Հարավային Կովկասը պետք է ավելի հետևողական լինի կոռուպցիայի դեմ պայքարում
Նոր զեկույցները ցույց են տալիս, որ անհրաժեշտ է Հայաստանը, Ադրբեջանն ու Վրաստանն ավելի թափանցիկ ու հաշվետվողական լինեն իրենց հակակոռուպցիոն ջանքերում
Բրյուսել/Բեռլին: Ս.թ. մայիսի 4-ին Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ-ի (ԹԻ) հրապարակած գնահատման զեկույցների համաձայն` Հայաստանն, Ադրբեջանն ու Վրաստանն անցյալ տարի աննշան առաջընթաց են գրանցել հակակոռուպցիոն միջոցառումների ընդունման կամ իրականացման ասպրեզում, և ԹԻ-ն այդ երկրների կառավարություններին կոչ է անում ավելի թափանցիկ ու հաշվետվողական լինել կառավարման բոլոր ոլորտներում:
ԹԻ-ի երեք հարավկովկասյան մասնաճյուղերի զեկույցների կիզակետում դատաիրավական համակարգի և հանրային հատվածի բարեփոխումներն են: Զեկույցներում գնահատվում են յուրաքանչյուր երկրի` միջազգային հակակոռուպցիոն կոնվենցիաներին համապատասխանության և Եվրոպայի խորհրդի հակակոռուպցիոն մոնիտորինգ իրականացնող Կոռուպցիայի դեմ պայքարող պետությունների խմբի (ԳՐԵԿՈ) հանձնարարականների կատարման չափը:
Երկրորդ տարվա գնահատման հրապարակման մեջ ԹԻ-ի զեկույցները ցույց են տալիս, որ որոշ դրական տեղաշարժ է արձանագրվել Վրաստանում` ներմուծվել է գնումների էլեկտրոնային համակարգ, բայց ո՛չ Հայաստանը, ո՛չ էլ Ադրբեջանը հաջողության չեն հասել հակակոռուպցիոն բարեփոխումներում: Այնուամենայնիվ, Ադրբեջանում, որտեղ 2011-ի սկզբին տեղի են ունեցել նշանակալի փողոցային ցույցեր, կատարվել են օրենսդրական փոփոխություններ:
«Այս նոր զեկույցները ցույց են տալիս, որ կատարվածը բավարար չէ: Տարածաշրջանի երկրները պետք է արագ շարժվեն հակակոռուպցիոն քաղաքականությունն ու արդյունավետ կառավարումն ամրապնդելու ուղղությամբ: Նրանք պետք է ուշադրություն դարձնեն, որ քաղաքացիներն այլևս չեն ուզում լինել պասիվ դիտորդներ, նրանք գնալով ավելի շատ են ցույց տալիս, որ հոգնել են վատ կառավարումից ու կոռուպցիայից»,- ասել է ԹԻ-ի Եվրամիության հետ կապերի ապահովման միջնորդ գրասենյակի ղեկավար Յանա Միտերմայերը:
«Եվրոպական հարևանության քաղաքականություն. հակակոռուպցիոն պարտավորությունների մոնիտորինգ» զեկույցներից յուրաքանչյուրը գնահատում է, թե երկրները ինչպես են կատարում 2006 թ. ստորագրած` Գործողությունների ծրագրով ամրագրված իրենց պարտավորությունները, որը Եվրամիության Եվրոպական հարևանության քաղաքականության (ԵՀՔ) մաս է կազմում: Քաղաքականությունը նախատեսված է ամրապնդելու ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված համատեղ պարտավորությունները, ներառյալ` արդյունավետ կառավարումն ու կայուն փորձառությունը, որը երաշխավորում է օրենքի գերակայությունը Եվրամիության և իր ծովային ու ցամաքային հարևան երկրների միջև:
ԹԻ-ի զեկույցները հրապարակվել են Եվրահանձնաժողովի գործողությունների ծրագրի` երեք երկրների համար մայիսի 10-ին նշանակված տարեկան ուսումնասիրությունից, ինչպես նաև ԵՀՔ ուսումնասիրության կարգավիճակի մասին երկար սպասված հայտարարությունից առաջ: Զեկույցներում առաջարկվում է ԵՀՔ ոլորտում ցուցանիշների վրա հիմնված հակակոռուպցիոն քաղաքականության և գործնականում դրա կիրառությունը գնահատող, չափանիշներով պայմանավորված ամբողջական շրջանակ: ԹԻ-ի մոտեցումը, որն ավելի մանրամասն ու քննադատական է, քան Հանձնաժողովի սեփական ուսումնասիրության մեխանիզմը, մեծ տեղ է հատկացնում կառավարությունում ավելի մեծ թափանցիկությանն ու հաշվետվողականությանն ուղղված` երկարատև փոփոխություններին հանգեցնող անկախ մեկնաբանությանը:
Զեկույցների հիմնական եզրակացությունների ու առաջարկությունների թվում են.
