Մեր երեխաների կրթության ոլորտում հաջողություն չի գրանցվի, քանի դեռ մեր դպրոցներն ու համալսարանները վարակված են կոռուպցիայով
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ միջազգային հակակոռուպցիոն շարժման նոր զեկույցը վկայում է, որ կրթության ոլորտը ներծծված է կոռուպցիայով և առաջարկում է, թե ինչպես կանխել այն և ձևավորել կոռուպցիայի դեմ պայքարողների նոր սերունդ
Բուդապեշտ/Բեռլին, հոկտեմբերի 1, 2013 թ.: Իր նոր զեկույցում Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլը արձանագրում է, որ անհրաժեշտ է ուժեղացնել կոռուպցիայի դեմ պայքարը կրթության ոլորտում որպեսզի երեխաները ոչ միայն մշտապես հաճախեն դպրոց և կյանքի կոչվեն գրագիտության ու զարգացման նպատակները, այլև հասնեն նրան, որ հաջորդ սերունդը պատրաստ լինի «ոչ» ասել կոռուպցիային:
«Կոռուպցիայի համաշխարհային զեկույց. կրթություն» զեկույցը մանրամասնում է բազմաթիվ պրակտիկ քայլեր, որոնք միտված են կանխելու կրթական համակարգը քայքայող իշխանության չարաշահումը, կաշառակերությունը և մութ գործարքները: Այն կառավարություններին, միջազգային կազմակերպություններին, մասնավոր հատվածին և քաղաքացիական հասարակությանը կոչ է անում ողջ աշխարհում խթանել լավ կառավարումը կրթության քաղաքականության մեջ:
«Որպեսզի դպրոցները կրթեն կոռուպցիայի դեմ վաղվա պայքարողներին պետք է իրենք զերծ լինեն կոռուպցիայից: Առանց օրինավորության բարձր մակարդակի մեր դպրոցներն ու համալսարանները չեն կարողանա ապահովել ապագա առաջնորդներին կաշառարարության դեմ պայքարում հաջողության հասնելու և, որ ավելի կարևոր է, այն հաղթահարելու համար անհրաժեշտ հիմնական գործիքներով»,- նշում է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ կազմակերպության նախագահ Հյուգետ Լաբելը: «Աշխարհի բնակչության մոտավորապես մեկ հինգերորդ մասը կազմող 15-24 տարեկան երիտասարդներն ունեն բավականաչափ ներուժ արմատախիլ անելու կոռուպցիան թե՛ որպես այսօրվա քաղաքացիներ և թե՛ որպես ապագա առաջնորդներ»:
Հակակոռուպցիոն քաղաքականության այնպիսի հիմնարար բաղադրատարրերի կիրարկումը, ինչպիսիք են, օրինակ, կրթության քաղաքականության վերաբերյալ տեղեկատվության մատչելիությունը, մանկավարժների վարքագծի կանոնները, ծնողների և աշակերտների մասնակցությունը կառավարմանը, ինչպես նաև կրթական համակարգում վերահսկողության ու հաշվետվողականության հստակ համակարգերը կապահովեն, որպեսզի մեր երեխաների ուսուցման նպատակով ծախսված ամեն մի դրամը (դոլարը, պեսոն կամ ռուփին) ծախսվի նպատակային՝ դպրոցների կառուցման, ուսուցիչներին վճարելու և դասագրքերի գնման համար:
Սակայն կոռուպցիան բազմաթիվ երկրներում արատավորել է կրթական համակարգի հեղինակությունը: Համաձայն Թրանսփարենսի ինթերնեշնլի 2013 թ. Կոռուպցիայի համաշխարհային բարոմետրի տվյալների՝ անցյալ տարի աշխարհում յուրաքանչյուր հինգերորդը կաշառք է վճարել կրթական հաստատություններին, իսկ աշխարհի ամենաաղքատ երկրներում այն աճում է` հասնելով յուրաքանչյուր մեկը երեքին հարաբերակցությանը:
ԹԻ «Կոռուպցիայի համաշխարհային զեկույց. կրթություն»-ը լույս է սփռում կրթության ոլորտում կոռուպցիայի բազմաթիվ ձևերի և դրսևորումների վրա՝ դրանք կապված լինեն պետական բյուջեից կրթությանը հասանելիք միջոցների, դպրոցներում կազմակերպվող թաքնված դրամահավաքների, թե կեղծ կոչումների առք ու վաճառքի հետ:
Այն նաև ցույց է տալիս, որ բոլոր դեպքերում կրթության ոլորտի կոռուպցիան վտանգավոր խոչընդոտ է բարձրորակ կրթության և սոցիալական ու տնտեսական զարգացման ճանապարհին: Այն վտանգում է համալսարանների կողմից մատուցվող ակադեմիական կրթության որակը, և անգամ կարող է հանգեցնել երկրի բարձրագույն կրթության ողջ համակարգի հեղինակության կորստին:
Գնահատելով առաջիկա ուղին, «Կոռուպցիայի համաշխարհային զեկույց. կրթություն»-ը վեր է հանում կրթության ոլորտի կոռուպցիայի դեմ պայքարի նոր մոտեցումները:
442 էջանոց զեկույցը բաղկացած է 5 բաժնից, որտեղ ներկայացված են ավելի քան 50 երկրների 70 փորձագետների վերլուծություններն ու առաջարկություններնը: Այդ բաժինները ներառում են.
