ԵՀՔ 2010 թ. առաջընթացի զեկույց. Հայաստան
Եվրոպական հանձնաժողովը և ԵՄ Արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչը հրապարակել են «հարևանության փաթեթը», որը ներառում է վերանայված ԵՀՔ մասին հաղորդումը, 2010թ. զարգացումների վերաբերյալ 12 երկրների զեկույցները, ներառյալ Հայաստանի մասին, ոլորտային զեկույց, ինչպես նաև զեկույց Արևելյան գործընկերության մասին: Համաձայն ԵՀՔ իրականացման վերաբերյալ Հայաստանի 2010 թ. զեկույցի անհավասար առաջընթաց է գրանցվել կոռուպցիայի դեմ պայքարում: Ջանքեր են գործադրվել հանրային հատվածում բարելավելու թափանցիկությունը` բարձրաստիճան քաղաքացիական ծառայողների ունեցվածքի մասին տարեկան պարտադիր տեղեկատվության տրամադրմամբ:
Որպես ԳՐԵԿՈ-ի հանձնարարականի կատարում` 2010 թ. մայիսի ընդունվել է «Դատախազության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին ՀՀ օրենքը, որով վերացվել է դատական գործ հարուցելու և դատախազներին անձեռնմխելիությունից զրկելու գլխավոր դատախազի լիազորությունը: ՀՀ վերահսկիչ պալատի կողմից հրապրակվել են պետական հաստատությունների գործունեության մասին ուսումնասիրություններ, իսկ կոռուպցիոն խնդիրների վերաբերյալ ավելի շատ քննարկումներ են ընթացել: Մի քանի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ են աշխատանքից ազատվել կոռուպցիոն մեղադրանքներով: «Փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին ՀՀ օրենքն ընդունվել է 2010 թ. դեկտեմբերին: Սահմանափակ առաջընթաց է գրանցվել հակակոռուպցին օրենսդրության կիրառման և հակակոռուպցիոն ռազմավարության և դրա միջոցառումների ծրագրի ուղղությամբ:
Ընդհանուր առմամբ Հայաստանը 2010թ. որոշ առաջընթաց է արձանագրել քաղաքական երկխոսության և բարեփոխումների ոլորտում: Դրական քայլեր են ձեռնարկվել հաղթահարելու քաղաքական ճգնաժամը` աստիճանաբար ազատ արձակելով մի շարք անձանց, որոնք կալանավորվել են 2008թ. մարտի դեպքերից հետո: Լավ առաջընթաց է արձանագրվել զրպարտության ապաքրեականացման, ինչպես նաև մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի ամրապնդման առումով: Որոշ առաջընթաց է գրանցվել դատական համակարգի թափանցիկությունն ավելացնելու ուղղությամբ, սակայն ոչ մի առաջընթաց չկա դատական համակարգի անկախության առումով: Լրատվամիջոցների բազմակարծության առումով առաջընթացը շարունակում է սահմանափակված մնալ. խոսքի և տեղեկատվության ազատության ոլորտում փոքր առաջընթաց կա, սակայն հետագա քայլերն անհրաժեշտ են:
2010թ. առաջընթաց չի գրանցվել բանտային պայմանների բարելավման առումով: Կալանավայրերում, ոստիկանական բաժանմունքներում և բանակում զորակոչիկների շրջանում խոշտանգման և դաժան վերաբերմունքի դեպքեր են արձանագրվել, որոնք պատշաճ հետաքննության չեն ենթարկվել: Գլոբալ տնտեսական ճգնաժամով պայմանավորված խիստ անկման պայմաններում 2010թ. նոյեմբերին ԵՄ և Հայաստանը համաձայնություն կնքեցին 100 միլիոն եվրո ֆինանսական օժանդակության փաթեթի վերաբերյալ: Այնուամենայնիվ, ճգնաժամը խոչընդոտեց տնտեսական բարեփոխումների, աղքատության նվազեցման և շրջակա միջավայրի պահպանման հարցերի առաջընթացին: Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանը վարել է խելամիտ մակրոտնտեսական քաղաքականություն և որոշ քայլեր ձեռնարկել տնտեսական անկման ազդեցությունը մեղմելու համար:
2010թ. Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման շուրջ բանակցությունները շարունակվել են ամենաբարձր մակարդակներում, որի արդյունքում, ի թիվս այլոց, համաձայնություն է ձեռքբերվել գերիների փոխանակման շուրջ:
