«Գործարարությամբ զբաղվելը 2012 թ.» զեկույցի համաձայն` Հայաստանը վեց աստիճանով բարելավել է իր դիրքը
«Գործարարությամբ զբաղվելը 2012 թ.` գործարարությունն ավելի թափանցիկ աշխարհում» զեկույցը, որ հրապարակվել է Վաշինգտոնում 2011 թ. հոկտեմբերի 20-ին, գնահատում է 183 երկրներում գործող այն կանոնակարգերը, որոնք ազդում են տեղական ձեռնարկությունների վրա: Զեկույցը դասակարգում է երկրները բիզնեսի կանոնակարգման 10 ոլորտում, ինչպես օրինակ` բիզնես սկսելու, բիզնեսը փակելու և միջսահմանային առևտրի ոլորտներում: Ուսումնասիրության մեթոդաբանությունը 2011-ին ընդլայնվել է` ներառելով էլեկտրականության միացումներ ստանալու չափանիշը:
Կանոնակարգմանն առնչվող զանազան ոլորտներում գործարարությամբ զբաղվելու դյուրինության բարեփոխումներում ամենաառաջատար 12 երկրներն են Մարոկոն, Մոլդովան, Մակեդոնիան, Սան Տոմեն և Փրինսիփին, Լատվիան, Կաբո Վերդեն, Սիերա Լեոնեն, Բուրունդին, Սողոմոնյան Կղզիները, Կորեայի Հանրապետությունը, Հայաստանը և Կոլումբիան:
55-րդ տեղում դասված Հայաստանը 2011 թ. համաշխարհային սանդղակի 61-րդ տեղից բարձրացել է վեց աստիճանով` փոփոխված մեթոդաբանության և էլեկտրականության միացումներ ստանալու նոր չափանիշին համապատասխան, ինչի հետևանքով կատարվել է անցած տարվա 48-րդ դիրքի վերահաշվարկ: Հայաստանը 183 երկրներից միակն է, որը 2010 թ. հունիսից մինչև 2011 թ. մայիսն ընկած ժամանակահատվածում իրականացրել է կանոնակարգման և ինստիւտուցիոնալ հինգ բարեփոխում: Մասնավորապես, երկիրը բարեփոխվել է բիզնեսի կանոնակարգման հետևյալ ոլորտներում` բիզնես սկսելը, շինարարության թույլտվություն ձեռք բերելը, վարկ ստանալը (վարկային տեղեկատվություն), հարկ վճարելը, բիզնեսը փակելը:
Հայաստանն ավելի դյուրին է դարձրել բիզնես սկսելու գործընթացը` ստեղծելով բիզնեսի անվանումը պատվիրելու, բիզնեսը գրանցելու և հարկային նույնականացման համարը ստանալու մեխանիզմ, որը, միավորելով ընթացակարգերը, աշխատում է «մեկ պատուհանի» սկզբունքով: Դրանից բացի, ընկերություններին ընձեռնվել է առցանց ռեժիմով գրանցվելու հնարավորություն: Երկրում ավելի դյուրին է դարձել շինարարության թույլտվություն ձեռք բերելը, քանի որ ծավալով փոքր ծրագրերի դեպքում վերացել է շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության պահանջը: Հայաստանը բարելավել է վարկային տեղեկատվության իր համակարգը` ներդնելով հանրային ծառայություններից տեղեկատվություն ստանալու և այն բաշխելու պահանջ: Երկիրը դյուրացրել է հարկային պարտավորությունների կատարումը` կրճատելով շահութահարկի և եկամտահարկի, սոցիալական ապահովության վճարների, գույքահարկի և հողի հարկի վճարումների թվաքանակը: Ներդրվել է նաև հաշվետվությունների ներկայացման և խոշոր հարկերի վճարման պարտադիր էլեկտրոնային համակարգ: Եվ վերջապես, Հայաստանը փոփոխման է ենթարկել սնանկության մասին օրենսդրությունը: Այդ փոփոխություններով կարգավորվում է անվճարունակության հարցերով կառավարիչների նշանակումը, կրճատվում է սնանկությանն առնչվող դատական գործընթացի ժամանակահատվածը, ինչպես նաև կարգավորվում է վաճառքի հարցն աճուրդի միջոցով:
Ըստ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի և Համաշխարհային բանկի նոր զեկույցի` Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի երկրներն ինը տարի անընդմեջ մյուս տարածաշրջաններից առաջատարն են ձեռնարկատիրական գործունեության կարգավորման ոլորտում: Անցած տարվա ընթացքում տարածաշրջանի 24 երկրներից 21-ը բարելավեցին տեղական ձեռնարկությունների համար բիզնեսի կանոնակարգման դաշտը` իրականացնելով ընդհանուր թվով 53 բարեփոխում այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են բիզնեսը փակելը, շինարարության թույլտվությունների ձեռք բերման գործընթացը, պայմանագրերի կիրարկումը և ներդրողների պաշտպանությունը: Համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի պարագայում տարածաշրջանի երկրների 40 տոկոսը բարելավեցին բիզնեսը փակելու գործընթացը այնպիսի միջոցառումների իրականացմամբ, ինչպես օրինակ` սնակության մասին օրենքների փոփոխելը:
Նոր տվյալները վկայում են, որ բիզնեսի կանոնակարգման վերաբերյալ տեղեկատվության մատչելիության բարելավումն օգնում է գործարարներին: «Թափանցիկության բարձրացումը և կանոնակարգման տեղեկատվության հասանելիությունը կարևոր են ավելի առողջ բիզնես միջավայր ստեղծելու համարե,- նշել է Սիլվիա Սոլֆը` զեկույցի հեղինակներից առաջատարը: «Այսօրվա դրությամբ Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների 60 տոկոսը դյուրացրել են վարձավճարների ցանկի կամ պահանջվող փաստաթղթերի մասին տեղեկության ձեռք բերման գործընթացը առևտրի, բիզնես սկսելու, շինարարության թույլտվությունների ձեռք բերման կամ էլեկտրականության միացումներ ստանալու ոլորտներում»:
Մի նոր չափանիշ, որը գնահատում է, թե որքան է փոխվել բիզնեսի կանոնակարգումը անցած վեց տարվա ընթացքում, ցույց է տալիս, որ Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի երկրները բիզնես միջավայրն ավելի բարենպաստ են դարձրել գործարարների համար: «Հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ ռացիոնալացված բիզնեսի կանոնակարգման միջավայրը նպաստում է երկրի տնտեսական աճինե, - ասել է Համաշխարհային Բանկի Խմբի Համաշխարհային ցուցանիշների և վերլուծությունների դեպարտամենտի տնօրեն Ավգուստո Լոպեզ-Կլարոսը: «Պարզեցնելով կանոնակարգերը և մեծացնելով վարկերի մատչելիությունը` Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի երկրները շարունակում են ավելի մեծ հնարավորություններ ստեղծել գործարարների համար»:
«Գործարարությամբ զբաղվելը» շարքի մասին
«Գործարարությամբ զբաղվելը» զեկույցներում վերլուծության են ենթարկվում այն կանոնակարգերը, որոնք վերաբերում են տվյալ երկրի տնտեսվարող սուբյեկտներին նրանց գործունեության ողջ ընթացքում. բիզնես սկսելն ու աշխատանքը, միջսահմանային առևտուրը, հարկերի վճարումը և բիզնեսի փակումը ներառյալ: «Գործարարությամբ զբաղվելը» զեկույցը չի անդրադառնում բիզնես միջավայրի այն բոլոր ասպեկտներին, որոնք կարևոր են ընկերությունների և ներդրողների համար: Օրինակ` այն չի գնահատում անվտանգության, մակրոտնտեսական կայունության, կոռուպցիայի և հմտությունների մակարդակը կամ ֆինանսական համակարգերի հզորությունը: Զեկույցի եզրահանգումները տնտեսական քաղաքականության մասին բանավեճեր են առաջ բերել ավելի քան 80 երկրում` հանգեցնելով հետազոտությունների, որոնք ուսումնասիրում են, թե ինչպես է ընկերության մակարդակում կանոնակարգումն առնչվում տվյալ երկրի տնտեսական զարգացմանը: «Գործարարությամբ զբաղվելը» շարքի մասին լրացուցիչ տեղեկությունների համար կարելի է այցելել www.doingbusiness.org կայքը կամ միանալ Facebook http://www.facebook.com/DoingBusiness.org կայքում:
Համաշխարհային բանկի խմբի մասին
Համաշխարհային բանկի խումբը զարգացող երկրների ֆինանսավորման և գիտելիքների ամենամեծ աղբյուրներից մեկն է աշխարհում: Այն բաղկացած է հինգ սերտորեն կապված հաստատություններից` Համաշխարհային բանկը կազմող Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկ (ՎԶՄԲ/IBRD) և Միջազգային զարգացման ընկերակցություն (ՄԶԸ/IDA), Միջազգային ֆինանսական կորպորացիա (ՄՖԿ/IFC), Բազմակողմանի ներդրումների երաշխավորման գործակալություն (ԲՆԵԳ/MIGA) և Ներդրումային վեճերի լուծման միջազգային կենտրոն (ՆՎԼՄԿ/ICSID): Յուրաքանչյուր հաստատությունն ունի իր հստակ դերը աղքատության դեմ պայքարի և զարգացող աշխարհի բնակչության ապրելակերպի բարելավման գործում: Լրացուցիչ տեղեկությունների համար կարելի է այցելել www.worldbank.org, www.miga.org, և www.ifc.org կայքերը:

"Doing Business 2012: Doing Business in a More Transparent World" report released by International Finance Corporation and World Bank in Washington D.C. on October 20, 2011, assesses regulations affecting domestic firms in 183 economies. The report ranks the economies in 10 areas of business regulation, such as starting a business, resolving insolvency, and trading across borders. The study's methodology was expanded in 2011 to include indicators on getting electricity connections.
