Իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպությունները պահանջում են
2011թ. սեպտեմբերի 6-ին ներքոնշյալ իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպությունները հանդես էին եկել հայտարարությամբ, որով արտահայտել էին իրենց մտահոգությունը հայկական բանակում առկա իրավիճակի, մասնավորապես` բռնությունների ու մահվան դեպքերի կապակցությամբ: Այս խնդիրների լուծման ուղղությամբ ՀՀ գլխավոր գերագույն հրամանատարին առաջադրվել են հետևյալ պահանջները` ակնկալելով դրանց ուղղությամբ գործուն քայլերի ձեռնարկում մեկամսյա ժամկետում.
- 1994 թվականից մինչև օրս ՀՀ բանակում զինծառայողների նկատմամբ կիրառված բռնությունների ու մահվան դեպքերի, այդ թվում` սպանությունների և ինքնասպանությունների, քրեական գործերի վարույթների մանրակրկիտ ուսումնասիրության կազմակերպում` վեր հանելու նախաքննություն և դատաքննություն իրականացնող մարմինների կողմից թույլ տրված բացթողումներն ու օրինախախտումները` ներգրավելով անկախ փորձագետների և շահագրգիռ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների.
- երաշխիքների ապահովում` քրեական պատասխանատվության ենթարկելու բոլոր այն պաշտոնատար անձանց, որոնք անմիջական պատասխանատվություն են կրել քրեական գործերի քննության ընթացքի և անօրինականությունների համար.
- զինված ուժերի շարքերում ոչ կանոնադրային հարաբերությունները և անառողջ մթնոլորտը վերացնելու ուղղությամբ կոնկրետ միջոցառումների ձեռնարկում` հանդես գալով օրենսդրական առաջարկություններով և ներգրավելով շահագրգիռ հասարակայնության ներկայացուցիչներին.
- հայկական բանակում խաղաղ պայմաններում մահացած զինծառայողների ընտանիքներին պատճառված բարոյական և նյութական վնասի դիմաց առաջնահերթ, պատշաճ և արժանապատիվ փոխհատուցում:
Սույն հայտարարությունից հետո մինչ օրս արձանագրել ենք հետևյալը.
- ՀՀ ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովը կազմակերպել է աշխատանքային դռնփակ երկու հանդիպում ՀՀ պաշտպանության նախարարության, զինվորական դատախազության, մարդու իրավունքների պաշտպանի, ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի, ՀՀ պաշտպանության նախարարին կից հանրային խորհրդի, իրավապաշտպան կազմակերպությունների և մահացած զինծառայողների հարազատների մասնակցությամբ` քննարկելու խնդիրը.
- ՀՀ պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչները կազմակերպել են առանձին հանդիպումներ մահացած զինծառայողների հարազատների հետ.
- Առնչվող կառույցների ներկայացուցիչները իրենց մասնակցությունն են բերել «Բանակն իրականում» նախաձեռնող խմբի կողմից կազմակերպված քննարկմանը և ներկայացրել իրենց տեսակետները բանակում տիրող իրավիճակի կապակցությամբ.
- ՀՀ կառավարությունը որոշում է ընդունել զոհված զինծառայողների ընտանիքների տրամադրվող նպաստն ավելացնելու 21 տոկոսով` մոտավորապես` 10.000-ից 12.100 ՀՀ դրամ.
- ՀՀ պաշտպանության նախարարի կողմից արվել են հայտարարություններ զինված ուժերում ներքին կարգապահության մակարդակի բարձրացման անհրաժեշտության մասին.
- «Բաղրամյան» ուսումնական կենտրոնում՝ ճամբարային հավաքի ժամանակ հոկտեմբերի 3-ին տեղի ունեցած մահվան ելքով ավտոպատահարի համար պատասխանատու զինվորականները ենթարկվել են տույժերի, մի քանի բարձրաստիճան սպաներ ազատվել են զբաղեցրած պաշտոններից, իսկ մի քանիսը` ստացել են նկատողություն.
