Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի 2012 թ. հայտարարությունը` նվիրված Կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օրվան
Այդ առումով, բավականին ուսանելի էր 2012 թվականը: Հաջորդելով 2011թ. բուռն իրադարձություններին, ինչպիսիք էին արաբական գարունը, «Գրավիր» շարժումները, եվրագոտու ճգնաժամը և այլն, այն ծնեց լավատեսական տրամադրություններ, որ այդ շարժումների թիրախ դարձած իշխանությունները, իսկ որոշ դեպքերում` նախորդ իշխանությունների տապալման արդյունքում իշխանության եկած նոր քաղաքական ուժերը համապատասխան դասեր կքաղեն և վճռական պայքար կմղեն այլևս անտանելի դարձած մի շարք բացասական երևույթների, այդ թվում` կոռուպցիայի դեմ: Սակայն, երբ իրավիճակը հանդարտվեց, պարզ դարձավ, որ և' բողոքի ալիքը մի կերպ դիմագրաված` հին, և' այդ ալիքի արդյունքում եկած նոր իշխողները պատրաստ չեն իրականացնել արմատական բարեփոխումներ:
Հեղինակավոր տարբեր միջազգային կազմակերպությունների, այդ թվում և Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ (ԹԻ) միջազգային հակակոռուպցիոն շարժման, ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ կոռուպցիայի և իշխանության չարաշահման մակարդակները աշխարհի երկրների մեծ մասում շարունակում են մնալ բարձր: Մասնավորապես, ԹԻ Կոռուպցիայի ընկալման համաթվի (ԿԸՀ) 2012 թ. դասակարգման աղյուսակում ընդգրկված 176 երկրների ավելի քան երկու երրորդի ցուցանիշը 0-ից 100 սանդղակով 50-ից ցածր է:1 Դա նշանակում է, որ կոռուպցիան այդ երկրների հանրային ոլորտում հանդիսանում է լուրջ հիմնախնդիր: Ուստի զարմանալի չէ, որ արաբական գարնան «ծիծեռնակներ» Եգիպտոսում և Թունիսում զանգվածները, խորապես հիասթափված լինելով նոր իշխանություններից, կրկին դուրս են եկել փողոց և պահանջում են իշխանափոխություն, իսկ բողոքի և գործադուլների համատարած ալիքը շարունակում է ցնցել Իսպանիան, Իտալիան, Հունաստանը և եվրագոտու այլ երկրները:
Այս ֆոնի վրա Հայաստանի ԹԻ ԿԸՀ արժեքի համարյա անփոփոխ մնալը2, իսկ երկրների շարքում իր գրաված տեղով նույնիսկ առաջընթաց գրանցելն,3 առաջին հայացքից, թվում է ոչ վատ ցուցանիշ: Եթե նաև հաշվի առնենք կոռուպցիայի դեմ պայքարում խոսքից գործի անցնելու վերաբերյալ իշխանությունների կողմից վերջին ամիսներին արված հավաստիացումները (մասնավորապես` ձուկը գլխից բռնելու, կոռուպցիայի նկատմամբ վիրահատական մոտեցում ցուցաբերելու վճռականություն և այլն) և առավել ակտիվացած հանդիպումները շահագրգիռ կողմերի հետ, կարելի է ենթադրել, որ իրավիճակը մեր երկրում կարող է նույնիսկ լավանալ: Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը (ԹԻՀԿ) վերապահումով է մոտենում ներկայիս զարգացումներին և ՀՀ իշխանությունների հրապարակային ելույթներին: Նախ, ԿԸՀ Հայաստանի 2012 թ. ցուցանիշն ընդամենը 34 է, ինչը նշանակում է, որ Հայաստանի և Հայաստանին առնչվող գործարարները և փորձագետները շարունակում են ընկալել երկրի հանրային ոլորտը որպես վերին աստիճանի կոռումպացված ոլորտ: Այսինքն, հարկ է ոչ թե ոգևորվել, որ Հայաստանում կոռուպցիայի իրավիճակը մի փոքր ավելի լավ է քան հարևան Ադրբեջանում (27) կամ Իրանում (28), այլ` մտահոգվել, որ այն շատ ավելի վատ քան մյուս հարևաններ Թուրքիայում (49) կամ Վրաստանում (52):
Բացի այդ, 2012թ. շարունակել են նույն ուժգնությամբ դրսևորվել ԹԻՀԿ կողմից բազմիցս մատնանշված` կոռուպցիայի խորքային պատճառները:
Տնտեսությունն ու քաղաքականությունը մնում են մոնոպոլիզացված: Մասնավորապես, քաղաքական ոլորտի մոնոպոլիզացիայի հետևանք էին այս տարվա խորհրդարանական և տեղական ինքնակառավարման ընտրությունների ժամանակ տեղ գտած քաղաքական կոռուպցիայի այնպիսի երևույթներ, ինչպիսիք էին` ընտրակաշառքի համատարած բաժանումն ու վարչական ռեսուրսի չարաշահումը իրենց տարբեր դրսևորումներով:
2012 թ. բեկում չմտցրեց նաև կոռուպցիայի մեկ այլ խորքային պատճառի` քաղաքական և տնտեսական վերնախավերի սերտաճման հարցում: Հայաստանում շարունակում են պատկառելի թիվ կազմել գործարարությամբ զբաղվող պատգամավորները, ինչպես նաև` գործադիր իշխանության բարձրաստիճան պաշտոնյաները:
Այս տարի հանրությունն ականատես եղավ մի շարք նոր անարդար և քաղաքականորեն մոտիվացված դատավճիռների: Դրա հիմնական պատճառը դատական իշխանության ոչ անկախ լինելու հանգամանքն է, ինչն անխուսափելի է դարձնում տվյալ համակարգի կոռումպացված լինելը, ուստի և զարմանալի չէ, որ այդ իրողությունը շարունակում է արտացոլվել հանրության ընկալումներում:
Չնայած կոռուպցիայի դեմ պայքար ազդարարող մի քանի դեպքերի, ընդհանուր առմամբ շարունակվում է իրավապահ մարմինների անգործությունը մեղավորներին բացահայտելու և պատժելու գործում: Կոռուպցիոն գործարքներում բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց ներգրավումը բացահայտող տեղեկությունները ակնհայտորեն անտեսվում են` նշանավորելով նրանց անպատժելիությունը:
Անցնող տարվա առավել հիասթափեցնող բացահայտումը հասարակության շրջանում կոռուպցիայի նկատմամբ հանդուրժողականության խորացումն էր և դրա արատավոր շղթայում ներգրավվելու պատրաստակամությունը, ինչն առավել ցայտուն դրսևորվեց անցած խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ:
Առանց կոռուպցիայի դեմ իրական և վճռական պայքարի և այդ պայքարում Հայաստանի հասարակության ակտիվ ներգրավվածության հնարավոր չէ հաղթահարել երկրում լայն տարածում գտած աղքատությունը և անպատժելիության մթնոլորտը, որոնք հանգեցնում են մարդու իրավունքների ոտնահարումների, խորացնում համատարած ապատիան և խթանում արտագաղթը: Կոռուպցիայի դեմ պայքարի հուսադրող սկիզբ կարող է հանդիսանալ 2013 թվականի նախագահական ընտրությունների պատշաճ անցկացումը` ապահովելով վարչական ռեսուրսի չարաշահումներից և անօրինականություններից զերծ` ազնիվ ընտրություններ: Իսկ վիրահատական լավագույն միջոցառումը կլինի գալիք նախագահական ընտրություններում ընտրացուցակների մաքրումը երկրից բացակայող ընտրողներից և ստորագրված ցուցակների հրապարակայնացումը ընտրություններից հետո:
1 - ԿԸՀ սանդղակում 0-ն նշանակում է բացարձակ կոռումպացված, իսկ 100-ը` բացարձակապես մաքուր ընկալվող հանրային ոլորտ:
2 - ԹԻ նոր մեթոդաբանությամբ և նոր սանդղակով Հայաստանի ԿԸՀ-ն անցյալ տարվա 33-ից այս տարի դարձել է 34:
3 - ԹԻ նոր մեթոդաբանությամբ անցյալ տարվա 110-րդ տեղից Հայաստանն այս տարի բարձրացել է 105-րդ տեղը, որը հետևանք է միայն այն բանի, որ ԿԸՀ դասակարգման աղյուսակում անցյալ տարի Հայաստանից մի փոքր ավելի լավ դիրքերում գտնվող որոշ երկրներում կոռուպցիոն իրավիճակնայս տարի էապես վատացել է:

Statement of Transparency International Anti-corruption Center on International Anti-Corruption Day 2012
In this sense the year of 2012 was rather insightful. Following the stormy events of 2011, such as Arab Spring, "Occupy" movements, crisis of euro zone and others, it gave rise to optimistic sentiments that the governments, who became the targets of those movements, or new political forces, who came to power as a result of those movements would learn the needed lessons and would carry out a decisive fight against a number of intolerable negative phenomena, including corruption. However, when the situation calmed down, it became clear that both the old rulers, who barely survived the waves of those protests, and the new ones, who came to power as a result of those protests, are not ready to carry out radical reforms.
