Դիմում քաղբանտարկյալներ Տիգրան Առաքելյանի և մյուս ակտիվիստների նկատմամբ քաղաքական հետապնդումը դադարեցնելու վերաբերյալ
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հարցերով գերագույն հանձնակատար
տիկին Նավանեթհեմ Փիլեյին
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի (ՄԻԳՀԳ) կամայական կալանավորման հարցերով աշխատանքային խմբի ղեկավար-զեկուցող
պարոն Էլ Հաջի Մալիկ Սոուին
ՄԱԿ-ի ՄԻԳՀԳ խոշտանգումների և այլ դաժան, անմարդկային և նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի հարցերով հատուկ զեկուցող
պարոն Խուան Մենդեսին
ՄԱԿ-ի ՄԻԳՀԳ կարծիքի ու արտահայտման ազատության իրավունքի պաշտպանության և աջակցության հարցերով հատուկ զեկուցող
պարոն Ֆրենկ Լի Ռյուին
ՄԱԿ-ի ՄԻԳՀԳ Հարավային Կովկասում մարդու իրավունքների հարցերով խորհրդատու
պարոն Վլադիմիր Շկոլնիկովին
ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող և ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ
պարոն Բրեդլի Բուզետտոյին
Խոշտանգման դեմ ՄԱԿ-ի կոմիտեի նախագահ
պարոն Կլաուդիո Գրոսմանին
Եվրոպայի խորհրդի (ԵԽ) գլխավոր քարտուղար
պարոն Թյորբյորն Յագլանդին
ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար
պարոն Նիլս Մուլժնիեկսին
ԵԽ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ
պարոն Ժան-Կլոդ Մինյոնին
ԵԽ նախարարների կոմիտեի նախագահ, ՀՀ արտաքին գործերի նախարար
պարոն Էդվարդ Նալբանդյանին
Երևանում ԵԽ գրասենյակի ղեկավար
պարոն Օլեքսանդր Պավլյուկին
Խոշտանգման կանխարգելման եվրոպական կոմիտեի նախագահ
պարոն Լաթիֆ Հուսեյնովին
Մենք, ներքոստորագրյալ կազմակերպություններս մեր մտահոգությունն ենք հայտնում Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքական հայացքների համար իրականացվող հետապնդումների կապակցությամբ և խնդրում ենք ձեռնարկել միջոցներ՝ ընդդիմադիր քաղաքական ակտիվիստների նկատմամբ հարուցված քրեական գործի արդարացի քննության և քաղաքական բանտարկյալ Տիգրան Առաքելյանին կալանքից ազատելու ուղղությամբ:
2011 թ օգոստոսի 9-ին Երևանի կենտրոնում տեղի է ունեցել ընդհարում ՀՀ ոստիկանության և ընդդիմադիր քաղաքական ուժի՝ Հայ ազգային կոնգրեսի 7 երիտասարդ ակտիվիստների միջև: Ոստիկանները ծեծի են ենթարկել ակտիվիստներին և ձերբակալել, ընդ որում դաժան վերաբերմունքը ակտիվիստների նկատմամբ շարունակվել է նաև ձերբակալությունից հետո: Միայն ոստիկանության աշխատակիցների ակնհայտ շինծու ցուցմունքների հիման վրա դատարանը կայացրել է մեղադրական դատավճիռ 7 երիտասարդներից չորսի նկատմամբ: Տիգրան Առաքելյանը դատապարտվել է 6 տարվա, Արտակ Կարապետյանը` 3 տարվա, Սարգիս Գևորգյանը և Դավիթ Քիրամիջյանը` 2 տարվա ազատազրկման՝ իշխանության ներկայացուցչին կամ հասարակական կարգի պահպանության պարտականություն իրականացնող կամ հասարակական կարգի խախտումը խափանող անձին դիմադրություն ցույց տալով զուգորդվող խուլիգանություն կատարելու, ինչպես նաև իշխանության ներկայացուցչի կամ նրա մերձավոր ազգականի նկատմամբ կյանքի կամ առողջության համար ոչ վտանգավոր /վտանգավոր/ բռնություն գործադրելու կամ բռնություն գործադրելու սպառնալիքի համար:
Ինչպես իրավապահ մարմինները, այնպես էլ դատարանը չի իրականացրել գործի պատշաճ, լիարժեք և բազմակորղմանի քննություն, հաշվի չառնելով բազմաթիվ վկայություններ և խոշտանգումների վերաբերյալ հայտարարություններ:
Ակտիվիստների նկատմամբ հարուցված քրեական գործը ներկայումս գտնվում է դատական կարգով բողոքարկման փուլում: Տիգրան Առաքելյանը միջադեպի օրվանից մինչ օրս անազատության մեջ է, իսկ նրա փաստաբանների՝ կալանքը այլ խափանման միջոցով փոխարինելու մասին բազմաթիվ միջնորդությունները, այդ թվում նաև 2013 թ. սեպտեմբերի 18-ին ներկայացված միջնորդությունը 110 քաղաքացիների երաշխավորությամբ, հետևողաբար մերժվում են դատարանի կողմից:
Ըստ ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի (1948 թ-ի դեկտեմբերի 10) 3-րդ հոդվածի`«Յուրաքանչյուր մարդ ունի կյանքի, ազատության, անձի անձեռնմխելիության իրավունք»:
5-րդ հոդվածի` «Ոչ ոք չպետք է ենթարկվի խոշտանգման կամ դաժան, անմարդկային, իր արժանապատվությունը նսեմացնող վերաբերմունքի ու պատժի»:
10-րդ հոդվածի` «Յուրաքանչյուր ոք իր իրավունքներն ու պարտականությունները ճշտելու և իրեն ներկայացված քրեական մեղադրանքի հիմնավորվածությունը պարզելու համար լիակատար հավասարության հիմունքով իրավունք ունի այն բանի, որ իր գործը քննվի անկախ և անկողմնակալ դատարանի կողմից հրապարակայնորեն և արդարության բոլոր պահանջների պահպանմամբ»:
Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների մասին եվրոպական կոնվենցիան նույնպես սահմանում է անձի ազատության և անձնական անձեռնամխելիության, խոշտանգումներից, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքից զերծ մնալու, քրեական մեղադրանքի առնչությամբ, օրենքի հիման վրա ստեղծված անկախ ու անաչառ դատարանի կողմից ողջամիտ ժամկետում արդարացի և հրապարակային դատաքննության իրավունքը:
Հայաստանի կողմից Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (հետայսու` ԵԽԽՎ) թիվ 1609(2008) բանաձևի կատարման վերաբերյալ ԵԽԽՎ թիվ 1620 (2008) բանաձևի 4.7.3 կետի համաձայն`
«Ընդունելի չի կարող լինել այն դատավճիռը, որը հիմնված է բացառապես մեկ ոստիկանական ցուցմունքի վրա` առանց լրացուցիչ հիմնավորող ապացույցների»:
«Քաղաքական բանտարկյալներ» հասկացության սահմանման վերաբերյալ ԵԽԽՎ թիվ 1900 (2012) բանաձևի 3-րդ կետի՝ համաձայն`
«Անձնական ազատությունից զրկված անձին պետք է համարվի «քաղաքական բանտարկյալ»՝
ա) եթե ազատազրկումը կիրառվել է ՄԻԵԿ և կից արձանագրություններով երաշխավորված հիմնական իրավունքներից որևէ մեկի, մասնավորապես՝ մտածելու, խղճիև դավանանքի ազատության, կարծիք արտահայտելու և տեղեկատվություն հաղորդելու, ինչպես նաև հավաքների և միավորումների ազատության ոտնահարմամբ,
ե) եթե ազատազրկումը սահմանվել է այնպիսի ընթացակարգերի արդյունքում, որոնք ակնհայտորեն անարդարացի էին և, ըստ երևույթին, կապ է նշմարվում իշխանությունների քաղաքական դրդապատճառների հետ»:
Հանդիսանալով Միավորված ազգերի կազմակերպության և Եվրոպայի խորհրդի անդամ և ՀՀ Սահմանադրության ուժով՝ Հայաստանը կրում է պարտավորություն կատարել այս մարմինների շրջանակներում և դրանց հարակից կառույցների կողմից ընդունվող փաստաթղթերի պահանջները և հավատարիմ մնալ մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային սկզբունքներին: Այնուամենայնիվ, մինչ օրս վերը նշված ՀԱԿ ակտիվիստների առնչությամբ ՀՀ իրավապահ մարմինների գործողություններով և նրանց ազդեցության տակ գործող դատարանների որոշումներով ոտնահարվել են մարդու իրավունքները և հիմնարար ազատությունները, ինչի արդյունքում ՀՀ-ն խախտել է մի շարք միջազգային պարտավորությունները: Մասնավորապես` Տ. Առաքելյանի ազատազրկումն ակնհայտորեն պայմանավորված է եղել իր ընդդիմադիր ակտիվիստ լինելու հանգամանքով և հիմնավորված է միայն ոստիկանների ցուցմունքներով: Մյուս երեք ակտիվիստներին սպառնում է քաղաքական բանտարկյալ դառնալու ճակատագիրը, եթե նրանց վերաքննիչ բողոքն առաջիկայում չբավարարվի և դատարանի վճիռը մտնի ուժի մեջ:
Մենք դիմում ենք մարդու իրավունքներով մտահոգ համաշխարհային և եվրոպական միջպետական կազմակերպություններին և կառույցնրին՝ հայցելով նրանց միջամտությունը՝ պահանջելու Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններից կատարելու մարդու իրավունքների բնագավառում ստանձնած միջազգային պարտավորությունները՝ անհապաղ ազատ արձակելու քաղբանտարկյալ Տիգրան Առաքելյանին և դադարեցնելու Տիգրան Առաքելյանի, Արտակ Կարապետյանի, Սարգիս Գևորգյանի և Դավիթ Քիրամիջյանի նկատմամբ անօրինական կերպով հարուցված քրեական գործը:
Ակնկալում ենք, որ Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեում իր նախագահության շրջանակում Հայաստանի Հանրապետությունը կձեռնարկի կոնկրետ և արդյունավետ քայլեր մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում իր կատարողականը բարելավելու ուղղությամբ՝ ապացուցելու ժողովրդավարական արժեքներին հետամուտ լինելու իր քաղաքական կամքը:
1. Արթուր Սաքունց, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ ՀԿ
2. Վարուժան Հոկտանյան, Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն ՀԿ
3. Լևոն Բարսեղյան, Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբ ՀԿ
4. Նատալյա Մարտիրոսյան, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի հայկական կոմիտե ՀԿ
5. Միքայել Դանիելյան, Հելսինկյան ասոցիացիա ՀԿ
6. Ժաննա Ալեքսանյան, Լրագրողներ հանուն մարդու իրավունքների ՀԿ
7. Գուլնարա Շահինյան, «Ժողովրդավարությունն այսօր» ՀԿ
8. Աշխեն Բաբայան, «Սպիտակի Հելսինկյան Խումբ» իրավապաշտպան ՀԿ
9. Լալա Ասլիկյան, «Հույս» ՀԿ
10. Իզաբելա Սարգսյան, «Երիտասարդությունը հանուն ժողովրդավարության» ՀԿ
11. Սերգեյ Գաբրիելյան, «Նոր սերունդ» մարդասիրական ՀԿ
12. Արման Սահակյան, «Երաշխիք» քաղաքացիական հասարակության կենտրոն ՀԿ
13. Վարդան Հարությունյան, Իրավունքի և ազատության կենտրոն ՀԿ
14. Վահան Թումասյան, Քաղաքական մշակույթի և համաձայնությունների զարգացման «Շիրակ կենտրոն» ՀԿ
15. Լարա Ահարոնյան, Կանանց ռեսուրսային կենտրոն ՀԿ
16. Մարո Մաթոսյան, Կանանց աջակցության կենտրոն ՀԿ
17. Անահիտ Գևորգյան, Մարտունու կանանց համայնքային խորհուրդ ՀԿ
18. Հրայր Սավզյան, «Ձախ այլընտրանք» ՀԿ
19. Անահիտ Հարությունյան, «Դրական մարդկանց հայկական ցանց» սոցիալական ՀԿ
20. Գևորգ Տեր-Գաբրիելյան, Եվրասիա համագործակցության հիմնադրամ
21. Ծովինար Նազարյան, ակտիվիստ, «Խիզախ կին» 2012 (Հայաստան)
22. Զարա Հովհաննիսյան, հրապարակախոս, «Կովկասի երիտասարդ կանայք հանուն խաղաղության» ամենամյա մրցանակ, երկրորդ մրցանակակիր

Appeal for stopping political persecution of political prisoners, Tigran Arakelyan and other activists
United Nations (UN) High Commissioner on Human Rights
Ms. Navi Pillay
UN OHCHR Working Group on Arbitrary Detention, Chair-Rapporteur
Mr. El Hadji Malick Sow
UN OHCHR Special Rapporteur on torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment
Mr. Juan Mendez
UN OHCHR Special Rapporteur on the promotion and protection of the right to freedom of opinion and expression Mr. Frank LA RUE
UN OHCHR Senior Human Rights Adviser for the South Caucasus
Mr. Vladimir Shkolnikov
UN Resident Coordinator, United Nations Development Programme (UNDP) Resident Representative
Mr. Bradley Busetto
Chairperson of the UN Committee against Torture
Mr. Claudio Grossman
Secretary General of the Council of Europe (CoE)
Mr ThorbjՔrn Jagland
Commissioner for Human Rights of the CoE
Mr. Nils Muinieks
President of the Parliamentary Assembly of the CoE (PACE)
Mr. Jean-Claude Mignon
Chair of the Committee of Ministers of the CoE, RA Minister of Foreign Affairs
Mr. Edward Nalbandian
Head of Yerevan Office of the CoE
Mr. Oleksandr Pavlyuk
President of the European Committee for the Prevention of Torture
Mr. Letif Huseynov
We, the undersigned express our concern about persecutions in the Republic of Armenia based on political views and request you to take measures towards fair investigation of the criminal case issued against opposition activists and release of political prisoner Tigran Arakelyan.