- ՀՀ պաշտպանության նախարարի և զինվորական դատախազի միջև համաձայնություն է ձեռք բերվել զինված ուժերում կարգապահության խթանման, հանցավորության մակարդակի նվազեցման, հանցագործությունների կանխարգելման և պատասխանատվության խստացման նպատակով համատեղ հրամանով ստեղծել աշխատանքային խումբ, որի աշխատանքներին օժանդակություն կցուցաբերի նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանը:
Այս գործընթացին զուգահեռ, ՀՀ պաշտպանության նախարարության որոշ ներկայացուցիչներ զոհվածների հարազատներին փորձել են հորդորել` հրաժարվելու բանակում սպանությունների փաստերի դեմ հրապարակային բողոքներից: Իսկ սեպտեմբերի 21-ին, Անկախության տոնակատարության ժամանակ, իրավապահ մարմինները կոպտորեն խոչընդոտել են սպանված զինծառայողների հարազատների և հասարական ակտիվիստների բողոքի ցույցը:
Գտնում ենք, որ համապատասխան կառույցների կողմից տվյալ ժամանակահատվածում ձեռնարկված վերոնշյալ քայլերը բավարար չեն բանակում առկա խնդիրները կարգավորելու համար, իսկ ճնշումները մահացած զինծառայողների հարազատների նկատմամբ հիմք են տալիս առհասարակ կասկածի տակ դնելու նման կարգավորման համար քաղաքական կամքի առկայությունը:
Բացի այդ, արձանագրում ենք, որ մինչ օրս որևէ հրապարակային դիրքորոշում ստեղծված իրավիճակի ու մեր բարձրացրած հարցերի վերաբերյալ չի արտահայտել ՀՀ գլխավոր գերագույն հրամանատարը: Հասարակությանը նաև հայտնի չէ նրա կողմից ձեռնարկված որևէ կոնկրետ գործողություն այդ առնչությամբ:
Վերլուծելով նման վարքագիծը, համարում ենք, որ ՀՀ գլխավոր գերագույն հրամանատար Սերժ Սարգսյանը պատշաճ չի ընկալում բանակում տիրող իրավիճակն անհապաղ բարեփոխելու օրախնդիրը և չի զգում դրանում իր անմիջական պատասխանատվությունը: Նրանից արմատական բարեփոխումներ ակնկալել, փաստորեն, անիմաստ է, ուստի պահանջում ենք անհապաղ հրաժարականը իր զբաղեցրած պաշտոնից:

Human rights advocacy organizations demand
The below mentioned human rights advocacy NGOs had issued a statement on September 6, 2011 expressing their concern about the current plight in the Armenian Army, in particular the occurrences of violence and deaths. The following claims had been laid to the commander-in-chief of the armed forces of Armenia expecting him to take active measures within a month's time to settle the problems.
- Have a detailed study conducted on the proceedings of criminal cases on violence against and deaths of servicemen, including murders and suicides from 1994 to present in order to disclose the flaws and violations committed by the pre-investigation and investigation agencies by involving independent experts and representatives of interested NGOs.
- Ensure guarantees in order to call to criminal liability all the officials who bore the responsibility for the process of investigation of the criminal cases and illegalities.
- Take concrete measures to stop hazing and unhealthy atmosphere in the armed forces through processing legislative proposals and involving representatives of the public concerned.
- Provide immediate, proper and decent compensation for the moral and material damages caused to the families of the servicemen who died in non combat situation in the Armenian army.
We have noted the following measures taken so far since issuance of the statement,
- Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs of the National Assembly of Armenia held two close door meetings with the participation of the Ministry of Defense, Military Prosecutor's Office, Human Rights Defender, OSCE Office in Yerevan, Public Council adjacent to the Defense Minister, human rights advocacy organizations, and the relatives of the deceased servicemen.
- Individual meetings were organized with the relatives of the deceased servicemen by the representatives of the Ministry of Defense.
- Representatives of the related structures participated in "Situation in the Armenian Military" Stakeholder's Roundtable organized by "Army in Reality" initiative group and presented their standpoints on the situation in the army.
- Armenian Government made a decision to increase 21 percent the rates of allowance granted to the families of the deceased servicemen to approximately 10.000 - 12.100 AMD.
- Defense Minister made a statement referring the need to increase the internal discipline level in the armed forces
- Servicemen responsible for the car accident on October 3 resulting in deaths during a camp gathering in Baghramian educational center incurred penalty, several high ranking officers were dismissed, others received reprimands.
- Defense Minister and Military Prosecutor came to an agreement to set up a working group with an aim to promote discipline, reduce crime level, prevent crime, and strengthen responsibility by a joint order also assisted by the Human Rights Defender.
At the same time, some representatives of the Ministry of Defense attempted to persuade the relatives of the deceased servicemen to refuse staging public protests against murders committed in the army. On September 21 during Armenia's Independence Day celebration, the law enforcement bodies forcibly hindered the protest demonstration held by the killed servicemen's relatives and public activists.
We believe that the abovementioned steps taken by relevant government structures in the given period are insufficient - little, if anything - to settle the existing problems - to stem the incidents of violence and deaths in the army, and the pressures exerted on the family members of the deceased servicemen give raise to doubts in the political will and commitment to address the problems.
Besides, we state that the commander-in-chief did not voice his public position on the current state of affairs and the issues raised by us to date. The public is also unaware of any concrete steps taken by him in this regard.
By analyzing such behavior, we consider that the Commander-in-Chief Serzh Sargsyan does not duly perceive the pressing issue to improve the situation in the army and does not feel his direct responsibility in it. It is meaningless to expect drastic improvements from him, and therefore we demand his immediate resignation,