Լոնդոն/Բեռլին, 2 նոյեմբերի, 2011թ. - Համաձայն զարգացած և զարգացող երկրներում 3,000 գործադիր պաշտոնյաներ ընդգրկող հարցման արդյունքների` իրենց երկրներից դուրս բիզնես ծավալող ընկերությունների կողմից օտարերկրացի պետական պաշտոնյաներին կաշառելը սովորական գործելաոճ է:
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի 2011 թ. Կաշառք վճարողների համաթիվը, որը հրապարակվեց այսօր, դասակարգում է աշխարհի 28 առաջատար միջազգային և տարածաշրջանային արտահանող երկրներն ըստ իրենց ընկերությունների կողմից երկրից դուրս գործելիս կաշառք տալու հավանականության: Ռուսաստանյան և չինական ընկերությունները, որոնք 2010 թ. իրենց երկրներից դուրս կատարել են 120 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի ներդրումներ, դիտվում են որպես այլ երկրներում առավել հավանական կաշառք տվող ընկերություններ: Նիդեռլանդական և շվեյցարական ընկերություններն առավել քիչ հավանական է, որ կաշառք վճարեն իրենց երկրներից դուրս աշխատելիս (տե՛ս Արդյունքները անգլերենով):
Համաշխարհային հանրության համար իրենց երկրներից դուրս կաշառք տալը առաջնահերթ հիմնահարցերից է: Մեկ տարի առաջ աշխարհի 20 առավել զարգացած տնտեսությամբ պետությունների խումբը (G20) պարտավորվեց լուծելու այս հիմնահարցը` կյանքի կոչելով հակակոռուպցիոն միջոցառումների գործողությունների ծրագիր: Միջոցառումների ծրագրի մոնիտորինգային աշխատանքային խմբի ծրագրի կատարման առաջընթացի զեկույցը, որն ակնկալվում է, որ հավանության կարժանանա նոյեմբերի 3-4-ը Ֆրանսիայի Կանն քաղաքում տեղի ունեցող G20-ի գագաթաժողովի ընթացքում, կանդրադառնա նաև այն քայլերին, որոնք կատարել են G20 անդամ հանդիսացող Չինաստանը, Ռուսաստանը և Ինդոնեզիան օտարերկրյա պաշտոնատար անձանց կաշառումը քրեականացնելու ուղղությամբ: Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլը ողջունում է այս զեկույցը և կոչ է անում արագ կերպով կիրարկել նաև զեկույցում նշված հակակոռուպցիոն բնույթի այլ քայլերը:
«Այս շաբաթ Կաննում կայանալիք գագաթաժողովում G20-ի կառավարությունները պետք է ակտիվ կերպով աշխատեն օտարերկյա կաշառակերության հիմնահարցի վրա, քանի որ այն պահանջում է շտապ լուծումներ: G20-ի երկրներում ընդունված` դրան առնչվող նոր օրենսդրությունը հնարավորություն է տալիս ունենալու ավելի արդար և բաց համաշխարհային տնտեսական համակարգ, որը կստեղծի պայմաններ մնայուն հետճգնաժամային վերականգնման և կայուն ապագա` աճի համար: Իրենց երկրներում կառավարությունները կարող են ապահովել առաջընթաց` տրամադրելով միջոցներ օտարերկրյա կաշառակերության դեպքերի հետաքննության և դատական հետապնդման համար, և դրանով կստեղծվի անբարո և անօրինական վարքագծի կանխման շատ իրական մեխանիզմ»,- նշում է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի նախագահ տիկին Հյուգետ Լաբելը:
Կաշառակերության ազդեցությունը
Վերը նշված հարցման ժամանակ միջազգային բիզնեսի առաջնորդները նշում էին ընկերությունների կողմից պետական պաշտոնյաներին կաշառելու լայնորեն տարածված պրակտիկայի մասին: Դրանք արվում էին, օրինակ, պետական գնումների մրցույթները հաղթելու, կարգավորման պահանջները շրջանցելու, պետական կառույցներում որոշումների ընդունումն արագացնելու կամ տվյալ բնագավառում վարվող քաղաքականության վրա ազդելու նպատակով:
Սակայն, համաձայն այսօրվա զեկույցի, որն առաջին անգամ դիտարկում է նաև ընկերությունների միջև կաշառակերության երևույթը, ընկերությունները նույն հավանականությամբ պատրաստ են նաև կաշառք տալու այլ ընկերություններին: Սա նշանակում է, որ կոռուպցիան միայն հանրային ոլորտի հիմնախնդիրը չէ, այն նաև դարձել է գործարար ոլորտի հիմնախնդիր, որն առաջ է բերում լուրջ ֆինանսական և համբավային ռիսկեր դրանում ներքաշված ընկերությունների համար:
«Ակնհայտ է, որ շատ ընկերությունների համար կաշառակերությունը իրենց գործունեության պրակտիկայում սովորական երևույթ է, որն առկա է ոչ միայն պետական պաշտոնյաների հետ իրենց շփումներում, այլ նաև այլ ընկերությունների հետ իրենց գործարար կապերում: Եվ եթե ընկերություններն ի վիճակի չեն լինում կանխարգելել կաշառակերությունն իրենց գործընկերների հետ հարաբերություններում, ապա նրանք կարող են պատժվել իրենց աշխատակիցների և գործընկերների գործողությունների համար»,- նշում է տիկին Լաբելը:
2011 թ. Կաշառք վճարողների համաթիվը ցույց է տալիս նաև 19 ոլորտներից յուրաքանչյուրում գործող ընկերությունների կողմից կաշառք տալու և օտարերկրյա կառավարությունների վրա անթույլատրելի ազդեցություն գործելու հավանականությունը: Ըստ այդմ.
