Ս.թ. հուլիսի 6-8-ը Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը մասնակցել է Վանաձորում կայացած «ԱլԳ Քաղաքացիական հասարակության ֆորումի դերը հանրային կառավարման և կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտներում բարեփոխումների իրականացման մեջ» սեմինարին, որը կազմակերպել է Երևանի մամուլի ակումբը Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի աջակցությամբ: Նա հանդես է եկել «ԱլԳ ՔՀՖ կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտի բարեփոխումների գծով առաջարկությունների իրականացման ընթացքը հայաստանյան քաղաքացիական հասարակության տեսակետից» զեկույցով:
Սեմինարի աշխատանքներին մասնակցում էր և զեկուցումով հանդես է եկել ԱլԳ ՔՀՖ 1-ին աշխատանքային խմբի կոռուպցիայի դեմ պայքարի ենթախմբի ղեկավար Իվան Պրեսնյակովն Ուկրաինայից, ով ներկայացրել է տվյալ ոլորտում ՔՀՖ առաջարկությունների իրականացման ընթացքն Արևելյան գործընկերության բոլոր վեց երկրներում: Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամի «Եվրոպա» ծրագրի համակարգող Միքայել Հովհաննիսյանի զեկուցումը նվիրված էր կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում Եվրասիա համագործակցության հիմնադրամի կողմից իրականացվող ծրագրերին:
Տեղական ժողովրդավարական գործակալությունների ասոցիացիայի՝ գործունեության նպատակները և հեռանկարները ներկայացրել է կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Դավիթ Դոլմաջյանը, իսկ «Ուրբան» կայուն զարգացման հիմնադրամի համանախագահ Արմինե Թուխիկյանի զեկուցումը նվիրված էր Հայաստանում տեղական ինքնակառավարման մարմինների գործունեության ժողովրդավարացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքին:
Սեմինարին ամփոփիչ զեկուցումով հանդես է եկել Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը, ով ներկայացրել է ԱլԳ Քաղաքացիական հասարակության ֆորում-ՔՀՖ Հայաստանի ազգային պլատֆորմ կապերի ամրապնդման հնարավորությունները, Ֆորումի առաջիկա անելիքները և հեռանկարները:

Reforms in the fields of public administration and fight against corruption were discussed
Varuzhan Hoktanyan, Executive Director of Transparency International Anti-corruption Center took part in a seminar "The Role of the EaP Civil Society Forum in Implementing Reforms in the Fields of Public Administration and Fight against Corruption," which was held in Vanadzor from July 6-8, organized by Yerevan Press Club with the support of the Armenian Office of Friedrich Ebert Foundation. He presented a report on "The implementation process of EaP CSF recommendations in the field of anticorruption from the Armenian civil society's perspective."
Ivan Presnyakov, Coordinator of Fight against Corruption Subgroup of EaP CSF 1st Working Group, Ukraine, took part in the seminar and presented the process of implementation of CSF recommendations on fighting corruption in the six Eastern Partnership countries. Mikayel Hovhannisyan, Director of "Europe" Program at Eurasia Partnership Foundation came up with a report featuring the anticorruption projects implemented by Eurasia Partnership Foundation.
The goals and perspectives of the activities, implemented by Association of Local Democracy Agencies were presented by its delegate Davit Dolmajian. Meanwhile, the report of Armineh Tukhikyan, Co-Chairwoman of Urban Foundation for Sustainable Development dealt with the work, being made towards the democratization of local self-governance bodies in Armenia.
A wrap-up speech was made by the President of Yerevan Press Club Boris Navasardian, who presented the perspectives for strengthening ties between the EaP Civil Society Forum and the CSF Armenian National Platform, the future plans and goals.