2010թ. Հայաստանն առաջընթաց է արձանագրել ԵՀՔ Գործողությունների ծրագրի որոշ ոլորտներում, ներառյալ քաղաքական երկխոսության և բարեփոխումների ոլորտում:
ԵՄ- Հայաստան Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները սկսվել են 2010թ. հուլիսին և այժմ հաջող ընթացքի մեջ են:
Քաղաքական երկխոսություն և կառավարում, ներառյալ Արտաքին և անվտանգության ընդհանուր քաղաքականություն
- 2010թ. Հայաստանն ակտիվ քայլեր է ձեռնարկել Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ծրագրի հայեցակարգի մշակման համար: Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը շարունակում է երկրում մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների իրավիճակի մշտադիտարկում իրականացնել (2010թ. այն ներկայացրել է 2 հատուկ զեկույց): Սակայն կալանավայրերում խոշտանգման և դաժան վերաբերմունքի դեպքերը շարունակվում են արձանագրվել, և ոչ մի առաջընթաց չի արձանագրվել բանտային պայմանների կամ անչափահասների գծով արդարադատության բարելավման համակարգում:
- Ընտրական օրենսգրքի նոր նախագիծը, որը հայաստանյան օրենսդրությունն է ավելի կհամապատասխանեցնի միջազգային պարտավորություններին, դրվել է հանրային քննարկման:
- Առաջընթաց է գրանցվել դատական բարեփոխումների իրականացման (2009-2011թթ. Գործողությունների ռազմավարական ծրագրին համապատասխան), մասնավորապես դատական համակարգի թափանցիկության առումով, սակայն դատական համակարգի անկախության հարցը դեռևս լուրջ մտահոգության տեղիք է տալիս:
- Որոշ քայլեր են ձեռնարկվել կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործում, ներառյալ պետական սեկտորի թափանցիկության ավելացման ուղղությամբ: Բարելավվել է խոսքի և տեղեկատվության ազատությունը, սակայն հեռուստատեսության և ռադիոյի օրենքի լրացումները քննադատության են ենթարկվել ԵԱՀԿ կողմից, քանի որ չեն ապահովում լրատվամիջոցների բազմակարծությունը: Բարելավում է արձանագրվել հավաքների ազատության հարցում:
- 2010թ. սեպտեմբերին Հայաստանը ստորագրել է Սեռական շահագործումից և սեռական բնույթի բռնություններից երեխաների պաշտպանության մասին ԵԽ կոնվենցիան, և հաստատել է գենդերային քաղաքականության հայեցակարգը:
Հայաստանը համաձայնել է միանալ ԵՄ արտաքին և անվտանգության ընդհանուր քաղաքականության 44 հայտարարություններից 28-ին: 2010թ. հունիսին և սեպտեմբերին ԵՄ և Հայաստանի միջև տեղի է ունեցել քաղաքական և անվտանգության կոմիտեի քաղաքական երկխոսության երկու հանդիպումներ:
Տնտեսական ինտեգրում և առևտուր
- 2010թ. տնտեսական գործունեությունը վերականգնվել է խորն անկումից: ՀՆԱ-ն աճել է մոտ 4%-ով: Տարվա վերջում գործազրկության ցուցանիշն ընկել է 6.9%-ով:
- Տեղական և արտաքին մատակարարման ցնցումները և գյուղատնտեսական արտադրանքի անկումը 2010թ. նոյեմբերին սղաճը հասցրել է 9.5%-ի:Կենտրոնական բանկի տոկոսադրույքը մնացել է 7.25%
- Ճգնաժամի արդյունքում կառավարությունը հետաձգել է աղքատության նվազեցման ուղղությամբ կայուն զարգացման ծրագրի իրականացումը:
- 2010թ. ԵՄ հետ երկկողմ առևտուրն աճել է, ԵՄ-ից արտահանումը դեպի Հայաստան աճել է 4.2%-ով, իսկ հայկական արտադրանքի արտահանումը դեպի ԵՄ աճել է 59.9 % (այնուամենայնիվ դրանք մնում են ցածր հավելյալ նշանակության մի շարք ապրանքատեսակներ):
