PFA-ի նոր զեկույցը վերլուծում է Հայաստանում կոռուպցիայի դրսևորումները և ահազանգում քաղաքական բարեփոխումների անհրաժեշտության մասին
Վաշինգտոնում գործող Policy Forum Armenia (PFA) վերլուծական կենտրոնը հրապարակել է «Երկրի իրավիճակը» շարքից հերթական զեկույցը՝ «Կոռուպցիան Հայաստանում»վերտառությամբ: Գիտության տարբեր ուղղություններ ներկայացնող մասնագետների խմբի աշխատանքի արդյունք հանդիսացող այս զեկույցը լուսաբանում է Հայաստանում կոռուպցիայի դրսևորման խոշոր և մանր դեպքերի վրա և առաջարկում դրանց նվազեցման մեխանիզմներ:
Զեկույցի հիմնական եզրակացությունն այն է, որ Հայաստանի տնտեսության վրա կոռուպցիայի բացասական ազդեցությունը ահռելի է: Օրինակ կոռուպցիայի հետ առընչված ընկերություններին նվիրված զեկույցի հատվածում բացահայտվում է, որ «մեծ ընկերությունների՝ կոռուպցիայի առաջացրած լրացուցիչ ծախսերը կազմում են դրանց տարեկան վաճառքի հինգ տոկոսը, որն ամենաբարձրն է համեմատված երկրների շարքում և քայքայում է ընկերությունների մրցունակությունն ու արդյունավետությունը»: Զեկույցը մատնացույց է անում, որ հանրային քաղաքականությունը մշակվում և իրականացվում է հիմնականում ամուր արմատներ ձգած կոռումպացված էլիտայի, այլ ոչ թե քաղաքացիների շահերը սպասարկելու համար:
PFA-ի գործադիր խորհրդի անդամ դոկտոր Զավեն Քալաջյանը նշեց որ «Իր բնույթից ելնելով, կոռուպցիան շատ դժվար է բացահայտել: Հենց այդ պատճառով էլ մեթոդների ընտրությունները և վերլուծության ոլորտները ընտրվել են շատ զգուշորեն՝ զեկույցն առավելագույնս արժեքավոր դարձնելու համար: Խումբը օգտագործել է ինչպես քանակական այնպես էլ իրական դեպքերի ուսումնասիրման մեթոդներ՝ Հայաստանի տնտեսության և հանրային կյանքի տարբեր ոլորտներում՝ արդարադատությունից ու ռազմական ոլորտից մինչև փողերի լվացում և մանրածախ կոռուպցիա, ընդհանուր կոռուպցիայի և կաշառակերության մակարդակը առավելագույնս ճշգրիտ չափելու համար: Ամենաապշեցուցիչ բացահայտումն այն էր, որ կոռւոպցիան Հայաստանում խիստ կենտրոնացված է և ստեղծում է անհաղաթահերելի արգելքներ երկրի տնտեսական զարգացման և առաջընթացի համար»:
Զեկույցի հիմնական ուղերձը հետևյալն է. «Հայաստանի առաջ ծառացած մարտահրավերների արդյուանվետ հաղթահարումը պետք է սկսվի լեգիտիմ իշխանության ձևավորումից, որ կկարողանա ժողովրդի անունից նոր քաղաքական կուրս իրականացնել: Այն կարող է իրականանալ միայն այնպիսի քաղաքական իշխանության դեպքում, որը կունենա կտրուկ համակարգային փոփոխություններ կատարելու բավարար կարողություն և դրդապատճառներ: Ներկայումս Հայաստանի իշխանության և ժողովրդի միջև հետադարձ կապը խզված է: Այն երկրում հաստատված ռեժիմին անհաղորդ է դարձնում ընտրազանգվածից եկող ճնշումների նկատմամբ և հիմնարար կերպով փոխում է իշխող բուրգի գագաթին գտնվող անհատների խթանները»:
ԱՄՆ-ի Մասաչուսեթսի Տեխնոլոգիական Ինստիտուտի տնտեսագիտության պրոֆեսոր և վերջերս շատ լայն տարածում գտած «Ինչու են ազգերը տապալվում. իշխանության, բարօրության և աղքատության արմատները» գրքի հեղինակ Տարոն Աճեմողլուն նշում է. «Ոմանք ասում են, որ Հայաստանը դատապարտված է տնտեսապես տապալվելուն իր աշխարհագրության և աշխարհում ունեցած տեղակայության պատճառով: Բայց աշխարհի ներկա և անցյալ շատ այլ երկրների նման դրա տապալումը պայմանավորված է կոռուպցիայով, անազնիվ քաղաքական գործիչներով և թույլ ինստիտուտներով: Հայաստանի դժբախտությունների հիմքը ոչ թե հնարավորությունների սահմանափակությունն է, այլ վատնված հնարավորությունները, և այն կարող է առաջադիմել բացառապես այս փաստին դիմագրավելու և անհաջողությունների համար պատասխանատուներին հաշվետու դարձնելու միջոցով: Այս հրաշալի զեկույցը առաջին քայլն է այդ ուղղությամբ»:
