2011 թ. մայիսի 20-ին Երևանում կայացած «Օրհուսը Հայաստանում` գնահատում է հասարակությունը» թեմայով խորհրդակցության ամփոփիչ հայտարարություն
Հայաստանի Հանրապետությունը 1998 թ. հունիսին ստորագրել և 2001 թ. մայիսին վավերացրել է «Շրջակա միջավայրի հարցերի առնչությամբ տեղեկատվության հասանելիության, որոշումներ ընդունելու գործընթացին հասարակայնության մասնակցության և արդարադատության մատչելիության մասին» (Օրհուսի) կոնվենցիան: Այն ուժի մեջ է մտել 2001 թ. հոկտեմբերին: Օրհուսի կոնվենցիայի ուժի մեջ մտնելու տասնամյակի և կոնվենցիայի անդամ պետությունների ս.թ. հունիսի 29-ից հուլիսի 1-ը Քիշնևում կայանալիք չորրորդ հանդիպմանն ընդառաջ կոնվենցիայի իրականացման գործում շահագրգիռ հասարակական կազմակերպությունները հանդես են գալիս հայտարարությամբ և արտահայտում հասարակական կառույցների գնահատականը Հայաստանի Հանրապետության կողմից այդ կոնվենցիայի շրջանակում ստանձնած պարտավորություններն իրականացնելու վերաբերյալ:
Գնահատելով Օրհուսի կոնվենցիայի դերն ու նշանակությունը Հայաստանի Հանրապետությունում ժողովրդավարական գործընթացները խթանելու գործում,
գիտակցելով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության նախնական պատրաստակամությունը, միանալով Օրհուսի կոնվենցիային, որդեգրել և իրականացնել դրա սկզբունքները,
ընդունելով Օրհուսի կոնվեցիայի առանձնահատկություններն այլ բնապահպանական կոնվենցիաների համատեքստում և դրա իրականացմանն առնչվող խոչընդոտները ժողովրդավարության ոլորտում իր առաջին քայլերն անող պետության համար`
մենք` ներքոստորագրյալ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներս, այդուհանդերձ
գտնում ենք,
որ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը հիմնականում ձախողել է Կոնվենցիայի պահանջների իրականացումը: Այն`
- չի ապահովել կոնվենցիայով ամրագրված սկզբունքների կիրառման համար անհրաժեշտ իրավական ու ընթացակարգային համակարգի ստեղծումը.
- չի ապահովել առնչվող պետական կառույցների, այդ թվում` արդարադատության և բնական ռեսուրսների կառավարման ոլորտների լիազորված մարմինների ներգրավումը կոնվենցիայի իրականացման գործում.
- չի ձեռնարկել մի շարք անհրաժեշտ քայլեր ապահովելու կոնվենցիայի հիմնադրույթների` տեղեկատվության մատչելիության, որոշումների ընդունման գործընթացում հասարակայնության մասնակցության և արդարադատության մատչելիության պատշաճ կիրարկումը.
- չի ձեռնարկել որևէ գործողություն իրականացնելու Օրհուսի կոնվենցիայի անդամ պետությունների 2008թ. հունիսի 11-13-ի 3-րդ հանդիպման ընթացքում ընդունված թիվ III/6b որոշմամբ ամրագրված առաջարկությունները` Հայաստանի կողմից Օրհուսի կոնվենցիայի շրջանակներում ստանձնված պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ:
Մտահոգություն ենք հայտնում առ այն, որ կոնվենցիայի վավերացումից սկսած մինչ օրս
- հնարավոր չէ ստանալ համապարփակ և հանրամատչելի տեղեկություն բնական ռեսուրսների շահագործման վերաբերյալ.
- շրջակա միջավայրի վրա կործանարար ազդեցություն ունեցող` հանքարդյունաբերության ընդլայնման, անտառների ոչնչացման, ջրային էկոհամակարգերի խախտման և նման այլ որոշումները շարունակում են ընդունվել են առանց հասարակայնության մասնակցության.
