Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը նախաձեռնում է քարոզարշավ՝ «Ստուգում եմ բացակաների քվեարկությունը» վերնագրով, որի նպատակն է ՀՀ ազգային ժողովից պահանջել փոփոխություններ կատարել ՀՀ ընտրական օրենսգրքում՝ ապահովելու ընտրություններին մասնակցողների ստորագրած ցուցակների հրապարակումը: Դա հնարավորություն կտա Հայաստանի քաղաքացիներին հավաստիանալու, որ ընտրական գործընթացներում չեն օգտագործվում բացակա անձանց ձայները և կբարձրացնի մարդկանց վստահությունը ընտրության ինստիտուտի նկատմամբ:
Պահանջի հիմնավորում
Հայաստանում շատերը կասկածում են ընտրությունների ազնվությանն ու լեգիտիմությանը, քանի որ չեն վստահում ընտրողների ցուցակների ճշգրտությանը` համարելով դրանք քվեարկության արդյունքները կեղծելու հիմնական գործիք:
ՀՀ ընտրական օրենսգրքով ամրագրված է, որ ընտրողների ցուցակներում ընդգրկվում են Հայաuտանի Հանրապետության որևէ համայնքում հաշվառված և ընտրելու իրավունք ունեցող քաղաքացիները: Սա ներառում է նաև այն անձանց, ովքեր տարիներ առաջ մեկնել են Հայաստանից, սակայն դուրս չեն եկել հաշվառումից:
Ընտրացուցակների նկատմամբ թերահավատության պատճառ են հանդիսանում բազմաթիվ գործոններ.
-Չնայած Հայաստանում առկա բնակչության թիվը պակասում է, դրան զուգահեռ ավելանում է ընտրողների թիվը: Այսպես, Հայաստանում առկա բնակչության թիվը 2011թ. մարդահամարի տվյալներով կազմել է 2,871,771 մարդ, այսինքն՝ 194,157-ով պակաս քան 2001թ. մարդահամարով առկա բնակչությունն էր: Ընտրողների թիվը` համաձայն ՀՀ ոստիկանության 2013թ. տվյալների կազմել է 2,528,773 մարդ, այսինքն՝ 202,346-ով ավելի քան 2003թ. ընտրողների թիվը:
-2013թ.-ին հրապարակած ընտրացուցակների համաձայն առկա է 10,773 հասցե, որոնցում հաշվառված է 10 և ավելի ընտրող: Դրանցից 52-ում հաշվառված է ավելի քան 50, իսկ 17-ում` ավելի քան 100 ընտրող: Բազմաթիվ են ընտրողները, որոնք գրանցված են տարօրինակ հասցեներում (եկեղեցու բակ, գազալցակայան, թունել և այլն): Օրինակ՝ Քանաքեռի շրջանի թունելում գրանցված է 289 ընտրող:
-Ընտրողների թվաքանակը առկա բնակչության համեմատ կասկածելիորեն մեծ է որոշ մարզերում: Երևանում, Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերում ընտրողների թիվը կազմում է առկա բնակչության 74-78%-ը: Արագածոտնի, Արարատի, Արմավիրի, Վայոց Ձորի և Տավուշի մարզերում այն գերազանցում է 80%-ը, Կոտայքի և Շիրակի մարզերում` 90%-ը, իսկ Լոռու մարզում այն կազմում է 100.99%:
-2013թ. նախագահական ընտրություններին ընտրողների մասնակցությունըորոշ տեղատեղամասերում զգալիորեն բարձր էր երկրում գրանցված միջին ցուցանիշից: Այսպես, 597 տեղամասերում մասնակցությունը գերազանցել է ընտրողների 70%-ը, որոնցից 222-ում՝ 80%-ը, 49-ում` 90%-ը, իսկ 6-ում եղել է 100%-ից բարձր մասնակցություն: Քվեարկությանը ընտրողների մասնակցության աճին զուգահեռ արձանագրվել է Ս.Սարգսյանի օգտին ստացված քվեաթերթիկների էական աճ:
-Քվեարկության ընթացքում ընտրողների մասնակցության մասին երեք ժամը մեկ զեկուցվող պաշտոնական տվյալների համաձայն որոշ տեղամասերում արձանագրվել են գործնականում անհավանական մասնակցության տեմպեր: Այսպես, 886 տեղամասերում (տեղամասերի մոտ 45%-ում) ընտրողների թիվն առնվազն 3 ժամ շարունակվել է անհավանական արագությամբ` յուրաքանչյուր մասնակցի տրամադրելով 60 վայրկյանից պակաս ժամանակ` իրականացնելու քվեարկության ողջ գործընթացը: Զուգահեռաբար, այդ տեղամասերից 309-ում գրանցվել է ավելի քան 70%, 98-ում` ավելի քան 80%, իսկ 19-ում` ավելի քան 90% մասնակցություն:
-Անկախ դիտորդների և լրագրողների կողմից բացահայտվել են բազմաթիվ դեպքեր, երբ կողմնակի անձինք մուտք գործելով ընտրատեղամաս ստորագրել ու քվեարկել են ուրիշների փոխարեն: Այս խախտումները տեղ են գտել տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների անդամների անմիջական աջակցությամբ, որոնք միաժամանակ արգելել են ընտրացուցակների տվյալների ստուգումն ու համադրումը քաղաքացիների անձնագրային տվյալների հետ:
-ՀՀ ընտրական օրենսգրքի համաձայն, ընտրողների ստորագրած ցուցակները գաղտնի են: Հայաստանի քաղաքացիները հնարավորություն չունեն համոզվելու, որ երկրից տարիներ շարունակ բացակայող իրենց ծանոթներն ու բարեկամները չեն «հայտնվել և քվեարկել» ընտրությունների օրը: Ստորագրված ցուցակների հետ ծանոթանալու` վստահված անձանց, դիտորդներին և զանգվածային լրատվամիջոցներին ընձեռված սահմանափակ հնարավորությունները (միայն քվեարկության վերահաշվարկի դեպքում) թույլ չեն տալիս ապահովել արդյունավետ վերահսկողություն և հավաստիանալ չարաշահումների բացառման մասին:
Ընտրողների ստորագրված ցուցակների հրապարակումնառաջին և կարևորագույն քայլն է, որ ՀՀ իշխանությունները պետք է անեն ապացուցելու իրենց լեգիտիմությունըև վերականգնելու ընտրական գործընթացների նկատմամբ Հայաստանի քաղաքացիների վստահությունը: Ցուցակների հրապարակումը հնարավոր է ապահովել՝ կատարելով փոփոխություններ ՀՀ ընտրական օրենսգրքի մեջ:Ստորագրված ընտրական ցուցակները և լրացուցիչ ցուցակները պետք է փակցվեն տեղամասերում և հրապարակվեն ինտերնետով` ներբեռնման և որոնման հնարավորությամբ՝ հնարավորություն տալով քաղաքացիներին ճշգրտել փաստացի ընտրողների անուններն ու վերահսկել գործընթացի օրինականությունը՝ բացառելով բազմակի քվեարկության կամ բացակա անձանց փոխարեն քվեարկության դեպքերը:
Լրացուցիչ հարցերով խնդրում ենք դիմել Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն [email protected] էլ. փոստով կամ (37410) 569910 հեռախոսահամարով:

TIAC has launched a campaign "I am checking the voting of absentees"