On August 9, 2011, there was a clash between the RA Police and seven young activists of opposition Armenian National Congress (ANC) in the center of Yerevan. The police officers beat up the activists and arrested them. Moreover, the ill-treatment of activists continued after the arrest as well. Court ruled a guilty verdict against four of the seven young men based on the apparent false testimony of police officers. Tigran Arakelyan was sentenced to 6 years in prison, Artak Karapetyan to 3 years in prison, Sargis Gevorgyan and Davit Kiramijyan to 2 years of imprisonment for hooliganism by offering resistance to a representative of authorities, or a person carrying out a duty of public order protection or a person preventing breach of public order, as well as violence or threat of violence, not dangerous for life or health, against a representative of authorities or close relatives.
Neither the law enforcement bodies, nor the Court conducted a proper, thorough, and comprehensive investigation, ignoring numerous testimonies and statements about torture.
The criminal case against the activists is currently being appealed in court. Tigran Arakelyan has been in custody since the day of the incident and the numerous petitions submitted by his attorneys, as well as the pledge by 110 citizens on September 18, 2013 were consistently rejected by the Court.
According to the UN Universal Declaration of Human Rights (December 10, 1948)
Article 3: "Everyone has the right to life, liberty and security of person"
Article 5: "No one shall be subjected to torture or to cruel, inhuman or degrading treatment or punishment."
Article 10: "Everyone is entitled in full equality to a fair and public hearing by an independent and impartial tribunal, in the determination of his rights and obligations and of any criminal charge against him."
The European Convention on Human Rights and Fundamental Freedoms also stipulates the rights to liberty and security, prohibition of torture, inhuman, or degrading treatment, to a fair and public hearing within a reasonable time by an independent and impartial tribunal established by law.
According to Point 4.7.3 of Parliamentary Assembly of the Council of Europe (hereinafter PACE) Resolution 1620 (2008) on the Implementation by Armenia of Assembly Resolution 1609 (2008): "A verdict based solely on a single police testimony without corroborating evidence cannot be acceptable."
According to PACE Resolution 1900 (2012) on the definition of political prisoner:
"A person deprived of his or her personal liberty is to be regarded as a political prisoner:
a. if the detention has been imposed in violation of one of the fundamental guarantees set out in the European Convention on Human Rights and its Protocols (ECHR), in particular freedom of thought, conscience and religion, freedom of expression and information, freedom of assembly and association;
e. if the detention is the result of proceedings which were clearly unfair and this appears to be connected with political motives of the authorities."
Being a member of the UN and the CoE and the power of the RA Constitution, Armenia bears the obligation to implement the requirements of adopted by these institutions and their adjacent bodies and to adhere to the international principles on the protection of human rights. Nevertheless, to date the actions by the RA Law Enforcement Bodies and decrees by the courts influenced by those bodies regarding ANC activists have breached human rights and fundamental freedoms, resulting in violation of a number of international obligations of the Republic of Armenia. Particularly, T. Arakelyan incarceration is clearly connected with his being an opposition activist, which has been justified by police testimony as well. The other 3 activists face the threat of becoming political prisoners if the appeal is not satisfied in future and the court decree comes into force.
We appeal to the international and European intergovernmental organizations and institutions concerned with human rights issues, requesting their interference to demand that the authorities of the Republic of Armenia carry out the international human rights obligations and immediately release political prisoner Tigran Arakelyan and drop the criminal case against Tigran Arakelyan, Artak Karapetyan, Sargis Gevorgyan, and Davit Kiramijyan.
We expect that during the chairmanship of the CoE Committee of Ministers, the Republic of Armenia will take tangible and effective steps to improve its performance in human rights protection to prove its political will of pursuing democratic values.