Համաձայն ԱՄՆ պետքարտուղարության 2012 թ. Մարդու իրավունքների զեկույցի, տարվա ընթացքում Հայաստանում մարդու իրավունքների ոլորտում հիմնական խնդիրները եղել են իշխանությունները փոխելու քաղաքացիների իրավունքի սահմանափակումները, կոռուպցիան և կառավարության աշխատանքի թափանցիկության պակասը, դատական համակարգի սահմանափակ անկախությունը: «Կոռուպցիան և թափանցիկության պակասը կառավարությունում» բաժնում նշվում է, որ կառավարությունը պատշաճ կերպով հետամուտ չի լինում կոռումպացված պաշտոնյաների նկատմամբ օրենքի դրույթների կիրառմանը:
Այս համատեքստում նշվում է բնապահպանության նախկին նախարար, հանրապետական պատգամավոր Վարդան Այվազյանի անունը: «Սեպտեմբերի 6-ին օտարերկրյա դատարանը Ազգային ժողովի պատգամավոր և խորհրդարանի տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանի նկատմամբ 37,5 միլիոն դոլար տուգանք նշանակեց, որը բնապահպանության նախարար եղած ժամանակ Global Gold Mining ընկերությունից կաշառք էր պահանջել: Տարեվերջին Այվազյանը շարունակում էր մնալ Ազգային ժողովում իր պաշտոնին, և կոռուպցիայի մեղադրանքով որևէ հետաքննություն չսկսվեց»:
Անդրադարձ կա նաև սոցիալական ապահովության պետական ծառայության նախկին ղեկավար Վազգեն Խաչիկյանին, որը 2011թ. պաշտոնից հեռացվել էր մահացած մարդկանց թոշակները՝ 113 միլիոն դրամ, յուրացնելու համար:
Զեկույցում նշվում է, որ կոռուպցիան նվազեցնելու համար կառավարությունը նախաձեռնել է «Կարգավորիչ գիլյոտինի» ծրագիրը, որը նվազեցրել է բիզնեսների գործունեության համար նախատեսված մի շարք հարկային և մաքսային ընթացակարգեր: Փաստաթուղթը, վկայակոչելով Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի «2012-2013թթ. գլոբալ մրցունակության զեկույցը», նշում է, որ կոռուպցիան նշանակալից ազդեցություն ունի տնտեսական աճի վրա:
Զեկույցի վերաբերյալ մանրամասն տեղեկությունների համար կարող եք այցելել ԱՄՆ դեսպանության ինտերնետային կայքը «Մարդու իրավունքների զեկույց 2012 թ. Հայաստան»

US Department of States 2012 Human Rights Report on Armenia
According to the U.S. 2012 Human Rights Report, the most significant human rights problems in Armenia during the year were limitations on the right of citizens to change their government, corruption and lack of transparency in government, and the limited independence of the judiciary. In "Corruption and Lack of Transparency in Government" section it is mentioned that government did not implement the law effectively, and many officials engaged in corrupt practices with impunity.
In this context the name of former minister of environment, Republican Party member Vardan Ayvazyans name was mentioned. "On September 6, a foreign court fined Vardan Ayvazyan, a member of environment, the National Assembly and chair of its Standing Committee on Economic Affairs, $37.5 million demanding a bribe from the Global Gold Mining Company when he was minister of the environment. At years end Ayvazyan remained in his National Assembly posts, and no investigation was launched into the reported corruption."
The section also addressed Vazgen Khachikyan, former chief of the State Social Security Service, who was dismissed in 2011 on suspicion of embezzling approximately 113 million drams ($278, 000) in the form of pensions for persons who were deceased.
There is a mention that the government implemented some reforms within the framework of the "regulatory guillotine" program, which abolished a number of procedures in order to enhance regulation of business and administration of tax and customs administration as well as to reduce and reduce the opportunities for corruption. Corruption had a significant impact upon economic growth. The World Economic Forums Global Competitiveness Report for 2012-13 listed corruption as the most problematic factor for doing business in the country.