Transparency International Anticorruption Center has launched a campaign called "I am checking the voting of absentees." It is urging the National Assembly of Armenia to make amendments to the Electoral Code to ensure publicizing voter lists with signatures of those who participated in the elections. It will enable the Armenian citizens to assure that absentees votes are not used in the electoral processes and will enhance peoples trust in the electoral institute.
Justification of the demand
Many people in Armenia feel certain doubt about the integrity and legitimacy of elections, since they distrust the accuracy of voter lists regarding them as the key instrument for falsifying the results of voting.
It is stipulated in RA Electoral Code that the voter lists comprise the citizens of Armenia who are registered in a community of the Republic of Armenia, and have the right to vote. They also contain the people who have left Armenia years ago, however are still included in the State Population Register.
Numerous factors serve as basis for distrust in voter lists, including:
-Though the factual population in Armenia is declining, the number of voters is increasing in parallel. Thus, according to the 2011 census data, the factual population of Armenia was 2,871,771, showing drop by 194,157 since the previous census in 2001. According to 2013 data provided by the Armenian police the number of voters was 2,528,773, that is it has increased by 202,346 compared to 2003 data.
-Released in 2013 by the Armenian police the voter lists have 10,773 addresses with 10 and more voters. More than 50 voters are registered in 52 of the mentioned addresses, and more than 100 voters in 17. There are numerous voters who are registered in odd addresses (churchyard, gas station, tunnel, etc.). For instance, 289 voters are registered in Kanaker District Tunnel.
-The number of voters, compared to the factual population is suspiciously large in some marzes (provinces). The number of voters in Syunik and Gegharkunik marzes and in Yerevan makes 74-78 per cent of the factual population. The number of voters in Aragatsotn, Ararat, Armavir, Vayots Dzor and Tavush marzes exceeds 80 per cent, in Kotayk and Shirak marzes 90 per cent. In Lori marz voters number exceeds the number of factual population, making 100.99 per cent.
-In some precincts voters participation in 2013 presidential elections considerably differed from the average country-wide data. Thus voter turnout was higher than 70 per cent in 597 precincts. Voter turnout exceeded 80 per cent in 222 precincts, 90 per cent in 49 precincts, and 100 per cent in 6 precincts. The higher the turnout was the more votes were cast for S. Sargsyan.
-According to official data reported in every 3 hours on voter turnout during election in some precincts the turnout was so high that it was practically impossible to provide reasonable time to carry out the whole cycle of election. Thus, in 886 precincts (nearly 45 per cent of the precincts) the voter turnout was incredibly high at least for 3 hours by providing each voter less than 60 seconds to accomplish the whole process of voting. In parallel, in 309 of the precincts voter turnout was higher than 70 per cent, including higher than 80 per cent in 98 precincts and higher than 90 per cent in 19 precincts.
-Independent observers and reporters observed numerous instances when unauthorized people entered the polling station, signed and voted instead of others. These violations occurred by direct support of the members of precinct electoral commissions, who at the same time banned checking and comparing the data in voter lists with those in citizens passports.
- The voter lists with voter signatures are confidential under the Electoral Code of Armenia. The Armenian citizens are denied the opportunity to make sure that their acquaintances and relatives who are out of country for years have not "appeared and voted" on the election day. The limited opportunities given to the proxies, observers and mass media to get acquainted with the signed lists (only in case of voting recount) do not provide effective oversight and assurance of exclusion of abuses.
Publicizing voter lists with voter signatures is the first and most significant step that the Armenian authorities should take to prove their legitimacy and to restore the Armenian citizens trust in electoral processes. Publicizing the voter lists is possible by making amendments to the Electoral Code of Armenia. The signed voter lists and additional lists should be posted in the polling stations and publicized by internet with the opportunity of search and download, giving the citizens an opportunity to verify the names of the factual voters and oversight the legality of the process, thus excluding the instances of multiple voting and voting instead of absentees.
For more information please contact Transparency International Anticorruption Center by email at [email protected] or call (37410) 569910.