ՄԱԿ-ի Կոռուպցիայի դեմ կոնվենցիայի կոալիցիան ողջունում է եգիպտական ակտիվների սառեցմանն ուղղված քայլերը
Միավորված ազգերի կոռուպցիայի դեմ կոնվենցիայի (ՄԱԿԴԿ) կոալիցիան, որի անդամ են աշխարհի ավելի քան 100 երկրների ավելի քան 240 քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններ, այդ թվում Մարդու իրավունքների աֆրոեգիպտական կազմակերպությունը և ՆԱԴԱՖԱ - Եգիպտացիներն ընդդեմ կոռուպցիայի կազմակերպությունն իրենց փետրվարի 21-ի համատեղ մամլո հաղորդագրությամբ ողջունում են Հոսնի Մուբարաքի և նրա ընտանիքի արտասահմանյան ակտիվները սառեցնելու խնդրանքով դիմելու Եգիպտոսի գլխավոր դատախազի կողմից այսօր ընդունած որոշումը: «Այս որոշումը կարևոր քայլ է»,- նշեց տիկին Մոդ Պեդրիե-Վեզիեն, ֆրանսիական «Շերպա» ոչ կառավարական կազմակերպության նախագահը` ելույթ ունենալով ՄԱԿԴԿ կոալիցիայի անունից: «Այն հնարավորություն կտա իրականացնելու Եգիպտոսի նախկին նախագահ Հոսնի Մուբարաքի և նրա ընտանիքի` ենթադրաբար արտասահման տեղափոխված հարստության վերաբերյալ համապարփակ հետաքննություն»:
Անցած շաբաթ ՄԱԿԴԿ կոալիցիան հրապարակել էր մամլո հաղորդագրություն, որով իր մտահոգությունն էր հայտնել այն փաստի առնչությամբ, որ եգիպտական իշխանությունները համաշխարհային առաջատար ֆինանսական հաստատություններին դիմելիս չէին նշել Մուբարաքի ընտանիքի որևէ անդամի անունը:
Այսօր Եգիպտոսի իշխանությունները ցույց տվեցին, որ իրենք լսել են ժողովրդի ձայնը, որը կոչ է անում պետական պաշտոնյաներին լինել թափանցիկ և հաշվետու: Այս որոշումը ցույց է տալիս, որ ոչ ոք օրենքից բարձր չէ: «Մենք ողջունում ենք այս որոշումը: Եթե այդ միջոցները անօրինական ճանապարհով դուրս են հանվել երկրից, ապա այժմ դրանք կարելի է սառեցնել և վերադարձնել Եգիպտոսի ժողովրդին»,- նշեց ՄԱԿԴԿ կոալիցիայի քարտուղար տիկին Ջիլիան Դելը, որը ներկայացնում է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ միջազգային հակակոռւպցիոն կազմակերպությունը:
ՄԱԿԴԿ կոալիցիան կոչ է անում բոլոր երկրներին ակտիվ կերպով համագործակցել եգիպտական իշխանությունների հետ` սառեցնելով բոլոր այն միջոցները որոնք անօրինական կերպով դուրս են բերվել երկրից, և ապահովելով դրանց վերադարձը Եգիպտոսին:
Եգիպտոսից անօրինական կերպով դուրս բերված ակտիվների վերադարձը կապահովի զարգացման համար այդքան անհրաժեշտ միջոցներ մի երկրի, որի բնակչության 40 տոկոսի օրական եկամուտը 2 ԱՄՆ դոլարից էլ պակաս է:
Ծանոթագրություն. ՄԱԿ-ի Կոռուպցիայի դեմ կոնվենցիան ներկայումս կոռուպցիայի դեմ պայքարի առավել ընդգրկուն գլոբալ իրավական գործիքն է: Այն վավերացվել է աշխարհի ավելի քան 148 երկրների, ներառյալ Հայաստանի, կողմից և իր մեջ ներառում է կոռուպցիան կանխարգելելուն, բացահայտելուն, հետաքննելուն և պատժելուն ուղղված չափանւիշներ և պահանջներ:
ՄԱԿԴԿ կոալիցիան ձևավորվել է 2006թ. և իր մեջ ներառում է աշխարհի ավելի քան 100 երկրների ավելի քան 240 քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններ, այդ թվում Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ միջազգային հակակոռուպցիոն ոչ կառավարական կազմակերպության Հայաստանի պաշտոնական ներկայացուցիչ «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունը: Կոալիցիայի նպատակն է նպաստել ՄԱԿ-ի կոռուպցիայի դեմ կոնվենցիայի վավերացմանը, կիրարկմանը և մոնիտորինգին: Նրա գործունեությանը կարելի հետևել Facebook-ով ("UNCAC Coalition" group) և Twitter-ով (http:/twitter.com/uncaccoalition).

The UNCAC Coalition, a group of over 240 civil society organisations in more than 100 countries, including the Afro-Egyptian Human Rights Organization (AEHRO) and NADAFA-Egyptians against corruption, welcomes the decision made today by Egypt's Public Prosecutor to request a freeze on the foreign assets of Hosni Mubarak and his family. "This decision is an important step." said Maud Pedriel-Vaissiere of the French NGO Sherpa, speaking on behalf of the UNCAC Coalition. "It will enable a full investigation of the alleged foreign wealth of former Egyptian President Hosni Mubarak and his family."
Last week, the UNCAC Coalition had issued a press release to express its concern about the fact that Egyptian authorities had not listed any member of the Mubarak family in their request for mutual legal assistance to leading banking jurisdictions.
Today, Egyptian authorities have shown that they have heard the people, who have been calling for transparency and accountability of public officials. Their decision demonstrates that no-one is above the law. "We welcome this decision. If funds have been illicitly transferred out of the country then they can now be frozen and repatriated to the Egyptian people." said Gillian Dell of Transparency International which acts as secretariat to the UNCAC Coalition.
The UNCAC Coalition urges all States to cooperate promptly with the Egyptian authorities, by freezing any assets taken illicitly and helping to ensure their return to Egypt.
The repatriation of assets illicitly transferred from Egypt could provide much needed funds for development in a country where 40 per cent of the population lives on less than US$ 2 a day.
Note: The United Nations Convention against Corruption (UNCAC) is the most comprehensive global legal framework for combating corruption. It is a binding agreement ratified by 148 states including standards and requirements for preventing, detecting, investigating and sanctioning corruption.
The UNCAC Coalition was formed in 2006 and is composed of over 240 civil society organisations in more than 100 countries. Its goal is to promote the ratification, implementation and monitoring of UNCAC. Further information can be found at www.uncaccoalition.org. Also, you can follow us on facebook (UNCAC Coalition group) and Twitter (http://twitter.com/uncaccoalition)