The 12 economies that have improved the ease of doing business the most across several areas of regulation as measured by the report are Morocco, Moldova, the former Yugoslav Republic of Macedonia, Sչo Tomռ and Prվncipe, Latvia, Cape Verde, Sierra Leone, Burundi, the Solomon Islands, the Republic of Korea, Armenia, and Colombia.
Armenia, ranked 55th, rose six places in the global ranking from 61st in 2011 in accordance with changed methodology and a new indicator on getting electricity, which resulted in recalculation of last year's 48th rank. Armenia is the only country among 183 economies that implemented as many as five regulatory and institutional reforms between June 2010 and May 2011. Specifically, the country reformed in the following areas of business regulation: Starting a business, Dealing with construction permits, Getting credit (credit information), Paying taxes, Resolving insolvency.
Armenia made starting a business easier by establishing a one-stop shop that merged the procedures for name reservation, business registration, and obtaining a tax identification number and by allowing for online company registration. The country made dealing with construction permits easier by eliminating the requirement to obtain an environmental impact assessment for small projects. Armenia improved its credit information system by introducing a requirement to collect and distribute information from utility companies. It made tax compliance easier for firms by reducing the number of payments for corporate income tax, social security contributions, property, and land taxes. It also introduced mandatory electronic filing and payment for major taxes. Finally, Armenia amended its bankruptcy legislation. Amendments regulate the appointment of insolvency administrators, reduce the processing time for bankruptcy proceedings, and regulate sales by auction.
A new IFC and World Bank report finds that for the ninth consecutive year, Eastern Europe and Central Asia led other regions in improving regulations for entrepreneurs. In the past year, 21 of the region's 24 economies improved business regulations for domestic firms by implementing a total of 53 reforms in areas such as resolving insolvency, dealing with construction permitting, enforcing contracts, and protecting investors. Amid a global economic crisis, 40 percent of the region's economies improved insolvency proceedings by implementing such measures as amended bankruptcy laws.
New data show that improving access to information on business regulations helps entrepreneurs. "Increasing transparency and access to regulatory information is important to creating a healthier business environment," said Sylvia Solf, lead author of the report. "To date, 60 percent of economies in Eastern Europe and Central Asia provide easy access to fee schedules or documentation requirements for trade, business start-up, construction permits, or electricity connections."
A new measure that looks at how economies changed their business regulations over the past six years shows that all economies in Eastern Europe and Central Asia have made their regulatory environments more business-friendly. "Research shows that a streamlined business regulatory environment helps a country's economic growth," said Augusto Lopez-Claros, Director, Global Indicators and Analysis, World Bank Group. "By simplifying regulations and expanding access to credit, countries in Eastern Europe and Central Asia continue to enhance opportunities for entrepreneurs."
About the Doing Business report series
Doing Business analyzes regulations that apply to an economy's businesses during their life cycle, including start-up and operations, trading across borders, paying taxes, and resolving insolvency. Doing Business does not measure all aspects of the business environment that matter to firms and investors. For example, it does not measure security, macroeconomic stability, corruption, the level of skills, or the strength of financial systems. Its findings have stimulated policy debates in more than 80 economies and enabled a growing body of research on how firm-level regulation relates to economic outcomes across economies. For more information about the Doing Business report series, one may visit: www.doingbusiness.org or join on Facebook: http://www.facebook.com/DoingBusiness.org.
About the World Bank Group
The World Bank Group is one of the world's largest sources of funding and knowledge for developing countries. It comprises five closely associated institutions: the International Bank for Reconstruction and Development (IBRD) and the International Development Association (IDA), which together form the World Bank; the International Finance Corporation (IFC); the Multilateral Investment Guarantee Agency (MIGA); and the International Centre for Settlement of Investment Disputes (ICSID). Each institution plays a distinct role in the mission to fight poverty and improve living standards for people in the developing world. For more information, please visit www.worldbank.org, www.miga.org, and www.ifc.org.