- դատական համակարգը որևէ հասարակական կազմակերպության հնարավորություն չի ընձեռում վիճարկել առանց հասարակայնության մասնակցության ընդունված և/կամ շրջակա միջավայրին առնչվող որոշումներ:
Արձանագրում ենք, որ
- Օրհուսի կոնվենցիայի իրականացումը խթանող մի շարք միջոցառումներ, ինչպես օրինակ` վարչական դատարանի ստեղծումը կամ տեղեկատվության ազատության մասին օրենքի ընդունումը տեղ են գտել երկրի կողմից այլ միջազգային պարտավորությունների իրականացման շրջանակներում.
- Օրհուսի կոնվենցիայի իրականացմանն ուղղված միջոցառումները Հայաստանի Հանրապետությունում ճնշող մեծամասնությամբ իրականացվել են հասարակական կառույցների կողմից` միջազգային կազմակերպությունների աջակցությամբ և/կամ նախաձեռնությամբ:
Գնահատում ենք
ՀՀ կառավարության և, մասնավորապես, Օրհուսի կոնվենցիայի համակարգող կառույց հանդիսացող ՀՀ բնապահպանության նախարարության գործունեությունը ոչ բավարար:
Պահանջում ենք
ՀՀ կառավարությանը շուտափույթ կերպով ձեռնարկել քայլեր իրավիճակը շտկելու ուղղությամբ` ներգրավելով Օրհուսի կոնվենցիայի իրականացմամբ շահագրգիռ հասարակայնությանը:
Կոչ ենք անում
համապատասխան միջազգային կառույցներին հետամուտ լինել Հայաստանի կողմից իր միջազգային պարտավորությունների իրականացմանը:

The Republic of Armenia has signed the UNECE Convention on Access to Information, Public Participation in Decision-Making and Access to Justice in Environmental Matters (Aarhus Convention) in June 1998 and ratified it in May 2001. The Convention entered into force in October 2001. Towards the observance of 10th anniversary of entering into force of the Convention and the 4th Meeting of Parties in Chisinau on June 29-July 1, 2011, the interested non-governmental organizations issue a statement to articulate the assessment of the public of the fulfillment of committments of the Republic of Armenia under the mentioned Convention.
Evaluating the role and importance of the Aarhus Convention in promotion of democratic processes in the Republic of Armenia;
recognizing the initial commitment of the Republic of Armenia through joining the Convention to adopt and implement the principles of the Convention;
acknowledging the specifics of the Aarhus Convention within the context of other environmental conventions and its implementation obstacles for a country that makes its first steps towards democracy;
we, the undersigned representatives of non-governmental organizations still
find that
Government of the Republic of Armenia failed to accomplish the requirements of the Convention.
It
- did not ensure the necessary legal and procedural framework for implementation of the Convention's principles;
- did not ensure the engagement of relevant state institutions, including those responsible for fields of justice and natural resource management, in process of implementation of the Convention;
- did not take some necessary steps to ensure the adequate implementation of the Convention's provisions on access to information, public participation in decision-making and access to justice;
- did not take any action to fulfil recommendations set forth in decision III/6b of 3rd Meeting of Parties of the Aarhus Convention on June 11-13, 2008 regarding Armenia's obligations under the Convention.
We express a concern that since ratification of the Aarhus Convention up to present
- it is not possible to obtain comprehensive and publicly accessible information concerning the exploitation of natural resources;
- decisions having a disastrous impact on the environment such as expansion of mining, destruction of forests, disruption of water ecosystems and others are being adopted without public participation;
- judicial system does not allow any non-governmental organization to challenge environmental decisions adopted without public participation and/or related to the environment.
We record that
- some measures that promote implementation of the Aarhus Convention, such as estabslihment of administrative courts or adoption of the Law on Freedom of Information, have taken place within Armenia's other international commitments;
- major part of measures for implementation of the Aarhus Convention undertaken in the Republic of Armenia have been implemented by non-governmental organizations and/or with their initiative.
We evaluate
- the work of the Government of the Republic of Armenia and particularly, of the focal point institution of the Aarhus Convention ? the Ministry of Nature Protection as not satisfactory.
- the government take immediate steps to fix the situation, also engaging into the process the public concerned with implementation of the Aarhus Convention.
We call
- the respective international organizations to pursue implementation of Armenia's international obligations.