- Հայաստանը որոշ առաջընթաց է արձանագրել խորը և համապարփակ ազատ առևտրի բանակցությունների համար ԵՄ առաջարկներ իրականացման գործում: Կառավարությունը հաստատել է որակի ենթակառուցվածքի բարեփոխման ռազմավարությունը, բարելավել է մաքսային ծառայության ինստիտուցիոնալ կարողությունները, ապրանքների ազատ տեղաշարժի, սանիտարիայի և բուսասանիտարիայի հարցերում գրանցել առաջընթաց և այլն:
Մարդկանց տեղաշարժի, անկանոն միգրացիայի դեմ պայքարի խրախուսում
- Արդարադատության, ազատության և անվտանգության հարցերով ԵՄ-Հայաստան ենթահանձնաժողովի առաջին հանդիպումը տեղի է ունեցել 2010թ. հուլիսին: 2010թ. նոյեմբերին Հայաստանն ընդունել է Սահմանային անվտանգության և սահմանների համապարփակ կառավարման ռազմավարությունը: Աշխատանքները շարունակվում են նաև միգրացիայի և ապաստանի հարցերով ազգային ծրագրի մշակման ուղղությամբ:
- Որոշ քայլեր են ձեռնարկվել մարդկանց թրաֆիքինգի վերացման, թմրամիջոցների և փողերի լվացման դեմ պայքարի ուղղությամբ: Սակայն ոչ մի առաջընթաց չի արձանագրվել ոստիկանության և դատական համակարգի համագործակցության, ինչպես նաև տվյալների պաշտպանության ոլորտում: 2010թ. մարտին մեկնարկել է Հարավային Կովկասում սահմանների համալիր կառավարման ծրագիրը:
Ոլորտային համագործակցություն. Օրինակներ
- Տրանսպորտ. Մեկնարկել է 2009-2020թթ. տրանսպորտային սեկտորի զարգացման ռազմավարության իրականացումը: Առաջընթաց է գրանցվել հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի և երկաթգծերի վերականգնման հարցերում: Հայաստանի Ճանապարհային անվտանգության խորհուրդը սկսել է իր աշխատանքները. կյանքի է կոչվել ճանապարհային անվտանգության ռազմավարությունը, որի արդյունքում նվազել են ճանապարհատրանսպորտային պատահարները:
- Էներգիա. 2010թ. մայիսին Հայաստանը դիմել է Էներգետիկ համայնքի կազմակերպությունում դիտորդի կարգավիճակ ստանալու համար: ԵՄ-Հայաստան էներգետիկ հարցերով ենթահանձնաժողովի առաջին հանդիպումը կազմակերպվել է 2010թ. նոյեմբերին: Հայաստանը շարունակել է Մեծամորի ատոմակայանի անվտանգության աստիճանի բարձրացմանն ուղղված աշխատանքները և շարունակել վարկավորել ատոմակայանի փակման ֆոնդը` նկատի ունենալով 2016թ.ատոմակայանի ծրագրված փակումը: ԵՄ շարունակում է հորդորել Հայաստանին փակել ատոմակայան հնարավորինս շուտ, մինչև ծրագրված ժամկետը, քանի որ Մեծամորի ատոմակայանը չի կարող արդիականացվել այնքան, որպեսզի համապատասխանի միջուկային անվտանգության միջազգային չափանիշներին:
- Շրջակա միջավայր. Շրջակա միջավայրի Կովկասի տարածաշրջանային կենտրոնը շարունակում է գործունեություն իրականացնել, ներառյալ տեղեկատվության և հանրային մասնակցության հարցերում: Հայաստանը վավերացրել է ՄԱԿ-ի Եվրոպայի տնտեսական հանձնաժողովի կոնվենցիային կից շրջական միջավայրի ռազմավարական գնահատման արձանագրությունը: Հայաստանը նաև ՄԱԿ-ի կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիային է ներկայացրել կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ Ազգային երկրորդ ծրագիրը:
- Կրթություն. Բոլոնիայի գործընթացի համատեքստում մշակվել է 2010-2015 թթ. ռազմավարական ծրագիրը: Հայաստանյան ուսանողներն ակտիվ մասնակցություն են ցուցաբերում Էրազմուս Մունդուս մագիստրոսական ծրագրերին: Բացի այդ, Երևանի պետական համալսարանին է շնորհվել Ժամ Մոնեի միջառարկայական մոդուլը, որը կենտրոնացած է ԵՄ Կովկաս հարաբերությունների վրա:
- Մշակույթ. Մշակութային ծրագրի ներքո` Հայաստանը մասնակցել է 2010թ. ԵՀՔ երկրների հատուկ գործողությանը:
- Առողջապահություն. Եվրոպական հանձնաժողովը և Հայաստանը հաղորդակցության ուղիներ են հաստատել հասարակական առողջության ճգնաժամային պայմաններում էպիդեմիոլոգիական տեղեկատվության փոխանակման համար:

ENP Country Progress Report 2010 -Armenia
The European Commission and the High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy published the annual "neighborhood package", consisting of a communication proposing a reviewed ENP, 12 country reports on developments in 2010, including one on Armenia, a sector report and a report on the Eastern Partnership.
According to Country Report on Implementation of the European Neighborhood Policy in 2010, there was uneven progress in the fight against corruption. Efforts were made to improve transparency in the public sector with the annual mandatory publication of information on the property of high-ranking civil servants.
The law on Prosecution was amended in May in response to the recommendations by GRECO, abolishing the decisive role of the Prosecutor General in the initiation of proceedings and lifting the immunity of prosecutors. The Chamber of Audit published a number of audits in state institutions and there was an increase in public discussion on corruption issues. Several high level officials were dismissed on corruption charges. The law on Combating Money Laundering and the Financing of Terrorism was amended in December 2010. Limited progress was made on the enforcement of anticorruption legislation and in the implementation of the Anti-corruption Strategy and Action Plan.
Overall, in 2010 Armenia made some progress in the area of political dialogue and reform. Positive steps were taken to overcome the political crisis, with the gradual release of a number of persons detained for charges related to the March 2008 events. Good progress was reported on decriminalisation of defamation and on strengthening of the Office of the Human Rights Defender. Some progress was made on enhancing transparency in the court system but none on enhancing the independence of the Judiciary. Progress regarding media pluralism was limited however freedom of expression and information improved slightly, although further efforts are needed.
2010 saw no progress in prison conditions. Cases of torture and ill treatment were reported in detention facilities, police stations and among military conscripts and these were generally not adequately investigated., but
In view of the severe recession resulting from the global economic crisis, in November 2010 the EU and Armenia agreed a ?100 million financial assistance package. Nevertheless, the crisis hampered progress towards economic reform, poverty reduction and the protection of the environment. Overall, Armenia maintained prudent macroeconomic policies and introduced some measures to mitigate the effects of the downturn.
In 2010 negotiations on a peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict continued at the highest level leading, among other things, to an agreement to exchange prisoners of war.
In 2010 Armenia made progress in some areas of the ENP Action Plan, including political dialogue and reform. Negotiations of the EU-Armenia Association Agreement were launched in July 2010 and progressed at a good pace.
