Ս.թ. նոյեմբերի 29-30-ին Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի փոխտնօրեն Սոնա Այվազյանը Ստոկհոլմում, Շվեդիա մասնակցել է Արևելյան գործընկերության (ԱլԳ) Քաղաքացիական հասարակության ֆորումի (ՔՀՖ) 4-րդ տարեկան համաժողովին և հանդես է եկել ելույթով «Պայքար կոռուպցիայի դեմ» թեմատիկ խմբային քննարկման ընթացքում: Շվեդիայի Արտաքին գործերի նախարարության կողմից կազմակերպված միջոցառմանը մասնակցում էին Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Վրաստանի, Մոլդովայի և Ուկրաինայի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները` իրենց տեսակետներն արտահայտելու և հստակ օրակարգ սահմանելու առաջիկա տարիների համար:
Արևելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումը հիմնադրվել է 2009 թ. Պրահայի գագաթաժողովում մեկնարկած Արևելյան գործընկերության նախաձեռնության արդյունքում: ՔՀՖ գործունեությունը ֆինանսավորում է Եվրամիությունը: Ֆորումի նպատակն է նպաստել քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների զարգացմանը և իշխանությունների հետ նրանց երկխոսության դյուրացմանը:
ԱլԳ ՔՀՖ առաջին համաժողովը, որին մասնակցել են 200 ՔՀԿ-ներ, տեղի է ունեցել Բրյուսելում, 2009թ. նոյեմբերի 16-17-ին: Ֆորումի մասնակիցներն ընտրել են ՔՀՖ Ղեկավար կոմիտե, որին օժտել են հաջորդ համաժողովի մասնակիցների ընտրության կանոնակարգ մշակելու լիազորությամբ: ՔՀՖ Ղեկավար կոմիտեն մշակել է ընթացակարգ, որը կիրառվել է ՔՀՖ 2010թ. Բեռլինի, 2011թ. Պոզնանի 3-րդ և 2012թ. Շվեդիայի 4-րդ համաժողովների մասնակիցներին ընտրելիս:

Under the motto "Mapping our Future"
Sona Ayvazyan, Deputy Director of Transparency International Anti-corruption Center attended the 4th annual Assembly of the Eastern Partnership Civil Society Forum in Stockholm, Sweden on 29-30 November 2012 and made a presentation during "Combating Corruption" thematic panel session. Hosted by the Ministry for Foreign Affairs of Sweden the event brought together civil society representatives from Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine to share their views and to set out a clear agenda for the next months.
The Eastern Partnership Civil Society Forum was established in 2009 following the Prague Summit launching the Eastern Partnership initiative. CSF activities are financed by the European Union. The CSF aims to support the further development of civil society organizations, and to promote contacts between them as well as facilitate their dialogue with public authorities.
The first EaP CSF took place in Brussels on 16-17 November 2009 and gathered more than 200 CSOs. During the Forum, participants elected the CSF Steering Committee and tasked it with the responsibility of developing a procedure for selection of the participants for the next Forum. The CSF Steering Committee elaborated the procedure that was applied in the process of selection of the participants to the second meeting of the EaP CSF, which was held in Berlin in 2010, in the third meeting held in Poznan in 2011 and in the fourth meeting in Sweden in 2012.