Studies carried out by several reputable international organizations, among them Transparency International (TI) international anti-corruption movement, reveal that the levels of corruption and abuse of power in the most part of the countries in the world continue to remain high. In particular, more than two thirds of 176 countries included in the TI 2012 Corruption Perception Index (CPI) ranking scored less, than 50 on a scale from 0 to 100.1 This means that corruption in the public sectors of those countries is a serious problem. Thus, it is not surprising that the masses, being deeply disappointed from the new governments in Egypt and Tunisia, who were the first "swallows" of Arab Spring, once more poured into the streets demanding their replacement. The all-embracing wave of protests and strikes continues shaking Spain, Italy, Greece and other countries of euro zone.
Against the background of these developments, Armenia's almost unchanged CPI score2 and even recording progress in CPI ranking3 , at the first glance seem to be not a bad indicator. Also, considering the statements made in the recent months by Armenian authorities, which were assuring their decisiveness to fight corruption in deeds not in words (in particular, statements to "seize the head of the fish", manifest surgical approach towards corruption and others), as well as more frequent meetings with relevant stakeholders, one could assume that the situation in our country even is improving.
Transparency International Anti-corruption Center (TIAC) has its reservations in assessing the current developments and official statements of Armenian authorities. First, Armenia's 2012 CPI score is equal to 34, which means that Armenian businesses and experts, as well as businesses dealing with Armenia and experts on Armenia continue to perceive the country's public sector as a highly corrupt sphere. Therefore, instead of being upbeat from the fact that the situation with corruption in Armenia is slightly better, than in some of its neighboring countries, such as Azerbaijan (with CPI score 27) or Iran (28), one should be concerned that it is much worse, than in Armenia's other neighboring countries, such as Turkey (49) or Georgia (52).
Besides that in 2012 all route causes of corruption, which have been persistently pointed out by TIAC, continued to manifest themselves with the same strength, as previously.
The economy and business remain monopolized. In particular, such manifestations of political corruption, as widespread vote bribing and abuse of administrative resources in their various forms, which took place during this year parliamentary and local self-government elections, were consequences of the monopolization of the political sphere.
The year of 2012 did not produce turnaround also in another route cause of corruption in Armenia, namely, the convergence of business and political elites. The number of parliamentarians and high ranking public officials from the executive branch of the government, who are involved in business activities, continues to remain impressive.
This year the public witnessed a number of unfair and politically motivated verdicts passed by Armenian courts. The main reason for this is the lack of independence of the judiciary, which inevitably corrupts this system. Not surprisingly, this reality continues to be reflected in public perceptions.
Despite of some cases, which heralded the fight against corruption, in general, the law enforcement bodies remain inactive in detecting and punishing the perpetrators of corruption. Information disclosing the involvement of high ranking public officials in corrupt dealings is neglected, thus furthering their impunity.
However, the most disappointing revelation of the passing year was the exacerbation of the level of tolerance towards corruption in the society and readiness of the most of its members to get involved in its vicious chain. That was most vividly manifested during the last parliamentary elections.
Without true and decisive fight against corruption and active involvement of the Armenian society in that fight, it will be impossible to overcome the widespread poverty and impunity in the country, which entail to violations of human rights, deepen the atmosphere of apathy and stimulate exodus of the population. An encouraging start in the fight against corruption could be the appropriate conduct of 2013 presidential elections, ensuring fair elections free from abuse of administrative resources and fraud. In this context, the best surgical interference to curb corruption will be cleaning the voters' lists from the voters absent from the country on the eve of coming presidential elections and publicizing the signed voters' lists after the elections.
1 - On the CPI 0 to 100 scale, 0 means as perceived absolutely corrupt and 100 is absolutely clean from corruption public sector.
2 - With the new methodology and new scale adopted by TI, Armenia's CPI score in 2012 is 34, while its 2011 score was 33.
3 - Based on the 2011 and 2012 CPI scores calculated using the new methodology and scale Armenia advanced from 110th to 105th place in CPI ranking. This is due to the fact that in a number of countries, which scored last year little bit better, than Armenia, the situation with corruption substantially worsened this year.