ԹԻՀԿ-ը դիմել է ՀՀ գլխավոր դատախազին
Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը (ԹԻՀԿ) բազմիցս բարձրացրել է Երևան քաղաքի պատմամշակութային հուշարձանների քանդման և/կամ ոչնչացման և դրանցում մեղավոր անձանց պատասխանատվության ենթարկելու խնդիրը: Ընդ որում, ԹԻՀԿ-ի վկայակոչած փաստերն արձանագրված են ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից և տեղակայված են ՀՀ գլխավոր դատախազության պաշտոնական կայքում: Սակայն, սկսած 2009-ից, ԹԻՀԿ հարցումներին ի պատասխան ՀՀ գլխավոր դատախազության և ՀՀ ոստիկանության կողմից տրվել են հաճախ իրար հակասող պատասխաններ: Հաշվի առնելով այդ հանգամանքը և վերստին դիմելով ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հավսեփյանին՝ ԹԻՀԿ-ը խնդրել է հայտնել, թե Երևան քաղաքի պատմամշակութային հուշարձանների քանդման և ոչնչացման համար
-պետական ո՞ր մարմինների աշխատանքներում են բացահայտվել թերություններ, բացթողումներ կամ խախտումներ,
- իրավապահ մարմինների, մասնավորապես, ՀՀ դատախազության կողմից, ոլորտի վիճակի և պահպանման համար պատասխանատու ո՞ր մարմիններին են ուղարկվել խախտումները վերացնելու միջնորդագրեր,
- վերջիններս ի՞նչ միջոցներ են ձեռնարկել առկա թերությունները շտկելու կամ խախտումները վերացնելու ուղղությամբ,
- յուրաքանչյուր կոնկրետ հուշարձան-շենքի քանդման համար ո՞վքեր են ենթարկվել պատասխանատվության՝ կարգապահական, վարչական կամ քրեական, և պատասխանատվության ի՞նչ միջոցներ են կիրառվել:
Հարկ է հիշեցնել, որ ԹԻՀԿ հաղորդման հիման վրա 2011 թ. օգոստոսի 20-ին ՀՀ ոստիկանության ՔԳՎ Երևան քաղաքի քննչական վարչություն Կենտրոնականի քննչական բաժինը նշված փաստերի հիմքով հանցագործության մասին կայացրել է «Քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին» որոշումը, ըստ որի « պարզվել և հիմնավորվել է, որ ՀՀ գլխավոր դատախազի հանձնարարությամբ ՀՀ ողջ տարածքով մեկ կատարվել են մանրակրկիտ ուսումնասիրություններ և ստուգումներ: Այդ նպատակով կազմված համապատասխան խմբերի կողմից վեր են հանվել այդ բնագավառում տեղի ունեցած բոլոր թերություններն ու խախտումները և ինչպես Երևան քաղաքի, այնպես էլ ՀՀ բոլոր մարզերի իրավասու մարմիների կողմից կատարված խախտումների վերաբերյալ վերջնական իրավական գնահատականներ են տրվել, մասնավորապես նախապատրաստվել են նյութեր, հարուցվել են քրեական գործեր և վարչական վարույթներ, որոնց արդյունքներով քրեական, վարչական և կարգապահական պատասխանատվության են ենթարկվել մի շարք քաղաքացիներ և պատասխանատու պաշտոնատար անձինք: .համաձայն ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի հոդվածի 35-ի 1-ին մասի 7-րդ կետի քրեական հետապնդումը բացառող հանգամանք է հանդիսանում այն հանգամանքը, երբ անձի նկատմամբ կա նույն մեղադրանքով օրինական ուժի մեջ մտած դատավճիռ կամ դատարանի այլ որոշում»:
Ավելի վաղ, նույն փաստերով և նույն հիմքերով ՀՀ գլխավոր դատախազին ուղղված ԹԻՀԿ հարցմանն ի պատասխան ներկայացվել է ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության տեղեկանքը, ըստ որի «Երևանի քաղաքապետի և պատմության ու մշակույթի հուշարձանների պահպանության բնագավառում լիազորված մարմինների պաշտոնատար անձանց . գործողությունները ՀՀ քրեական օրենսգրքի . հանցակազմերի հատկանիշներ չեն պարունակել, այդ իսկ պատճառով քրեական գործեր չեն հարուցվել»:
Ստացվում է այնպես, որ երկու իրավապահ մարմին նույն փաստերը վկայակոչելով տալիս են բոլորովին տարբեր պատասխաններ՝ մի դեպում պաշտոնատար անձանց արարքներին իրավական գնահատական տրված լինելու և պատասխանատվության ենթարկած լինելու հիմքով մերժվում է քրեական գործի հարուցումը, մյուս դեպքում հերքվում է պաշտոնատար անձանց արարքներում իրավախախտման հատկանիշների փաստը: Ակնհայտ է, որ նման պարագայում փաստերի գնահատումը արժանահավատ չի կարող լինել, քանի որ հենց նույն դատախազությունն արձանագրել է սահմանված կարգի խախտումով թվով 29 պատմամշակութային շինության քանդման դեպք: Մինչդեռ, ԹԻՀԿ ուսումնասիրությունների համաձայն, միայն Երևան քաղաքում 2000 թ. մինչ օրս քանդվել և ոչնչացվել է մշակութային հուշարձան հանդիսացող առնվազն 25 շենք:

Transparency International Anti-corruption Center (TIAC) has repeatedly voiced the issue of destruction and/or damage of historical and cultural monuments in Yerevan City and required the guilty to be held liable. Moreover, the facts cited by TIAC are documented by the Prosecutor Generals Office and are posted on its official website. However, RA Prosecutor Generals Office and RA Police have often given contradictory answers in reply to TIAC inquiries since 2009. In view of the existing situation regarding destruction and/or damage of historical and cultural monuments in Yerevan City, TIAC once again applied to RA Prosecutor General Aghvan Hovsepyan, requesting to provide information on the following issues:
- in which of the state bodies work were shortcomings, omissions, breaches disclosed?
- which bodies liable for the situation in and protection of the field, were sent motions by law enforcement bodies, particularly by the Prosecutors Office, to eliminate breaches?
- what measures were taken by them in order to remove the current shortcomings or to eliminate the breaches?
- who was held liable for destruction of each specific monument-building, what disciplinary, administrative or criminal measures or means to held the person liable were applied?
It should be reminded that, based on TIAC report, filed on August 20, 2011, Yerevan city department of investigations central division of RA Police general department of investigations, substantiating the mentioned facts on crime, made a decision on "refusing to institute criminal case." According to it, "it was clarified and substantiated that by the assignment of RA Prosecutor General detailed studies and inspections were carried out in the entire territory of Armenia. All the shortcomings and breaches in that field were disclosed by special purpose groups, final legal assessments were given, in particular materials were prepared, criminal cases and administrative proceeding were initiated on the breaches committed by competent bodies both in Yerevan City and in all provinces of Yerevan. As a result of the mentioned work a number of citizens and responsible office holders were held liablePursuant to RA Criminal Procedure Code article 35, part 1, para. 7, criminal case cannot be instituted as circumstance excluding criminal prosecution if court has already passed a judgment against the person and such judgment has entered into legal force"
Earlier, in reply to TIAC inquiry based on the same facts and the same grounds addressed to the Prosecutor General, a reference of state interests protection department of RA Prosecutor Generals Office was submitted. In line with the reference, "The actions of Yerevan Mayor and the officials in authorized state bodies of historical and cultural monuments protection did not have any grounds for criminal liability envisaged by RA Criminal Code. Therefore, no criminal cases were initiated."
It turns out that two law enforcement bodies, citing the same facts gave quite different answers. Thus in one case on the grounds of having given legal assessment to the officials actions and having held them liable criminal case was not initiated, whereas in the other case any grounds for breaches of law in the actions of officials were refuted. It is obvious that in such a case assessments of facts cannot be reliable, since the same Prosecutors Office recorded destruction of 29 historical and cultural monuments by breaking the prescribed manner. Whereas according to TIAC studies only in Yerevan City from 2000 to present at least 25 buildings were destructed and destroyed.