Քաղաքացիական հասարակությունը մոնիտորինգի է ենթարկում ընտրությունները
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի նախագահ Սոնա Այվազյանը և գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը մասնակցել են «Քաղաքացիական հասարակությունը 2012 թ. խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ» ընտրական ծրագրերի հանրային ներկայացմանը, որ տեղի է ունեցել Կոնգրես հյուրանոցում ս.թ. ապրիլի 11-ին: «Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության» նախաձեռնության կազմակերպած միջոցառման ընթացքում ներկայացվել են քաղաքացիական հասարակության կողմից իրականացվող մոնիտորինգային տարբեր նախաձեռնություններ, որոնց հիմնական նպատակնէ վերահսկել ընտրությունների անցկացումը:
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը մասնակից է այդ նախաձեռնություններից մի քանիսին: Շնորհանդեսի ընթացքում կազմակերպության գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանն անդրադարձել է «2012 թ. խորհրդարանական ընտրությունների էլեկտրոնային մոնիտորինգ» և «2012 թ. խորհրդարանական ընտրությունների նախընտրական քարոզչության ֆինանսավորման և հանրային գնումների մոնիտորինգ Հայաստանում 2011-2012 թթ.» ծրագրերին որպես դրանց ղեկավար:
Սոնա Այվազյանը, ով «Ընտրությունների փոստատար. 2012 խորհրդարանական ընտրություններ» ծրագրի ղեկավարն է, ներկայացրել է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի, ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի և Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի համատեղ ջանքերով իրականացվող ծրագրի արդյունքները, նշելով, որ ծրագրի շրջանակներում յոթ փոստատար են վերապատրաստվել, որոնք այցելել են ՀՀ 70 բնակավայրեր և մոտ 800 քաղաքացիներից հավաքել մոտ 3000 հարցեր նրանց հուզող հիմնախնդիրների վերաբերյալ և առհասարակ բացահայտել են համայնքներում առկա խնդիրները:
Առավել հաճախ հնչող հիմնահարցերը ներկայացվել են քաղաքական ուժերին` խնդրելով, որ նրանք իրենց նախընտրական ծրագրերում անդրադառնան այդ հարցերին: Սոնա Այվազյանը նշել է, որ հանրության բարձրացրած հարցերը հիմնականում սոցիալական բնույթի են, որոնք առնչվում են աշխատատեղերի բացակայությանը և ապագա չտեսնելուն: Բարձրացվել են նաև բանակի, կոռուպցիայի, ցածր աշխատավարձերի հետ կապված հիմնախնդիրներ:
Մի քանի կուսակցություններ բացարձակապես անհաղորդ են այս կոչերին և չեն արձագանքում, մյուսները ոչ բոլոր ծրագրերին են պատրաստակամություն հայտնել մասնակցելու:
Միջոցառումը նվիրված էր մի շարք ծրագրերի, որոնք ֆինանասավորվում են Բաց-հասարակության հիմադրամներ-Հայաստանի և համաֆինանսավորվում` ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության, Մեծ Բրիտանիայի և Նիդեռլանդների դեսպանատների կողմից:

Civil society is monitoring elections
Sona Ayvazyan, Chair and Varuzhan Hoktanyan, Executive Director of Transparency International Anti-corruption Center participated in "Civil Society and Parliamentary Elections 2012" public presentation of electoral projects, which was held in Congress Hotel on April 11, 2012. Hosted by Partnership for Open Society initiative, the event brought together civil society organizations to present various monitoring initiatives, the main purpose of which is to monitor elections.
Transparency International Anti-corruption Center carries out some of the initiatives. During the presentation Varuzhan Hoktanyan addressed "Electronic Monitoring of 2012 Parliamentary Elections in Armenia" and Monitoring of 2012 Parliamentary Elections Campaign Finance and Public Procurement in 2011-2012 in Armenia" projects as the Projects Director.
Sona Ayvazyan who is Director of "Election Postman: Parliamentary Elections-2012" Project, jointly implemented by Transparency International Anti-corruption Center, "Asparez" Journalists' Club and Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor Office, reflected on the findings of the project, mentioning that seven postmen were trained within the project framework, who visited 70 settlements of Armenia and collected nearly 3000 issues of public concern from 800 citizens and in general exposed problems available in the communities.
The most frequently raised concerns were submitted to the attention of political forces, requesting to reflect them in their pre-election platforms. Sona Ayvazyan mentioned that the public mainly raised social problems, related to lack of jobs and failure to see future. They also addressed issues regarding army, corruption, and low salaries.
Some of the political parties were not privy to the calls and failed to respond, others did not express readiness to partake in all the projects.
The event was dedicated to a number of projects funded by Open Society Foundations- Armenia and co-funded by USAID, British Embassy Yerevan and Netherlands Embassy.