Հայաստան. Զեկույցն ընդամենը աննշան տեղաշարժ է արձանագրում ողջ 2010 թ. ընթացքում, մասնավորապես, դատաիրավական համակարգի բարեփոխումների ու քաղաքացիական ծառայության ոլորտներում` անկախության և թափանցիկության պակասի պատճառով, միաժամանակ քաղծառայության ոլորտը բնութագրելով խիստ քաղաքականացված: Նշվում է, որ որոշակի առաջընթաց է արձանագրվել ԳՐԵԿՈ-ի հանձնարարականների կատարման մեջ, ինչը, մասնավորապես, վերաբերում է Կոռուպցիոն իրավախախտումների հայտմաբերման և դրանց մասին իրավասու իրավապահ մարմիններին հայտնելու ընթացակարգերը կանոնակարգող ուղեցույցի ընդունմանը, պատգամավորության թեկնածուների անձեռնմխելիության վերացմանը և էթիկայի կանոնների խախտումների վերաբերյալ բողոքների կարգավորմանը պետական կառավարման բնագավառում: Այնուամենայնիվ, բոլոր 3 ոլորտներում էլ օրենքների իրականացումը մնում է որպես հիմնական մարտահրավեր: Դրական է, որ Գնումների մասին ՀՀ օրենքը ուժի մեջ է մտել 2011 թ. հունվարի 1-ին:
Ադրբեջան. Արդարադատության համակարգը տուժում է թույլ իրավակիրառումից, թափանցիկության պակասից, սահմանափակ անկախությունից, քանի որ դատավորների նշանակումների հարցում Ադրբեջանի գործադիր իշխանության վերահսկողությունը շատ մեծ է: Քաղաքացիական ծառայության ոլորտում կա որոշակի առաջընթաց` կապված երիտասարդ արհեստավարժ կադրերի ներգրավման ու էթիկայի և օրինավորության ոլորտներում դասընթացների անցկացման հետ, բայց կառավարման հմտությունների պակասը շարունակաբար թուլացնում է հանրային հատվածը: Կառավարությունը ստեղծել է ֆինանսական ոլորտում հետաքննական գործառույթներով օժտված կառույց, ինչը ԳՐԵԿՈ-ի պահանջ է, և 2011-ի առաջին ամիսներին կաշառառության դեմ ուղղված մի շարք նոր հոդվածներ են ներառվել Քրեական օրենսգրքում` նպատակ ունենալով վերացնել տարակարծությունը և վերականգնել քաղաքացիների վստահությունը:
Վրաստան. Դատական համակարգի և քաղաքացիական ծառայության անկախության պակասը շարունակում է վտանգել Վրաստանի արդյունավետ կառավարման ներուժը: Հատկապես քաղաքացիական ծառայության զարգացման ոլորտի առջև ծառացած գլխավոր խոչընդոտը քաղաքականացվածության բարձր մակարդակն է, չնայած տեխնիկական ոլորտները խոստումնալի են, այդպիսին է, օրինակ, գնումների էլեկտրոնային համակարգի ներդրումը: Զեկույցն առաջարկում է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարում հետագա հաջողությունների հասնելու համար Վրաստանը ապահովի թափանցիկություն ու անկողմնակալություն թե' օրենքների ընդունման և թե' դրանց ի կատար ածման ընթացքում:
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ-ը քաղաքացիական հասարակության միջազգային հակակոռուպցիոն կազմակերպություն է:
Եվրոպական հարևանության քաղաքականությունը (ԵՀՔ) մշակվել է 2004-ին և այժմ ընդգրկում է ԵՄ-ը շրջապատող 16 երկիր, որոնցից 12-ը հաստատել են Գործողությունների ծրագրեր: ԵՀՔ-ն ակնկալում է ներմուծել կատարողականի վրա հիմնված գնահատման չափանիշ: (Ռուսաստանը ԵՀՔ-ի մաս չի կազմում, այն ռազմավարական գործընկերության մեջ է ԵՄ-ի հետ:)

New reports show Armenia, Azerbaijan and Georgia need greater transparency and accountability in anti-corruption efforts
Brussels/Berlin. Armenia, Azerbaijan and Georgia have made little progress in the past year adopting or implementing anti-corruption measures, according to the latest assessment reports released on May 4, 2011 by Transparency International, which calls on the governments of these countries to introduce greater transparency and accountability in all areas of government.
