծառայության մատուցման օրերի ակնկալվող քանակ
- Մշակված մոնիտորինգի մեթոդաբանությունների օրինակներ
- Երկու երաշխավորագիր:
Խնդրում ենք վերը նշված փաստաթղթերը ուղարկել անգլերենով կամ հայերենով էլեկտրոնային փոստով [email protected] հասցեին՝ որպես նամակի թեմա նշելով «Փորձագիտական ծառայություններ» մինչ 2017 թ. փետրվարի 19-ը:

Transparency International Anticorruption Center (hereinafter, TIAC) was established in 2000, acting as the accredited national chapter of Transparency International (TI), the global anti-corruption movement in Armenia. The organization’s mission is to promote good governance in Armenia through reducing corruption and strengthening democracy. Its goals include the support to effective anti-corruption policy and transparent and accountable governance, promotion of free and fair elections and reasonable, transparent and accountable management of public resources.
Objective of expert service
To develop public procurement monitoring methodology and a comprehensive system of systematic and effective data collection and analysis for research of public procurement legislation and law enforcement practice.
The Expert will carry out the following tasks:
- Develop/review the methodology of public procurement monitoring together with the project team
- Study the legislation of public procurement and law enforcement practice and develop recommendations for improvement
- Analyze the collected data on public procurement of respective state bodies and summarize it in a relevant report/publication
- Act as the organization’s expert during stakeholder meetings, as well as in relations with media.
- Participate in advocacy of the Project
- Provide consultancy to project team during project implementation.
- Revised methodology of monitoring on public procurement
- Report on the results of public procurement monitoring
- Higher education in Economics
- 3-5 years’ experience in public procurement and/or public policy areas
- Competence in public procurement and related legislation and law enforcement practice
- Experience in working with governmental institutions and international organizations
- Experience in public policy research/monitoring methodology, plans and tools
The service will last 6 months starting from the launch date mentioned in Service delivery contract. The Expert is expected to start the work on March 1, 2017.
Eligible Expert will be selected in accordance with the following criteria:
- Required qualification and experience (40%)
- List of organizations for whom the candidate did similar assignments (20 %)
- Consultancy rates (40 %)
Interested individuals shall provide the following documents:
- letter of interest highlighting the relevant experience
- cost of consultancy service: daily rate and the expected number of days for service delivery
- samples of developed monitoring methodologies
The mentioned documents shall be delivered in English or Armenian via email to [email protected] by mentioning “Expert services” in the subject line of your message by EOD February 19, 2017.