Մարտի 1-ի չորրորդ տարելիցին Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի նախագահ Սոնա Այվազյանը և Մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության ինստիտուտի նախագահ Արփինե Գալֆայանը «ՍիվիլՆեթ» հեռուստաընկերության հյուրերն էին: Դիտակետում մարտի 1-ի ողբերգական իրադարձություններն էին, որոնց հանգամանքներն առ այսօր չեն բացահայտվել, իսկ մեղավորները` չեն պատժվել: Հաղորդման հյուրերը զրուցել են մարտի 1-ի պատճառների, հետևանքների և լուծումների մասին` անդրադառնալով ՀՀ ԱԺ կողմից առաջին ընթերցմամբ ընդունված` Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին օրինագծի լրամշակված տարբերակին, ինչը ենթադրում է արտակարգ դրության ժամանակ բանակի մասնակցությունը քաղաքական գործընթացներին:
Սոնա Այվազյանը գտնում է, որ Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին ՀՀ օրենքի մեջ այդքան շուտափույթ, առանց հասարակական քննարկման արժանացնելու փոփոխություններ մտցնելը կարող էր պայմանավորված լինել միայն առաջիկա ընտրություններով: Բազմաթիվ փորձագետների կարծիքով օրինագիծը համարվում է հակասահմանադրական, քանի որ բանակը չի կարող մասնակցել ներքին քաղաքական խնդիրներին: Այն հանգամանքը, որ օրինագիծն ընդունվել է հենց մարտի 1-ին, ցույց է տալիս որ ՀՀ իշխանությունները չեն բացառում այդ իրողության կրկնությունը և դա ավելի մեծ չափով պարզապես նախազգուշական միջոցառում է, քանի որ իշխանության պահպանման համար նրանք պատրաստ են գնալ ցանկացած քայլի:
Սոնա Այվազյանի հավաստմամբ մարտի 1-ը սկիզբ առավ, երբ 2008 թ. փետրվարի 19-ի ընտրությունները բավականին լրջորեն կեղծվեցին, և ժողովուրդը չուզենալով համակերպվել այդ կեղծիքների հետ, ընդվզեց` դուրս գալով փողոց ու տաս օր շարունակ մնաց Ազատության հրապարակում: Քսան օր արտակարգ իրավիճակ հայտարարելուց հետո ժողովուրդը նորից դուրս եկավ փողոց: Ոստիկանությունը ժողովրդին հարյուրներով բերման էր ենթարկում, սակայն մարդիկ չէին հանգստանում, որովհետև չէին ցանկանում ապրել կեղծված արդյունքներով:
Վարչակազմը պահպանելու այլ լծակ չունենալով` իշխանությունը հարցը լուծեց ուժային մեթոդով: Այսօր մեր իշխանությունները պատրաստ չեն գնալ արդար, ազատ ընտրությունների այն պարզ պատճառով, որ չեն կարողանա այնքան ձայն հավաքել, որ պահեն այսօրվա մեծամասնությունը և ստիպված կլինեն կեղծելու ընտրությունները: Սոնա Այվազյանի համոզմամբ մարտի 1-ը հիմնականում չէր լինի, եթե այսօրվա նախագահը և նախկին նախագահը համապատասխան որոշումներ կայացնեին:
Իշխանությունների դերը պետք է լինի թույլ տալ ազատ, արդար ընտրություններ: Այսօրվա իշխանությունները պատրաստ չեն զիջել իրենց աթոռները: Ուստիև, հետագա մարտի 1-եր բացառելու համար միակ հույսը ընդդիմության ակտիվացումն ու հասարակության կազմակերպված լինելն է:
Մարտի 1-ին ոստիկանության կերպը փոխվեց հասարակության ընկալման մեջ: Ոստիկանները մի կողմից դարձան ռեժիմի ցանկությունների ու գործողությունների իրականացնողները, մյուս կողմից կարծես թե իրականում քավության նոխազ էին այն առումով, որ հասարակության դժգոհությունն ու զայրույթն առաջին հերթին ջարդվում է հենց ոստիկանների գլխին:
Սոնա Այվազյանի կարծիքով հասարակությունը հասցրել է որոշակի գիտելիքներ ձեռք բերել և որոշ դեպքերում, երբ համեմատում ես ասենք հավաքների ազատության հետ կապված հասարակության ներկայացուցիչների և ոստիկանության գիտելիքները, կարծես հասարակության ներկայացուցիչներն ավելի լավ են տիրապետում օրենքին, և երբեմն թվում է, թե ոստիկանները հրամանները կատարում են առանց գիտակցելու դրանց անօրինակությունը: Ոստիկանությունն այսօր հանդես է գալիս ոչ թե որպես օրենքի պաշտպան, այլ իշխանության պաշտպան: Այդ պրակտիկայից հրաժարվելու համար քաղաքական կամք է հարկավոր: Իսկ այդ պրակտիկայից հարաժարվելը նշանակում է իշխանության դիրքերի խախտում, ինչը ցավոք հնարավոր չէ:
Ամփոփելով հաղորդումը` այն վարող Արփի Մախսուդյանը թերահավատություն հայտնեց իշխանության քաղաքական կամքի վերաբերյալ, հուսալով որ որ քաղաքական կամք կցուցաբերի հասարակությունը, տեր կկանգնի իր ձայներին և թույլ չի տա մարտի 1-ի կրկնությունը, կպաշտպանի իր ազատ, արդար ընտրելու իրավունքը մայիսի 6-ին և դրանից հետո տեղի ունեցող ընտրություններին:

March 1 should not be repeated
On the day of the fourth anniversary of March 1 clashes, Sona Ayvazyan, Chair of Transparency International Anti-corruption Center and Arpine Galfayan, Chair of the Institute for Democracy and Human Rights were the guests of CivilNet TV. The show focused on tragic event of March 1, given that its circumstances were not detected and the perpetrators were not punished. The guests of the show talked on the reasons, outcomes and solution of March 1 events, addressing the amended version of the bill on the Legal Regime of the State of Emergency adopted by the National Assembly of Armenia in the first reading, which implies army's participation in the political process during the state of emergency.
To the mind of Sona Ayvazyan making so hasty amendments in the draft law could have been caused only by the forthcoming elections. In the opinion of numerous experts the bill is considered anti-constitutional since the army should stay out of domestic affairs. The fact that the bill was adopted on March 1 shows that the Armenian authorities do not exclude repetition of the clashes and to a larger extend it is simply a precautionary arrangement, since they are ready to take any measure in order to preserve their power.
Sona Ayvazyan is of the opinion that March 1 happened when elections of February 19, 2008 were marred by fraud and the people, unwilling to content with the falsifications, staged public outcry - went out into the streets and stayed in Liberty Square for ten days. Twenty days after announcing the state of emergency they once again went out into the streets. Hundreds of people were taken to police stations. However the protesters did not calm down since they did not want to content with rigged results.
Having no other leverage to preserve the administration, the authorities settled the matter by using force. Today the authorities are not ready to hold fair and free elections since they will not be able to get enough votes to preserve today's majority and would have to falsify the elections. In the opinion of Sona Ayvazyan, March 1 would not have happened should the incumbent and the former Presidents made adequate decisions.
The authorities should play a role of allowing fair and free elections. However, today's authorities are not ready to concede their power. Therefore in order to exclude further March 1-s the opposition should be more active and the public should be more organized.
On March 1 the position of police was changed in public perception. On the one hand police officers carried out the wishes and actions of the regime; on the other hand they seemed to be scapegoats in the sense that people wreaked their discontent and anger on their heads.
Sona Ayvazyan is convinced that the public managed to acquire certain knowledge, and in some cases, for instance regarding freedom of assembly, it seemed that public representatives were more aware of the law than police officers, and sometimes police officers seemed to carry out orders without acknowledging their illegality. Today the actions of police are addressed not on enforcement of law but on protection of the authorities. Political will is needed to refuse that practice. To refuse applying that practice may mean breach of their position, which unfortunately is impossible.
Summing up the show, its host Arpi Makhsudyan expressed disbelief in the political will of the authorities, however hoping that the people would manifest political will in verifying their votes and would not allow the repetition of March 1. They would protect their right to free and fair election on May 6 and during next elections.