Political dialogue and governance, including CFSP
- Armenia took active steps in 2010 for the development of a National Human Rights Protection Action Plan. The Human Rights Defender Office (HRDO) continues to monitor the situation of human rights and fundamental freedoms in the country (in 2010 it produced two ad hoc reports). However, cases of torture and ill treatment in detention centres are still reported and no progress was made in improving prison conditions or the juvenile justice system.
- A new draft electoral code bringing the Armenian legislation further in line with international obligations was submitted for public discussion.
- Progress was made on the implementation of judicial reforms (in accordance with Strategic Action Plan 2009-11) with regard to transparency in the court system, but the independence of the judiciary remains a serious concern.
- Efforts were made in the fight against corruption, including to improve transparency in the public sector.
- Freedom of expression and information improved, however the amendments to the Television and Radio Law were criticised by the OSCE as not promoting media pluralism. The freedom of assembly has improved.
- In September 2010 Armenia signed the CoE Convention on the Protection of Children against Sexual Exploitation and Abuse and approved a Gender Policy concept.
Armenia aligned itself with 28 out of 44 of the EU's Common Foreign Security Policy declarations that it was invited to join. Two Political and Security Committee Political Dialogue meetings between Armenia and the EU took place in June and September 2010.
Economic integration and trade
- Economic activity in 2010 recovered from the deep recession. GDP grew by around 4%. The unemployment rate fell to 6.9% at the end of the year.
- Domestic and external supply shocks and the decline of agricultural output brought the inflation rate to 9.5% in November 2010. The reference interest rate of the Central Bank remained at the level of 7.25%.
- As a result of the crisis, the Armenian government continued the suspension of the Sustainable Development Programme on poverty reduction.
- Bilateral trade with the EU improved in 2010, EU exports to Armenia increased by 4.2%, while exports of Armenian products to the EU increased by 59.9% (they remain however concentrated in a few commodities of low value added).
- Armenia made some progress in addressing the EU recommendations preparing the DCFTA negotiations. The government approved the strategy for quality infrastructure reform, the institutional capacity of the customs service was improved, progress was made regarding free movement of goods, sanitary and phyto-sanitary standards, etc.
Promoting mobility, fighting irregular migration
- The first meeting of the EU-Armenia Subcommittee on Justice, Freedom and Security took place in Yerevan in July 2010. In November 2010 Armenia adopted the Border Security and Comprehensive Border Management Strategy. Work continued also on the National action plan on migration and asylum.
- Some actions were taken in the field of eliminating the trafficking of human beings, combating drugs and money laundering. No progress was reported in the area of police and judicial cooperation and data protection. The Southern Caucasus Integrated Border Management (SCIBM) was inaugurated in March 2010.
Sector cooperation - examples
- Transport: The implementation of the 2009-20 transport sector development strategy started. Progress was achieved on the North-South road corridor and on the rehabilitation of the rail links. The National Road Safety Council of Armenia became operational and the Road Safety Strategy was implemented, leading to a drop in accidents.
- Energy: In May 2010 Armenia applied for observer status under the Energy Community Treaty. The first EU-Armenia energy subcommittee was organised in Yerevan in Nov 2010. Armenia pursued the safety upgrading of Medzamor Nuclear Power Plant (MNPP) and continued to credit the nuclear decommissioning fund in view of the planned closure of this plant by 2016. The EU continues to request closure as soon as possible before this date since the MNPP cannot be upgraded to meet internationally recognised nuclear safety standards.
- Environment: The Regional Environmental Centre for the Caucasus (REC) continued to carry out activities, including in the fields of information and public participation. Armenia ratified the Protocol on Strategic Environmental Assessment to the UNECE Convention. It also submitted the second National Communication to the UNFCCC on climate change.
- Education: In the context of Bologna Process, a strategic plan 2010-15 was developed. Armenian students actively participate in the Erasmus Mundus Masters courses. In addition a Jean Monnet interdisciplinary module was awarded to Yerevan State University focussing on EU-Caucasus relations.
- Culture: Armenia participated in the 2010 Special Action for ENP countries under the Culture Programme.
- Health: The European Commission and Armenia established communication channels for the exchange of epidemiological information in the event of a public health emergency.