- Առավել ցածր միավորներ հավաքել են շինարարական և պետբյուջեից տրամադրվող միջոցներով հանրային նշանակության օբյեկտներ (ճանապարհներ, ամբարտակներ և այլն) կառուցող ընկերությունները: Սա այն ոլորտն է, որտեղ գոյություն ունեցող նորմատիվների խախտումը և ցածրորակ աշխատանքը կարող է ունենալ աղետալի հետևանքներ հասարակության և երկրի համար:
- Նավթագազային ոլորտում ևս բարձր է կաշառակերության հավանականությունը: Արդյունաբերության արդյունահանող ճյուղերը միշտ էլ աչքի են ընկել կոռուպցիոն բարձր ռիսկայնությամբ: Նավթով հարուստ Նիգերիայում գործող ընկերությունները 2010-11 թթ. արդեն տուգանվել են ավելի քան 3.2 մլրդ. ԱՄՆ դոլարի չափով` տեղի պետական պաշտոնյաներին կաշառելու համար:

London / Berlin, 2 November 2011 - Bribing public officials when doing business abroad is a regular occurrence, according to a survey of 3,000 business executives from developed and developing countries.
Transparency International's 2011 Bribe Payers Index, released today, ranks 28 leading international and regional exporting countries by the likelihood of their firms to bribe abroad. Companies from Russia and China, who invested US $120 billion overseas in 2010, are seen as most likely to pay bribes abroad. Companies from the Netherlands and Switzerland are seen as least likely to bribe (see Results).
Addressing foreign bribery is a priority issue for the international community. A year ago the group of 20 leading economies (G20) committed to tackling foreign bribery by launching an anti-corruption action plan. The progress report of the working group monitoring the action plan, which G20 leaders are expected to approve at tomorrow's Cannes summit, will recognise steps taken by G20 countries China, Russia, Indonesia and India in criminalising foreign bribery. Transparency International welcomes the report and calls for swift implementation of the further anti-corruption measures that it calls for.
"In their meeting in Cannes this week, G20 governments must tackle foreign bribery as a matter of urgency. New legislation in G20 countries is an opportunity to provide a fairer, more open global economy that creates the conditions for sustainable recovery and the stability of future growth. Governments can press home the advances made by putting resources behind investigations and prosecutions of foreign bribery, so that there is a very real deterrent to unethical and illegal behaviour," said Transparency International Chair, Huguette Labelle.
THE IMPACT OF BRIBERY
In the survey, international business leaders reported the widespread practice of companies paying bribes to public officials in order to, for example, win public tenders, avoid regulation, speed up government processes or influence policy.
However, companies are almost as likely to pay bribes to other businesses, according to today's report, which looks at business-to-business bribery for the first time. This suggests that corruption is not only a concern for the public sector, but for the business sector as well, carrying major reputational and financial risks for the companies involved.
"It is clear that bribery remains a routine business practice for too many companies and runs throughout their business dealings, not just those with public officials. And companies that fail to prevent bribery in their supply chains run the risk of being prosecuted for the actions of employees and business partners," said Labelle.
The 2011 Bribe Payers Index also looks at the likelihood of firms in 19 specific sectors to engage in bribery and exert undue influence on governments:
- Public works and construction companies scored lowest in the survey. This is a sector where bypassed regulations and poor delivery can have disastrous effects on public safety.
- Oil and gas is also a sector seen as especially prone to bribery. The extractives industry has long been prone to corruption risk. Companies operating in oil-rich Nigeria have already been fined upwards of US $3.2 billion in 2010-2011 for bribery of public officials.