The reports, which were compiled by TI chapters in each country, focus on reforms in the judiciary and in the public sector and they assess whether each country is complying with international anti-corruption conventions and implementing recommendations made by the Group of States against Corruption (GRECO), the Council of Europe body that monitors anti-corruption efforts.
Now in their second edition, the TI reports show that there has been some improvement in Georgia with the introduction of an electronic procurement system but neither Armenia nor Azerbaijan has successfully implemented anti-corruption reforms. However, in Azerbaijan, which has seen significant street protests, in early 2011 there was a new wave of legislation.
"These new reports show that not enough is being done. Countries in the region should move quickly to strengthen anti-corruption policies and good governance. They should take note that citizens are no longer willing to be passive spectators; they are increasingly showing that they are tired of mismanagement and corruption,- said Jana Mittermaier, Head of TI's Liaison Office to the European Union.
The TI reports are issued ahead of the European Commission's Action Plan annual reviews for the three countries, slated for 10 May, as well as a long-awaited statement about the status of the ENP Review. They offer a solid, indicator-based framework for benchmarking progress in the ENP area related to anti-corruption policies and practices. TI's approach, which is more detailed and critical than the Commission's own review mechanism, highlights the importance of independent input in the long-term move towards greater transparency and accountability in government.
Key findings and recommendations of the reports include:
Armenia: The report notes only little change in Armenia throughout 2010, particularly in the areas concerning judicial reform and civil service administration, which are seen to lack independence and transparency and in the case of the civil service administration is highly politicised. Some progress has been made regarding the implementation of some of GRECO recommendations, in particular, the adoption of guidelines for the detection of corruption offences, the abolition of parliamentary immunity and a way to handle complaints about breaches of ethical rules within the public administration. However, in all three areas implementation remains the main challenge. On a positive note a Law on Procurement entered into effect on January 1, 2011.
Azerbaijan: The justice sector suffers from weak enforcement, lack of transparency and limited independence as the executive branch exerts strong control over judicial appointments. The civil service has made some progress regarding recruitment of young professionals and has increased the ethics and integrity training but lack of managerial skills continues to weaken the public sector. The government introduced a new financial intelligence unit, a requirement of GRECO, and in early 2011 it introduced a series of anti-bribery laws in the penal code aimed at quelling dissent and regaining citizen trust.
Georgia: Insufficient independence of the judiciary and the civil service is a key factor weakening Georgia's good governance potential. Especially in the civil service, high politicisation remains a major stumbling block, although some progress in technical areas looks promising, such as the recent adoption of an electronic procurement system. The report recommends that for Georgia to continue making progress in its fight against corruption it must improve transparency and impartiality in both its laws and the enforcement of those laws.
Note to editors: The European Neighbourhood Policy (ENP) was developed in 2004 and now covers 16 countries that surround the EU, 12 of which have Action Plans in place. The current review of the ENP is expected to introduce performance-based benchmarking criteria. (Russia is not part of the ENP; it has a strategic partnership with the EU).