«Յոթօրյա ինտենսիվ ծրագրի միջոցով «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ օրինավորության միջազգային դպրոց»-ի սաները ծանոթանում են կոռուպցիայի դեմ պայքարի և հաշվետվողականության ոլորտում վերջին զարգացումներին»,- պատմում է ԹԻՀԿ կրթական ծրագրերի համակարգող Տաթևիկ Բարսեղյանը: Տաթևիկը 2016թ. մասնակցել է Վիլնյուսի դպրոցի դասընթացներին:
«Դպրոցը հնարավորություն է տվել հաղորդակցվել տարբեր երկրների առաջնորդների, միջազգային հակակոռուպցիոն պայքարի առաջամարտիկների հետ, փորձել գտնել նորարարարական լուծումներ կոռուպցիայի դեմ միջազգային և տեղական մակարդակում պայքարելու համար․ փոխանակել գաղափարներ և դրանք քննարկել տարբեր ոլորտների մասնագետների հետ։ Ծրագրի ընթացքում ստացած գիտելիքները և գործիքները լավ ներդրում էին Հայաստանում հակակոռուպցիոն դասընթացների ծրագրի հարստացման և զարգացման համար»,- շարունակում է Տաթևիկը։
Հիշեցնենք որ Լիտվայում գտնվող «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի օրինավորության միջազգային դպրոց»-ը ամենամյա հակակոռուպցիոն և հաշվետվողականության դասընթաց է ապագա առաջնորդների համար։ 2010թ. բացումից ի վեր աշխարհի 120 երկրներից ավելի քան 1000 երիտասարդ մասնագետներ են մասնակցել դպրոցի դասընթացներին:

“Due to seven-day intensive program the alumni of Transparency International School on Integrity get acquainted with the latest developments in the field of anticorruption and accountability,”- says TIAC education programs coordinator Tatevik Barseghyan. Tatevik is a 2016 alumna of the school.
“The school gave me an opportunity to communicate with the leaders of different countries and pioneers of the global fight against corruption; find innovative solutions for fight against corruption in international and local levels; exchange ideas and discuss them with professionals in different spheres. The knowledge and tools I acquired at school significantly contributed to the improvement and development of anticorruption trainings I carry out in Armenia,”- continues Tatevik.
It should be noted that Transparency International School on Integrity is an annual state-of-the-art anticorruption and accountability training for future leaders. Since 2010 the School has gathered together more than 1000 young professionals from around 120 countries worldwide.
The upcoming School will take place during 8-14 July, 2019 in Vilnius, Lithuania. The School exposes its participants to the latest developments in the field of anti-corruption and accountability and offers real opportunities to try and implement their ideas in practice.