Երկրորդելով նշված կարծիքը, ԱՄՆ-ի Բերքլիի համալսարանի Տեղեկատվության ֆակուլտետի դեկան, պրոֆեսոր ԱննաԼի Սաքսենյանը նշում է. «Այս տվյալներով հարուստ հետազոտությունը ներթափանցում է Հայաստանի կառավարման ներկա իրականությանը խորքը՝ իրականություն, որ երկար ժամանակ ստվերված է եղել: Այն հաստատում է, որ քաղաքական բարեփոխումները էական նշանակություն ունեն երկրի տնտեսական և սոցիալական զարգացման համար»:
Որպես լուծում, զեկույցը առաջարկում է Հայաստանում կոռուպցիայի նվազեցման ռազմավարություն, որ հիմնված է անհատի՝ կոռուպցիայի շնորհիվ սահմանափակված ազատությունների և հնարավորությունների խթանման սկզբունքի վրա: Ի լրումն, զեկույցը մանրամասն առաջարկություններ է ներկայացնում բարձր ռիսկային ոլորտներում կոռուպցիայի և ապաշնորհ կառավարման դեմ պայքարի ուղղությամբ: Այն նշում է, որ միջազգային հանրության և Սփյուռքի աջակցությունն անհրաժեշտ են Հայաստանի ժողովրդին՝ կառավարման բարելավման համար, իր դիրքերին կառչած կոռումպացված էլիտայի բարեփոխման կամ այդ դիրքերը լքել ստիպելու միջոցով: Երկրի ներսում անհրաժեշտ է վերնախավում իրենց դիրքերը չարաշահողներին պատժելու համար հավատ ներշնչող քայլեր ձեռնարկել: Դրանցից կարող են լինել արդարադատության համակարգի բարեփոխումն ու գողացված ունեցվածքի վերադարձման մեխանիզմների մշակումն ու հաստատումը:
Վերջինի հետ կապված զեկույցը քննարկման է ներկայացնում «Գողացված ունեցվածքի վերադարձման նախաձեռնություն» նախագիծը, որ կառուցվել է այլ երկների փորձի, ինչպես նաև նշված ոլորտը կարգավորող միջազգային իրավունքի դրույթների հիման վրա. նշված նախաձեռնությունը առաջարկում է Հայաստանում և դրանից դուրս պահվող ապօրինի կերպով յուրացված ունեցվածքի բացահայտման, վերադարձման և կառավարման կամ վերաբաշխման եղանակներ:
Այս զեկույցը նպատակ ունի խթանել Հայաստանում կոռուպցիայի մասին քննարկումներն և նախազգուշացնել կոռումպացված պաշտոնյաներին այն մասին, որ քաղաքացիական հասարակության կառույցները պատրաստ և կարող են աջակցել բացահայտելու գողացված ունեցվածքը՝ անկախ դրանց գտնվելու վայրից և վերադարձնել դրանք իրենց օրինական տերերին:
# # #
Policy Forum Armenia-ն 501(c)3 շահույթ չհետապնդող վերլուծական կենտրոն է, որ նպատակ ունի ամրապնդել Հայաստանի տնտեսական զարգացման և ազգային անվտանգության դիսկուրսը և այդպիսով աջակցել Հայաստանում արդյունավետ հանրային քաղաքականության իրականացմանը: PFA-ի այս և այլ զեկույցները, որոնք գնահատականներ են տալիս Հայաստանում և Սփյուռքում տեղի ունեցող առանցքային զարգացումներին, հասանելի են www.pf-armenia.org/reports հղումով:

New report deconstructs corruption in Armenia and sounds the alarm for political reform
Policy Forum Armenia (PFA), a Washington-based international think tank announces the publication of its State of the Nation Report on "Corruption in Armenia". A product of a multidisciplinary team of researchers and practitioners, the report brings to light many peculiarities of both wholesale and retail corruption in Armenia and offers mechanisms to reduce corruption.