-գլոբալ միտումները կրթության ոլորտի կոռուպցիայում
-կոռուպցիայի մասշտաբների գնահատումը դպրոցական կրթությունում
-թափանցիկությունը և օրինավորությունը բարձրագույն կրթությունում
-նորարարական մոտեցումների դրսևորումը կրթության ոլորտի կոռուպցիայի հաղթահարման հարցում
-կրթության դերը անհատական և մասնագիտական օրինավորությունը ուժեղացնելու գործում:
Կոռուպցիայի լայն տարածումը կանխելու և երիտասարդների շրջանում օրինավորության բարձրացման համար վճռորոշ նշանակություն ունի ավելի լավ ապագայի կառուցումը: Չիլիից Մարոկկո և այնտեղից էլ Թայլանդ՝ Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի ներկայացուցչություններից շատերն ապացուցել են, որ դպրոցական ուսումնական ծրագրերում հակակոռուպցիոն նախաձեռնություններ ընդգրկող համապարփակ ծրագրերի մշակումը և կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղությամբ դասարանում տարվող աշխատանքը էական դեր են կատարում կրթության ոլորտի կոռուպցիան վերացնելու գործում:
«Կոռուպցիայի համաշխարհային զեկույց. կրթություն» զեկույցի հետ կարող եք ծանոթանալ առցանց՝ www.transparency.orgհասցեում: Զեկույցի մեկնարկը կլինի Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտում, որին կհաջորդեն միջոցառումներ բազմաթիվ երկրներում:
Կրթության ոլորտի կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված միջոցառումների վերաբերյալ նյութերի հետ ծանոթանալու համար հետևեք «twitter.com/#honesteducation»կայքին:
Կոռուպցիայի դեմ պայքարի վերաբերյալ ամենօրյա զարգացումներին կարող եք հետևել թվիթերով «twitter.com/anticorruption» կամ ֆեյսբուքով «facebook.com/transparencyinternational» կայքէջերում:
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլը կոռուպցիայի դեմ պայքարող քաղաքացիական հասարակության առաջատար կազմակերպություն է:
Ծանոթություն. Կոռուպցիայի համաշխարհային զեկույցը Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի պարբերական հրապարակումներից է, ընդգրկում է կոռուպցիան հասարակական կարևոր ոլորտներում և ուղիներ է առաջարկում դրանց վերացնելու ուղղությամբ: 2011 թ. հրապարակված Կոռուպցիայի համաշխարհային զեկույցի վերջին թողարկումը վերլուծել է կլիմայի փոփոխությունները: Որպես հաջորդ թողարկման թիրախ ընտրվել է սպորտը:

The education of our children cannot succeed when corruption taints our schools and universities
New Transparency International report shows education sector is riddled with corruption and suggests how to prevent it and build the next generation of corruption fighters
Budapest/Berlin, 1 October 2013 - Transparency International in a new report shows how stepping up the fight against corruption in education is necessary not only to keep kids in school and meet literacy and development goals, but also to ensure that the next generation is prepared to say no to corruption.
The Global Corruption Report: Education details numerous practical steps to prevent the abuse of power, bribery and secret dealings from corroding the educational experience. It calls on governments, international organisations, businesses and civil society to ensure good governance is promoted in education policy all over the world.
"For schools to educate the corruption fighters of tomorrow they need to be free from corruption themselves. Without a strong dose of integrity, our schools and universities will fail to provide future leaders with the basic tools needed to succeed, and more importantly, to combat graft," said Huguette Labelle, Chair of Transparency International. "With nearly a fifth of the worlds population between 15 and 24 years old, young people have the potential to stop corruption both as the citizens of today and as the leaders of tomorrow."
The implementation of anti-corruption basics such as access to information on education policy, codes of conduct for educators, parent and student participation in governance, and clear systems of oversight and accountability across the education spectrum would ensure that every dollar, peso or rupee spent on teaching our children ends up where it should: building schools, paying teachers and buying textbooks.
However, corruption has undermined the reputation of the education sector in many countries. Almost one in five people worldwide paid bribes to education services last year, according to Transparency Internationals 2013 Global Corruption Barometer. In the worlds poorest countries the number rises to one in three.
The Global Corruption Report: Education sheds light on the many shapes and forms of corrupt practices in education, be they the embezzlement of national education funds, hidden school costs or the buying and selling of fake degrees.
It also shows that in all cases corruption in education acts as a dangerous barrier to high-quality learning and social and economic development. It jeopardises the academic benefits of universities and may even lead to the reputational collapse of a countrys entire higher education system.
In assessing the way forward, the Global Corruption Report: Education highlights new approaches to arresting corruption in education.
The 442-page book is broken into five sections of analysis and recommendations from over 70 experts in more than 50 countries. They include:
- global trends in corruption in education
- understanding the scale of corruption in school education
- transparency and integrity in higher education
- innovative approaches to tackling corruption in education
- the role of education in strengthening personal and professional integrity
To prevent corruption from becoming commonplace, promoting integrity among young people is critical to building a better future. From Chile to Morocco to Thailand, many of Transparency Internationals chapters have proven that developing wide-ranging programmes that integrate anti-corruption initiatives in school curricula and classroom activities are vital to ending corruption in education.
The Global Corruption Report: Education can be viewed online at www.transparency.org. A launch event will be held in Budapest, Hungary, followed by events in dozens of countries around the world.
For updates on anti-corruption developments in education follow twitter.com/#honesteducation
For daily global anti-corruption updates follow us on Twitter at twitter.com/anticorruption or on Facebook at facebook.com/transparencyinternational
Note to editors:
The Global Corruption Report is a regular series from Transparency International that highlights corruption in important sectors of society and suggests ways to stop it. The last Global Corruption Report analysed climate change and was published in 2011. The next Global Corruption Report will focus on sports.