Ս.թ. մայիսի 26-ին Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը մի խումբ գործընկերների հետ «Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնության կազմում տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների դիտորդություն է իրականացրել հանրապետության 5 մարզերի համայնքների ընտրատարածքներում: Դիտարկվել են համայնքների ղեկավարների ընտրությունները Արմավիրի մարզի Վարդանաշեն գյուղի, Կոտայքի մարզի Նուռնուս գյուղի ու Նոր Հաճն քաղաքի, Շիրակի մարզի Ախուրիկ գյուղի տեղամասերում, ինչպես նաև ավագանու անդամների ընտրություններ Գեղարքունիքի մարզի Արծվանիստ ու Սեմյոնովկա գյուղերի և Լոռու մարզի Լեջան գյուղի մի շարք տեղամասերում: Ընտրության օրը գրանցվել է 38 խախտում:
Առավել հաճախ կրկնվող ընտրախախտումները վերաբերում են լիազորված անձանց իրավունքների խախտմանը, կողմնակի անձանց ներկայությանը և կուտակումներին տեղամասում, ընտրացուցակի, անձնագրում դրվող կնիքների, քվեարկության պարագաների հետ կապված խնդիրներին, ինչպես նաև ընտրողների փոխադրմանը և կուտակումներին տեղամասից դուրս: Ընտրական խախտումների և դիտորդական իրավունքների ոտնահարման մասին հավաքած ապացույցները հիմք են դարձել 25 դիմումների համար՝ ուղղված ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովներին:
«Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնությունը ստեղծվել է «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն», «Իրավունքի Եվրոպա միավորում», «Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբ» և «Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ» հասարակական կազմակերպությունների կողմից, որին միացել են մի քանի տասնյակ սփյուռքահայեր և քաղաքացիական ակտիվիստներ:

As part of "Citizen Observer" Initiative Transparency International Anti-corruption Center, together with a group of partners, carried out observation of local government elections in electoral districts of several communities in Armenias 5 Marzes (provinces). Elections to heads of communities were monitored in numerous precincts in Vardanashen Village, Armavir Marz; Nurnus Village and Nor Hatchn Town, Kotayk Marz; as well as Akhurik Village, Shirak Marz. Elections to council members were observed in in a number of polling stations in Artsvanist and Semyonovka Villages, Gegharkunik Marz and Lejan Village, Lori Marz. Thirty-eight violations were registered on the election day.
More frequently occurred electoral violations were as follows: violations of the rights of authorized people, presence of unauthorized people and overcrowding in the precincts, along with problems with voter lists, stamps in passports, supplies for voting, as well as busing of voters and overcrowding outside the precincts. Based on the gathered evidence regarding electoral violations and the violations of observers rights 25 applications were filed to Territorial Election Commissions.
The "Citizen Observer" Initiative was created by "Transparency International Anti-corruption Center," "Europe in Law Association," ""Asparez" Journalists Club," "Helsinki Citizens Assembly Vanadzor Office," non governmental organizations joined by scores of Diaspora Armenians and civic activists.