The reports main finding is that corruptions negative impact on Armenias economy is substantial. Focusing on corruption faced by companies, for example, the report finds that "with an estimated cost to large companies of approximately five percent of sales per year - the highest among the comparator countries - corruption in Armenia erodes productivity and competitiveness of firms." On the policy side, the report makes a compelling case that the design and implementation of public policy in Armenia often serve the interest of the entrenched corrupt elite and not the country or its citizens.
PFAs Executive Board member, Dr. Zaven Kalayjian, noted: "By its nature, corruption is very difficult to detect, which is why the choice of methods and areas of study was made carefully to maximize the value added of the report. The team employed both quantitative techniques and case studies to help effectively gauge the extent of corruption and bribery taking place in various segments of the economy and public life in Armenia, from the judiciary and military to money laundering and petty crime. The most striking finding was that corruption in Armenia is highly concentrated and puts in place insurmountable barriers for economic development and progress in the country."
The overarching message of the report is that "an effective handling of challenges facing Armenia should begin by forming a legitimate authority to oversee the new policy course on behalf of the people. This can be achieved only by a political power with incentives and capacity to spearhead a systemic change. At the moment, the feedback mechanism between power and people is broken in Armenia. This makes the countrys ruling regime immune to any pressures from the electorate to perform better and fundamentally changes the incentives of individuals at the top of the ruling pyramid."
Daron Acemoglu, Professor of Economics at the Massachusetts Institute of Technology and the author of a recent bestseller "Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity, and Poverty" noted: "Some say that Armenia is doomed to fail economically because of its geography or location in the world. But like so many other countries around the world and throughout history, its failure is due to corruption, unscrupulous politicians and weak institutions. It's not lack of opportunities but squandered opportunities that are at the root of Armenia's ills, and it can make progress only by confronting this fact and holding accountable those responsible for the failures. This wonderful report is a first step."
Echoing the same sentiment, Professor AnnaLee Saxenian, Dean of UC Berkeleys Department of Information noted: "This data-rich study penetrates the realities of governance in Armenia - realities that have long been obscured. It confirms that political reform is essential to the national economic and social development."
Going forward, the report offers a strategy of reducing corruption in Armenia, which is built on a principle of boosting individuals opportunities and freedoms otherwise restricted by corruption. In addition, the report provides detailed recommendations on how to fight corruption and mismanagement in sectors with highest corruption risks. It notes that assistance from the international community and the Diaspora are required for the people of Armenia to improve governance while forcing the entrenched corrupt elite to either reform or leave. Internally, credible actions would be required to prosecute senior level abuses; reform the judicial system; and institute a mechanism for re-claiming stolen assets.
On the latter, the Report lays out a blueprint for the Stolen Asset Recovery Initiative. Modeled on experience of other countries and international laws and regulations that govern this area, the proposed initiative offers a framework for identifying illegally acquired assets held both in and outside of Armenia; seizing those assets; and holding and redistributing those assets (or the proceeds from their sale).
The report is intended to spur a debate on the issue of high-level corruption in Armenia and serve as a warning for corrupt officials that civil society organizations are ready to help identify and recover stolen assets - irrespective of their locationand return them to their rightful owners.
# # #
Policy Forum Armenia is a 501(c)3 non-profit think tank aimed at strengthening discourse on Armenia's economic development and national security and, through that, helping to shape public policy in Armenia. This State of the Nation report and other PFA reports, which provide assessments of critical developments taking place in Armenia and the Diaspora, are available via www.pf-armenia.org/reports.