Բնակիչները բավականին ակտիվորեն են ահազանգել iditord.org կայքին
Ս. թ. մայիսի 10-ին «Հայացք» ակումբի հյուրեր iditord.org հարթակի համակարգողներ Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի նախագահ Սոնա Այվազյանը և մեդիա փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանն ամփոփել են ընտրական գործընթացներում iditord.org հարթակի գործունեության արդյունքները: Ըստ Սոնա Այվազյանի` կայքում այս պահին գրանցված է 1062 խախտում, որի մոտ կեսն առնչվել է քվեարկության օրվան, սակայն ահազանգերը շարունակվում են, որովհետև որոշ, մասնավորապես հասարակական կազմակերպություններ, իրենց դիտարկումները նոր գրանցում են կայքի մեջ, այնպես որ թվերի տատանումներ կլինեն: Բացի այդ, կան տվյալներ, որ հստակեցվում են, որովհետև որոշ հաղորդագրություններ հստակ կամ ճշգրիտ չեն եղել կամ պարզաբանունմերն են ավելացվում:
Մայիսի 6-ի առավոտյան արդեն ավելի քան 500 խախտում էր գրանցվել: Հաքերային հարձակումից ժամեր առաջ կայքը շատ ակտիվ է եղել՝ ժամում մոտ 100 հաղորդագրություն էր ստացվել: Ստացված հաղորդագրությունները վերաբերել են հնարավոր բոլոր խախտումներին, այդ թվում՝ ընտրացուցակներում առկա անճշտություններին, բարեգործությանն առնչվող կաշառքների բաժանմանը, ընտրողների վրա ճնշման գործադրմանը, քարոզարշավը խոչընդոտելուն, ընտրական հանձնաժողովների և ընտրատեղամասերում գտնվող կուսակցությունների ներկայացուցիչների կողմից անօրինական գործողություններին, այլ խախտումների դեպքերին և այլն: Ընտրախախտումների մասին հաղորդագրությունների կեսից ավելին բաժին է ընկնում Երևանին, որին հաջորդում են Գյումրին, Վանաձորը, Գորիսը և Արմավիրը:
Սամվել Մարտիրոսյանն անդրադարձել է կայքի տեխնիկական մասին, հիշեցնելով, որ iditord.org-ը հարթակ է, որտեղ քաղաքացիները կարող են իրենց տեսած ընտրախախտումների մասին անմիջապես ահազանգել: Ահազանգերը տեղադրվում են քարտեզի վրա: Դրանք տարբեր բնույթի էին` երբեմն կարճ տեքստ էր ուղարկվում, երբեմն տեքստն ուղեկցվում էր մանրամասն տեսանյութով և լուսանկարներով` համարվելով վստահելի պիտակ ստացած ահազանգ: Որոշ ահազանգեր հետագա զարգացում են ունեցել` կա՛մ լրատվամիջոցը գնացել և ինչ-որ ճշգրտումներ է մտցրել կա՛մ պետական կառույցը, օրինակ պաշտպանության նախարարությունն է արձագանքել, իսկ ոստիկանությունը 2 դեպքի վերաբերյալ հաղորդագրություն է ներկայացրել գործի վարույթ սկսելու մասին: Նա նաև տեղեկացրել է, որ ինտերնետային կայքը ենթարկվել է հաքերային հարձակումների: Պատվիրատուին գտնելը գրեթե անհնար է: Իսկ կայքում տեղադիվածը մշակելու տեղ ունի:

On May 10, 2012, the guests of "Hayatsk" Club were coordinators of iditord.org platform Chair of Transparency International Anti-corruption Center Sona Ayvazyan and Media Expert Samvel Martirosyan, who summed up the results of iditord.org platform activities regarding electoral processes. According to Sona Ayvazyan, 1062 violations were currently recorded, more than half of them being related to the election day. However, information alerts continue to be reported, since some organizations, in particular non-governmental ones, are involved in registering their observation results on the website, so that there may be some variation in numbers. Besides, some records are in the process of making more precise, since a number of messages were not enough accurate or reliable or clarifications are added.
Instances of more than 500 violations were registered before May 6 morning. It was very active, approximately 100 messages were received per hour before the website was disrupted by hacker attack. The messages referred to every possible violations, including inaccuracies in vote registers, vote bribing related to charities, pressure on voters obstructing the campaign, illegal activities committed by the representatives of political parties who were in precincts or those of election committees, instances of other types of violations, etc.. The lion's share of observed violations were committed in Yerevan, followed by those in Gyumri, Vanadzor, Goris and Armavir.
Samvel Martirosyan addressed technicalities of the website, reminding that iditord.org is a platform where the citizens can immediately crowdsource information of the violations they observed. After reports were submitted they were posted to an interactive map of the website that can be easily viewed. The violations are of different nature, in some cases brief messages were reported, in others ? the texts were accompanied by detailed videos and photos, being considered as a reliable alerts. Some reports had feedbacks and follow-ups - either media representatives chased down to make clarifications or the reports found response among state institutions, for instance the Ministry of Defense, the police reacted on a couple of cases to launch proceeding on them. He also informed that the website was disrupted by hacker attacks. It is nearly impossible to find the hackers' client. The information on website still needs to be developed.