Մոնիտորինգի արդյունքների համաձայն` գործող խորհրդարանն իր օրենսդրական գործառույթն իրականացրել է ոչ լիարժեք
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը հանդես է եկել ընտրական օրենսդրության վերաբերյալ բանախոսությամբ ս.թ. ապրիլի 27-ին տեղի ունեցած քննարկմանը, որի ընթացքում ներկայացվել են «ԱԺ քաղաքական ուժերի օրենսդրական գործունեության մոնիտորինգ» ծրագրի արդյունքները: 2012թ. խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ` ծրագիրն ամփոփել է նախորդ տարիների դիտարկման և չորրորդ գումարման Ազգային ժողովի 5-ամյա գործունեության հիմնական արդյունքները:
Չնայած միջոցառմանը հրավիրված էին պատգամավորներ ՀՀ 4-րդ գումարման Ազգային ժողովի բոլոր հինգ խմբակցություններից, սակայն բացակայում էին ՀՀԿ-ի և ՕԵԿ-ի ներկայացուցիչները: Ներկա էին Անահիտ Բախշյանը` «Ժառանգություն» խմբակցությունից, Արամ Սաֆարյանը` ԲՀԿ-ից և Արա Նռանյանը՝ ՀՅԴ-ից:
Մոնիտորինգն իրականացվել է լրագրողական ու փորձագիտական խմբերի համագործակցությամբ: Դիտարկման արդյունքներն ամփոփվել են ըստ ԱԺ գործունեության մոնիտորինգի ենթակա երեք հիմնական (իրավունքների պաշտպանություն, տնտեսական, սոցիալական) ոլորտների և ըստ խորհրդարանական 5 քաղաքական ուժերի 5-ամյա աշխատանքի արդյունքների: Ամփոփումները ներկայացվում են երկու առանձին գրքույկներով:
Մոնիտորինգն իրականացվել է «Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության» նախաձեռնության փորձագիտական խմբի և «Մանդատ» տեղեկատվական ՀԿ-ի համագործակցությամբ` Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստանի ֆինանսական աջակցությամբ:
Ծրագրի հեղինակները փաստում են, որ գործող խորհրդարանն իր օրենսդրական գործառույթն իրականացրել է ոչ լիարժեք և փաստացի կախվածության մեջ է եղել գործադիր իշխանությունից: Այն ոչ լիարժեք է իրականացրել իր վերահսկողական գործառույթը: Պետական անկախ մարմինների` ԱԺ-ին ներկայացրած տարեկան հաշվետվություններն ընդունվել են անվերապահորեն: ԱԺ-ն ոչինչ չի արել տվյալ ոլորտներում առկա ուսումնասիրության համար:

According to monitoring results the current parliament has failed to fulfill its legislative duty sufficiently
Varuzhan Hoktanyan, Executive Director of Transparency International Anti-corruption Center addressed electoral legislation during a discussion held on April 27, 2012. The findings of "Monitoring of Legislative Activities of the Political Forces represented at the National Assembly" project were presented during the event. Ahead of 2012 parliamentary elections the project summed up the main results of previous years' monitoring and Armenia's fourth parliament's 5-year work.
Though parliamentarians of all factions of Armenia's fourth parliament were invited to the event the representatives of the Republican Party of Armenia and Rule of Law Party were absent. Those present were MPs Anahit Bakhshyan from Heritage Party faction, Aram Safaryan from Prosperous Armenia Party and Ara Nranyan from ARF-Dashnaktsutyun.
The project was implemented through the collaboration of journalist and expert teams. The results of monitoring were summed up according to National Assembly's (right protection, economic, social) activities subject to monitoring and according to 5 parliamentary forces' 5-year work. The summing-ups were presented in two separate publications.
The monitoring was conducted in partnership with a group of experts of Partnership for Open Society initiative and Mandate information NGO with financial support of Open Society Foundations-Armenia.
The project authors state that the current parliament has failed to fulfill its legislative duty sufficiently, and has been in factual dependency from the executive authority. Neither has it sufficiently fulfilled its supervisory function. Independent state body reports to the NA have been accepted without reservations. The National Assembly has done nothing to study the challenges in the given areas.