«Ժամանա՛կն է սթափվել». Անիմացիոն տեսանյութի մրցույթ
Սիրելի ակտիվ և գիտակից երիտասարդ, Ուրախ ենք հայտարարել անիմացիոն տեսանյութի մրցույթի մեկնարկի մասին: Ժողովրդավարության զարգացման համար առանցքային նշանակություն ունի հանրության մասնակցությունը երկրի կառավարման գործընթացներին, ինչը ենթադրում է լինել իրազեկ և պահանջատեր քաղաքացի: Մինչդեռ, 2012թ. Հայաստանում իրականացված ուսումնասիրությունների համաձայն ՀՀ բնակիչների մոտ 70%-ը չի ցանկանում դիմել պետական կառույցներին՝ տեղեկություն ստանալու համար: 2,365 հարցվածներից 66%-ին չեն հետաքրքրում հանրային ծախսերի մանրամասները: Նրանք ցանկություն չունեն իմանալ, թե որքա՞ն է պետությունը ծախսում կրթության ոլորտում, որքա՞ն է վարչապետի աշխատավարձը, ո՞ր ընկերություններից է պետությունը գնում ապրանքներ և ծառայություններ, ո՞ր կազմակերպություններն են ֆինանսավորում քաղաքական կուսակցություններին և այլ կարևոր հարցեր:
«Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» ՀԿ-ն հայտարարում է անիմացիոն տեսանյութերի մրցույթ՝ նպատակ ունենալով բարձրացնել քաղաքացիների հետաքրքրությունը հանրային ոլորտի և սեփական իրավունքների նկատմամբ՝ փոխելու քաղաքացիների վարքագիծը:
Մրցույթին ներկայացվող տեսանյութերը պետք է շահագրգռեն քաղաքացիներին լինել իրազեկ, խթանեն նրանց մասնակցությունը որոշումների ընդունման գործընթացներում և զարգացնեն հաշվետու կառավարման նկատմամբ պահանջատիրական մոտեցում տարբեր ոլորտներում:
Մրցույթին կարող են մասնակցել մինչև 30 տարեկան անձինք:
Ներկայացվող տեսանյութերը պետք է լինեն մինչև 3 րոպե տևողությամբ:
Անիմացիոն տեսանյութերի համար սահմանված է 4 մրցանակ: Տեսանյութերի գնահատումը կկատարվի հետևյալ չափանիշներով՝
- ազդեցիկություն
- ստեղծագործ մատուցում
- տեխնիկական հմտություն
Տեսանյութերը DVD կրիչով խնդրում ենք ներկայացնել «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» ՀԿ գրասենյակ, (հասցե՝ Երևան, Այգեստան 9-րդ փողոց, տուն 6, հեռ.՝ 569910, 553069) օգոստոսի 19-21-ը, ժամը 10:00-19:00:

"Time to wake up": Call for animated film contest
Dear active and conscious youth, We are happy to announce the launch of animated film contest. Public participation in a countrys governance processes is of paramount importance for democratic development, which implies being informed and claimant citizens. Whereas according to research conducted in Armenia nearly 70 per cent of Armenias population seemed to be rather passive in terms of demonstrating their willingness to apply to government institutions to get information. Sixty-six percent of 2,365 respondents surveyed in Armenia in 2012 were not interested in access to information on public expenses. They were reluctant to know how much the government spent on education, how much the official salary of the Prime Minister was, from which companies the government was buying the goods and services, which companies had donated money to any of the Armenias political parties.
Transparency International Anticorruption Center NGO announces animated film contest with a purpose to raise public interest in public sector and to change citizens behavior by exercising their own rights. The videos to be submitted for the competition should contribute to the formation of informed citizens, boost their participation in decision-making processes and develop claimant approach to accountable governance in various spheres.
The contest is open for up to 30 years old participants. Eligible participants should submit animated video films with 3 minutes long maximum running time.
Four prizes are up for grabs. The entries will be judged using the following criteria:
-Impact
-Creative approach
-Technical skills
Please submit the videos for consideration on DVD format to Transparency International Anticorruption Center NGO office (Address 6, Aygestan 9th Street, 0025, Yerevan, Armenia | Tel.: (+37410) 56 99 10, 55 30 69) on August 19-21, from 10:00 am to 7:00 pm).
Should you have any questions regarding the competition do not hesitate to contact Lena Nazaryan at [email protected]