Ի՞նչ է կատարվում ԵՄ հարևանությունում. օգնության տրամադրումը պայմանավորված է լինելու ժողովրդավարական բարեփոխումներով
Եվրամիության հարևանության քաղաքականության (ԵՀՔ) վերաբերյալ բավականին ուշագրավ դիտարկում է ներկայացվել Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ (ԹԻ) միջազգային հակակոռուպցիոն կազմակերպության բլոգում: «Ս.թ. մայիսի 25-ին Եվրահանձնաժողովի և Եվրամիության (ԵՄ) Արտաքին հարաբերությունների ու անվտանգության քաղաքականության գերագույն հանձնակատարի կողմից վերջապես հրապարակվել է ԵՄ հարևանության քաղաքականության մասին վերանայման հաղորդագրությունը: ԹԻ-ի` Բրյուսելում ԵՄ հետ կապերի գրասենյակը ողջունում է փոփոխվող հարևանության համատեքստում ժողովրդավարացումը և կոռուպցիայի դեմ պայքարը կարևորող առաջարկությունը:
ԵՀՔ-ն սահմանում է ԵՄ հարաբերությունների շրջանակը արևելաեվրոպական և հարավմիջերկրածովյան տարածաշրջանների երկրների հետ: Անցյալում ԵՀՔ-ն քննադատության էր արժանանում իր քաղաքական նախապայմանները լիարժեքորեն չօգտագործելու և հարաբերությունների բարելավումը այնպիսի ոլորտներով, ինչպիսիք են ժողովրդավարական բարեփոխումներն ու մարդու իրավունքները, բացահայտորեն պայմանավորելու հարցում թերանալու մեջ: Սակայն Եվրամիության հարավային հարևանների, Մերձավոր Արևելքի և Հյուսիսային Աֆրիկայի երկրներում սկիզբ առած արաբական աշունը ԵՀՔ-ի վերափոխման կարևոր խթան հանդիսացավ: «Ավելին ավելիի դիմաց» և «քիչ քչի դիմաց»` ԵՀՔ սահմանած նոր նշանաբանով ԵՄ օգնության տրամադրման ավելի խիստ պայմաններ է առաջադրում իր հարևան ոչ ժողովրդավար երկրներին:
ԵՀՔ որոշ կարևոր նոր հայեցակետերն են`
- ավելի մեծ աջակցություն ավելի խոր ժողովրդավարացման դիմաց
- օժանդակության տրամադրում ԵՀՔ քաղաքացիական հասարակության մասնակցային մեխանիզմների միջոցով
- Ժողովրդավարության զարգացման եվրոպական հիմնադրամի ստեղծում
- ավելի հստակ առաջնահերթություններ առավել ուժեղ քաղաքական ուղղորդման միջոցով` ԵՀՔ գործողությունների ծրագրերի և ավելի ճշգրիտ ցուցանիշների կիրառմամբ:
ԹԻ-ն խթանել է այս զարգացումների մեծ մասը, ինչպիսիք են կոնկրետ ժողովրդավարական բարեփոխումների հետ կապված զգալի քաղաքական նախապայմաններն ու ԵՀՔ-ում քաղաքացիական հասարակության մասնակցային մեխանիզմների ստեղծումը (տես հանձնակատար Ֆյուլեին ներկայացված 2010 թ. համատեղ հուշագիրը):
ԹԻ-ի` Բրյուսելում ԵՄ հետ կապերի գրասենյակը նաև խիստ ոգևորված է ԹԻ մասնաճյուղերի` ԵՀՔ-ին առնչվող գործունեությամբ, որոնք անխոնջ աշխատում են ծանր պայմաններում` նպաստելու կոռուպցիայի դեմ պայքարին և թափանցիկությանը: ԹԻ-ի Վրաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի մասնաճյուղերն իրականացրել են իրենց երկրների` ԵՀՔ գործողությունների ծրագրերով ստանձնած հակակոռուպցիոն բարեփոխումների և պարտավորությունների մոնիտորինգ: Մայիսի սկզբին նրանք հրապարակել են իրենց երկրների վերաբերյալ զեկույցները, համաձայն որոնց հակակոռուպցիոն միջոցառումների ընդունման և կիրարկման գործում գրանցվել է չնչին առաջընթաց:
Բրյուսելում ԹԻ զեկույցի հրապարակման ժամանակ ԹԻ Հայաստանի մասնաճյուղի գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը ԵՀՔ առջև ծառացած հիմնախնդիրն այսպես է ամփոփել. ««Ավելին ավելիի դիմաց»-ը քաղաքականություն է, բայց ինչպե՞ս չափել նրա արդյունավետությունը («ավելին»): Քաղաքականության հաջողության համար ցուցանիշների ու նախապայմանների ընտրության չափորոշիչները վճռորոշ կլինեն: Եթե դրանք սահմանափակված լինեն միայն օրենսդրական բարեփոխումներով, ապա չեն կարող դառնալ առաջընթացի երաշխիք»:
2011-2013 թթ. ընթացքում ԵՀՔ-ին կտրամադրվի հավելյալ 1.2 միլիարդ եվրո` այսպիսով առաջիկա երկու տարիներին հատկացվող աջակցությունը հասցնելով գրեթե 7 միլիարդ եվրոյի: Այնուամենայնիվ, մտահոգությունների տեղիք է տալիս այն հանգամանքը, որ քաղաքականությունը աջակցության չի արժանանա բավարար չափով ֆինանսական ռեսուրսների բացակայության և ԵՄ անդամ պետությունների քաղաքական անբավարար կամքի պատճառով: Եվրախորհրդարանի պատգամավոր, Կանաչներ-Եվրոպական ազատ դաշինքի արտաքին քաղաքականության գծով խոսնակ Ֆրանցիսկա Բրանտներն ասել է. «Առաջարկված «բլիթները»` Եվրոպայի հարևան երկրներից քաղաքացիների ավելի մեծ տեղաշարժը, շուկայի առավել հասանելիությունը և մեծ գումարները կմնան որպես դատարկ խոստումներ, եթե ԵՄ անդամ պետությունները ձախողեն պատշաճ աջակցությունը: Բյուջետային հատկացումների կրճատումների և սահմանների վերահսկման ներկա բանավեճի պայմաններում ակնհայտ է, որ այն դյուրին չի լինելու»:
Եվրախորհրդարանի և ԵՄ խորհրդի հավանությանն արժանանալուց հետո ԵՀՔ-ն պետք է արդարացնի իր ամբիցիոզ նպատակները: Հուսով ենք, որ արժեր այսքան սպասել այդ նպատակների իրականացմանը»:

What's going on in the EU hood? Aid linked to democratic reform
Transparency International Liaison Office to the European Union posted a noteworthy review on European Neighborhood Policy (ENP) on the blog of Transparency International (TI), the global anti-corruption organization. "On May 25, 2011, the communication on the revision of the ENP was unveiled by the European Commission and High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy finally. TI Liaison Office to the European Union welcomes the proposal which places a stronger focus on democratization and the fight against corruption in the context of a changing neighborhood.
The European Neighborhood Policy provides the framework for the EU's relations with Eastern Europe and countries of the southern Mediterranean. In the past, the ENP has been criticized for underusing its political conditionality and failing to make enhanced relations explicitly conditional in areas such as democratic reform and human rights. The Arab Spring in the EU's Southern Neighborhood has given important momentum to the overhaul of the ENP. Under the mottos 'more for more' and 'less for less' the ENP is set to attach tougher conditions to EU assistance to non-democratic states in its neighborhood.
Some important new aspects of the ENP are:
- Greater support for building deep democracy
- Providing support through an ENP civil society facility
- Establishment of a European Endowment for Democracy
- Clearer priorities through stronger political steering - through ENP Action Plans, and with more precise benchmarks.
TI has been pushing for many of these developments; such as greater political conditionality linked to concrete democratic reforms and the creation of a civil society facility in the ENP (see the joint memorandum submitted to Commissioner Fule in 2010).
I am also so encouraged by the activities of TI Chapters in the European neighborhood, who work tirelessly and in difficult circumstances to promote the fight against corruption and transparency. TI National Chapters in Georgia, Armenia and Azerbaijan have been involved in the monitoring of anti-corruption reforms and commitments made under their countries' ENP Action Plans. Earlier this month they published their reports which found that little progress had been made in adopting or implementing anti-corruption measures.
At the TI report launch in Brussels, Varuzhan Hoktanyan, Executive Director of TI Armenia summed up a key issue the ENP faces: "More for more is the policy - but how do you measure it?" The criteria for the benchmarks and conditionality will be critical for the success of the policy. If the yard stick is limited to legislative improvements, this will be no guarantee for progress.
An extra ?1.2 billion will be made available for the ENP between 2011 and 2013, bringing the support to almost ?7 billion over the next 2 years. Still there is concern that the policy will not be backed with enough funds and political will of member states. MEP Franziska Brantner, the foreign affairs spokesperson for the Greens, said, "The proposed ?carrots' of increased mobility for citizens from Europe's neighborhood, better market access and more funds will remain empty promises if member states fail to buy-in. In the context of budget cutbacks and the current debates on border controls it is clear that this will not be easy."
Following endorsement by the European Parliament and Council the ENP will have to live up to its ambitious goals - we hope it will have been worth the wait."