Լույս է ընծայվել ՀՀ նախագահի ընտրության վերաբերյալ վերջնական զեկույցը
ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակը (ԺՀՄԻԳ) ս. թ. մայիսի 8-ին հրապարակել է Հայաստանում փետրվարի 18-ին անցկացված ՀՀ նախագահի ընտրության վերաբերյալ վերջնական զեկույցը, որտեղ բարձրացվել են քաղաքացիական հասարակությանը հուզող մի շարք հարցեր: Օրինակ, զեկույցում ասվում է, որ ԿԸՀ-ի հրապարակած վերջնական արդյունքների հիման վրա ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ ԸԴԱ-ի կողմից կատարած վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ առկա է սերտ հարաբերակցություն ընտրողների մասնակցության թվի և գործող նախագահին կողմ քվեարկած ձայների միջև այն ՏԸՀ-ներում, որտեղ միջինից բարձր մասնակցության դեպքում գործող նախագահը ստացել է ձայների ավելի մեծ բաժին:
1988 տեղամասերից 1746-ը ունեն 300 և ավելի գրանցված ընտրողներ: Դրանցից 144-ում ընտրողների թիվը գերազանցել է 80 տոկոսը, որը թվում է անհավանականորեն բարձր, և նմանատիպ 115 տեղամասերում գործող
նախագահը ստացել է քվեարկած ձայների ավելի քան 80 տոկոսը: 303-ից 198 տեղամասերում, որտեղ ընտրողների մասնակցությունը կազմում էր 70-80 տոկոս, գործող նախագահը ստացել է ձայների ավելի քան 70 տոկոսը: 249 տեղամասեր, որտեղ ընտրողների մասնակցությունը 50 տոկոսից ցածր էր, պարոն Սարգսյանը ստացել է ձայների ավելի քան 50 տոկոսը 40 տեղամասերում, իսկ պարոն Հովհաննիսյանը ստացել է ավելի քան 50 տոկոս 155 տեղամասերում: Ընտրողների բարձր մասնակցություն ունեցող տեղամասերի մեծամասնությունում դիտարկվել է գործող նախագահի ավելի շատ ստացած ձայների միտում, որը առաջացրել է մտահոգություն ընտրական գործընթացի ամբողջականության արժանահավատության հանդեպ:
Համաձայն ԿԸՀ-ի հրապարակած վերջնական արդյունքների, առկա են եղել 50,976 անվավեր քվեաթերթիկներ (ընդհանուր թվի 3.4 տոկոսը), որոնք բավականին տարբեր էին՝ սկսած 7.9 տոկոսից թիվ 8 ԸԸՀ-ում և 7.3 տոկոսից թիվ 7 ԸԸՀ-ում, մինչև 1.5 տոկոս ԸԸՀ-ներ թիվ 18, 20 և 24&: Անվավեր ճանաչված քվեաթերթիկների թիվը որոշ ՏԸՀ-ներում առաջացնում է մտահոգություն՝ անվավեր քվեաթերթիկների թիվը գերազանցում է ընդհանուր քվեարկած քվեաթերթիկների 20 տոկոսը:
Հետաքրքրություն է ներկայացնում նաև «Առաջնային հանձնարարականներ ու առաջարկներ» բաժինը, որտեղ նշված է, որ իշխանությունները պետք է միջոցներ ձեռք առնեն բարձրացնելու հանրության վստահությունը ընտրական գործընթացների նկատմամբ` ցուցաբերելով ավելի մեծ հարգանք քաղաքացիների քաղաքական և քաղաքացիական հիմնարար իրավունքները ազատորեն արտահայտելու նկատմամբ:
Պետական պաշտոնյաները պետք է զերծ մնան վարչական ռեսուրսները չարաշահելուց, արդյունավետ ջանքեր պետք է գործադրել պետական վարչակազմի, այդ թվում` պետական ու տեղական մարմինների պաշտոնյաների անկողմնակալությունը ապահովելու համար, նրանք պետք է զերծ մնան ընտրողների վրա ճնշում գործադրելուց թե ընտրարշավի ժամանակ, և թե քվեարկության օրը:
ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը առաջարկում է փոփոխություն կատարել Քրեական օրենսգրքում` քրեական պատասխանատվություն սահմանելով ընտրական գործընթացներում պաշտոնեական դիրքը և վարչական ռեսուրսները չարաշահելու համար:
Ընտրական հանձնաժողովները, իրավապահ մարմինները և դատարանները ընտրական օրենսդրությունը պետք է կյանքի կոչեն ղեկավարվելով օրենքի ոգով, բոլոր մասնակիցների համար հավասար դաշտ ստեղծելու, ընտրողների կամարտահայտության ազատությունը և ընտրական գործընթացի ամբողջականությունը երաշխավորելու հրամայականով:
Իշխանությունները պետք է աշխատանք տանեն ապահովելու համար պետության և կուսակցությունների գործունեության հստակ սահմանազատումը: Ընտրողների ռեգիստրի նկատմամբ հանրության վստահությունը մեծացնելու համար շահագրգիռ կողմերը` իշխանությունների, թեկնածուների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները պետք է հանրային քննարկումներ անցկացնեն, որոշումներ կայացնեն` գտնելու ընտրողների գրանցման վիճահարույց ու առանձնահատուկ խնդիրների լուծումը, այդ թվում` դրսում բնակվող ընտրողների գրանցման, ընտրողների ստորագրած ընտրացուցակները հրապարակելու կամ այլ ձևով մատչելի դարձնելու հարցերը:
