Հանրային գնումների համակարգը՝ Լվովում կայացած սեմինարի կիզակետում
Ս.թ. հոկտեմբերի 24-25-ին Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը և գնումների գծով փորձագետ Արտակ Մանուկյանը Լվովում մասնակցել են Բացության և թափանցիկության կիրառումը հանրային գնումներում Ուկրաինայի տեղական ինքնակառավարման իշխանությունների համար սեմինարին:
Լվովի քաղաքապետի բացման խոսքից հետո Լվովի և Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ Ուկրաինայի միջև ստորագրվել է հանրային գնումներում բացության և թափանցիկության ստանդարտի կիրառման հուշագիր: Սեմինարի մասնակից Ուկրաինայի, Հայաստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի, Մոլդովայի և Չեխիայի ներկայացուցիչները ներկայացրել են իրենց երկրների գնումների համակարգերի վերլուծությունը, այդ թվում՝ հանրային գնումների համակարգի բացության քաղաքականությունը: Հայաստանում տիրող իրավիճակը ներկայացրել է Վարուժան Հոկտանյանը, իսկ Արտակ Մանուկյանը Հայաստանի գնումների համակարգին անդրադարձել է մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ Ուկրաինայի խորհրդի նախագահ Անդրիյ Մարուսովը հանդես է եկել հանրային գնումներում բացության և թափանցիկության ստանդարտի կիրառումը Ուկրաինայի տեղական ինքնակառավարման իշխանությունների համար ելույթով: Իսկ Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ Ուկրաինայի գործադիր տնօրեն Օլեքսիյ Խմարան անդրադարձել է տեղական իշխանությունների կողմից հանրային գնումներում բացության և թափանցիկության ստանդարտի կիրառման պրակտիկ խնդիրներին:

Public procurement system in the focus of workshop held in Lviv
Varuzhan Hoktanyan, Executive Director and Artak Manukyan, Procurement Expert of Transparency International Anticorruption Center participated in a Workshop on applying the standard for openness and transparency in public procurement for local Ukrainian self-government authorities in Lviv, Ukraine on October 24-25.
After opening speech of Lviv Mayor memorandum was signed between Lviv and Transparency International Ukraine on applying the standard for openness and transparency in public procurement. The workshop brought together representatives from Ukraine, Armenia, Azerbaijan, Georgia, Moldova and Czech Republic to conduct analysis of public procurement, including policy of public procurement system openness in their respective countries. Varuzhan Hoktanyan presented the situation in Armenia. Artak Manukyan addressed public procurement in Armenia during a press conference.
Anrii Marusov, Head of Transparency International Ukraine Board presented the standard for openness and transparency in public procurement for local Ukrainian self-governing authorities. While Oleksii Khmara, Executive Director of Transparency International Ukraine addressed practical issues of applying the Standard for openness and transparency in public procurement by municipalities.