Ս. թ. նոյեմբերի 6-ին Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը մասնակցել է Բրազիլիայում կայացած Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային և 2012 թ. տարեկան ընդհանուր ժողովներին: Վերջինիս մասնակից աշխարհի 100 երկրների 250 ներկայացուցիչներ քննարկել են կոռուպցիայի վիճակը աշխարհում և նոր ռազմավարություններ են մշակվել դրա դեմ պայքարի ուղղությամբ: Ժողովն ընդունել է բազմազան թեմաների առնչվող մի շարք բանաձևեր, այդ թվում` թափանցիկության և հաշվետվողականության ստեղծման շուրջ բնական ռեսուրսներ արդյունահանող արդյունաբերությունում, որին միացել է նաև ԹԻՀԿ-ը:
ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ն պետք է նոր կանոններում անդրադառնան հողազավթմանն ու անտառաշինությունը` պարտավորեցնելով, որպեսզի նավթ, գազ և հանքարդյունահանող այլ ընկերությունները բոլոր երկրներում, որտեղ հանքեր են շահագործում, բացահայտեն իրենց եկամուտներն ու վճարումները:
ԹԻ ներակայացուցիչները խոր մտահոգություն են հայտնել քաղաքացիական հասարակության նկատմամբ կառավարության կողմից մարդու հիմնարար ազատությունները, այդ թվում` գործունեության սահմանափակման, գրանցման բարդ ընթացակարգերի ու հարկերից ազատումը վերացնելու վերաբերյալ:
ԹԻ-ն նաև բոլոր պետություններին կոչ է արել կառավարման ու կոռուպցիայի դեմ պայքարը ներառել Հազարամյակի զարգացման նպատակների 2015 թ. հաջորդող ժամանակահատվածի շրջանակի մեջ: Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ կազմակերպությունը կոչ է արել նաև վերանայել ֆինանսական հատվածում ավելի մեծ թափանցիկության և հիմնական չափանիշների, ներառյալ ` ԼԻԲՈՐ-ի (Լոնդոնի միջբանկային առաջարկի դրույքի) բարեփոխման վերանայման հարցը: Սույն բանաձևը նաև ջատագովում է, որ բանկերն ու ֆինանսական ինստիտուտները հանդես գան ռիսկերի բացահայտմամբ:
Մեկ այլ բանաձևում ԹԻ-ն ուրվագծել է գործողությունների 7 առաջնահերթ ոլորտներ 20-ի խմբի առաջնորդների համար` կենտրոնանալով ֆինանսական թափանցիկության, արտասահմանցի պաշտոնատար անձանց կաշառարության և հափշտակված գույքի փոխհատուցման հարցերին:
ԹԻ-ն նաև կոչ է արել Աֆղանստանի կառավարությանն ու միջազգային հանրությանը ավելի մեծ ջանքեր գործադրելու ընդդեմ լայնատարած կոռուպցիայի:
Մյուս բանաձևերը հստակեցրել են 2015-ին հաջորդող տարիներին առնչվող զարգացման վերաբերյալ դիրքորոշումները:
ԹԻ տարեկան ժողովը վերընտրել է խորհրդի անդամ Սերգեյ Մուրավյովին (ԹԻ Լիտվա) և ընտրել է Իֆթեխար Զամանին (ԹԻ Բանգլադեշ) որպես խորհրդի անդամ:
Տե՛ս Թափանցիկության և հաշվետվողականության հաստատումը բնական ռեսուրսների արդյունաբերության ճյուղերում բանաձևը, որին միացել է ԹԻՀԿ-ը, բանաձևերը անգլերեն լեզվով:
ԹԻ տնօրենների խորհրդի վերաբերյալ լրացուցիչ տեղեկությունների համար տե՛ս ԹԻ ինտերնետային կայքը անգլերեն լեզվով:

Varuzhan Hoktanyan, Executive Director of Transparency International Anti-corruption Center participated in Transparency International's Europe and Central Asia Regional and 2012 Annual Membership Meeting in Brasilia, Brazil on November 6, 2012. He was among the 250 representatives from nearly 100 countries of TI around the world who discussed the state of corruption globally and developed new strategies to fight corruption. The meeting adopted a number of resolutions on a wide range of topics including building transparency and accountability in the natural resources industries to which TIAC also joined.
Land grabs and forestry should be covered by new rules in the US and pending in the EU obliging oil, gas and mining companies to disclose revenues and payments to governments in each country of operation.
TI representatives expressed deep concern about an increase in government restrictions on civil society in violation of fundamental human rights. Restrictions include limits on their operations, cumbersome registration procedures and the elimination of tax exemptions.
TI also called on all states to integrate governance and anti-corruption in the post-2015 framework for the Millennium Development Goals. In the financial sector, Transparency International calls for greater transparency and oversight of key benchmarks, including a reform of LIBOR. This resolution also advocates that banks and financial institutions disclose their risk exposures.
In another resolution, Transparency International outlined seven priority areas for action by the leaders of the G20 concentrating on financial transparency, foreign bribery and restitution of stolen assets.
Transparency International also called on the Afghan government and international community to reinforce their efforts to fight rampant corruption.
Further resolutions laid out positions on the future of development efforts after 2015.
The Annual Membership Meeting of Transparency International has re-elected incumbent board member Sergej Muravjov and elected Iftekhar Zaman as board members.