Տես ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ վերջնական զեկույցը ՀՀ նախագահի ընտրության վերաբերյալ անգլերենով ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ ինտերնետային կայքում:

Final Report on Presidential Election in Armenia released
OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights released its Final Report on Presidential Election in Armenia held on February 18, 2013, where it voiced a number of issues concerning civil society. For instance, an OSCE/ODIHR EOM analysis of final results as published by the CEC shows a close correlation between the voter turnout and the number of votes for the incumbent, with PECs with above-average turnout also having a higher share of votes for the incumbent.
Out of the 1,988 polling stations, 1,746 have 300 or more registered voters. In 144 of those, voter turnout exceeded 80 per cent, which seems implausibly high; the incumbent received above 80 per cent of the votes cast in 115 of these stations. In 198 out of the 303 stations where turnout was between 70 and 80 per cent, the incumbent received more than 70 per cent of the votes. Among 249 stations where turnout was below 50 per cent, the incumbent received more than 50 per cent in 40, and Mr. Hovannisyan received more than 50 per cent in 155. The tendency of higher results for the incumbent observed at the majority of stations with high turnout indicates possible serious problems with voting and counting. This raises concerns about the integrity of the electoral process.
According to the final results as published by the CEC, there were 50,976 invalid ballots (3.4 per cent of all votes cast). Their number varied widely, from 7.9 per cent in TEC 8 and 7.3 per cent in TEC 7, to 1.5 per cent in TECs 18, 20 and 24.73 The number of ballots declared invalid in some PECs raises concern, exceeding 20 per cent of all ballots cast.
Priority recommendations are also of interest with a mention that the authorities should undertake measures to increase public trust in the integrity of the election process by demonstrating more respect for the right of citizens to express their fundamental civil and political preferences.
Public officials should refrain from abuse of administrative resources, including abuse of office towards their employees and the public. Effective efforts should be undertaken to ensure the impartiality of the public administration, including of state and local government officials. They should refrain from putting pressure on voters, both during the campaign and on election day.
According to OSCE/ODIHR Criminal Code should be amended to include offenses for abuse of official position and of administrative resources for campaigning.
Election commissions, law enforcement bodies, and courts should interpret, implement and enforce the electoral legal framework taking into consideration the spirit and intent of the law, with the aim to ensure an equal playing field for contestants, the free expression of the will of the voters, and the integrity of the electoral process.
The authorities should ensure that safeguards are developed and implemented in order to ensure a clear separation between the State and party. In order to increase public trust in the integrity of the voter registration process, national stakeholders, including representatives of the authorities, political parties, candidates and civil society, should engage in a public discussion and inclusive decision-making process to address specific and contentious aspects of voter registration (among others, registration of voters residing abroad, signed voter lists being made public or otherwise accessible).